فرهنگ و هنر

صداوسیما می تواند به نگرانی ها برای پخش جام جهانی پایان دهد

تقریباً هر بار که یک رویداد ورزشی مهم رخ می دهد، به ویژه با حجم حضور تیم های ملی در عرصه جهانی، این نگرانی در بین علاقه مندان به ورزش و بینندگان تلویزیونی ایجاد می شود که آیا بتوانند این رویداد را به صورت زنده از رسانه ملی خود تماشا کنند. البته تجربه ثابت می کند که در بیشتر موارد این دغدغه ها با پایان خوشی همراه است و در نهایت تلویزیون ما در پخش رویدادهای مهم و حساس ملی و جهانی کوتاهی نمی کند.

اما سوال این است که اساساً چرا به نام پخش بازی های ورزشی در سطح تیم های ملی، دغدغه قابل توجهی برای مخاطبان رسانه در مقیاس صدا و سیمای کشور وجود دارد؟

پاسخ به این سوال به یک عبارت کلیدی برمی گردد: «چالش خرید حق پخش بازی های ورزشی در سطح جهانی و حتی در داخل قاره در سال های اخیر».

به گزارش نازک نارنجی، روند خرید حق پخش مسابقات جهانی ورزش صداوسیما همیشه بحث داغی است و اما و اگرهایی دارد.

به خصوص همزمان با برخی رویدادهای مهم بین المللی در عرصه ورزش، هر بار پخش تلویزیونی در هاله ای از بلاتکلیفی قرار می گیرد و این گونه فرض ها مطرح می شود که آیا صداوسیما می تواند این بار دوباره مسابقات را پخش کند و آیا شبکه های تلویزیونی حق پخش رویدادهای ورزشی را دارند، آیا شبکه های قانونی آن را می خرند تا ما نگران بازی نباشیم؟

به طور کلی پخش تلویزیونی بازی های ورزشی به سه طریق توسط فدراسیون ها و سازمان های لیگ به شبکه ها فروخته می شود: حق پخش زنده، حق پخش غیر زنده و حق پخش خلاصه یا صحنه های مهم بازی. در نتیجه شبکه ای که هیچ یک از این حق پخش را نخریده است، حتی نمی تواند گل های بازی ها را پخش کند و به نمایش چند عکس یا حتی درج نتیجه اکتفا می کند. و البته شبکه ای که حق پخش زنده را خریداری می کند، حق پخش بازی ها را به دو صورت دیگر دارد.

به همین ترتیب، فدراسیون ها می توانند حق پخش مسابقات خود را به کانال های تلویزیونی در کشورهای دیگر ارائه دهند.

البته در مورد کشور ما، ماجرا فقط به پرداخت پول برای خرید حق پخش مسابقات خلاصه نمی شود، بلکه تحریم هایی است که سال ها علیه کشورمان اعمال شده و علیرغم ادعای مردم – غرب درباره تقاضا برای جدا کردن ورزش از سیاست، بر پخش مسابقات ورزشی نیز سایه افکنده است. این روند بین المللی را برای ما پیچیده تر می کند.

البته می توان گفت که تا کنون هیچ رویداد ورزشی مهمی وجود نداشته که از سوی صدا و سیما پخش نشده باشد، اما به دلیل همین سختی ها، پخش این بازی ها اغلب با فراز و نشیب هایی برای مخاطبان همراه است. تا آخرین لحظه

یکی از اتفاقاتی که شنوندگان و رسانه ها را نسبت به نحوه خرید حق پخش بازی های خارجی حساس کرد، حذف لوگوی شبکه اصلی پخش بود. خوشبختانه این روش برای مدت طولانی از تلویزیون پنهان مانده است و اکنون مشخص نیست که آیا تلویزیون موفق به خرید حق پخش مسابقات از منبع اصلی شده است یا به فناوری بهتری برای پنهان کردن لوگو دست یافته است. از شبکه ها

اما هر بار که احتمال عدم خرید حق پخش بازی های ورزشی از سوی رسانه ها مطرح می شود، منجر به رد صریح این ادعا از سوی مسئولان صدا و سیما می شود.

اما اظهارات اخیر رئیس فدراسیون والیبال درباره دلایل بدهی یک میلیون دلاری به فدراسیون جهانی مدتی است که بار دیگر بر این تردید تاکید کرده است. وی گفت: در گذشته شرکت های پخش برای پخش لیگ جهانی 350 هزار دلار پرداخت می کردند اما پس از مدتی فدراسیون جهانی به آنها اعلام کرد که این پول از حساب پرداخت هایی که مربوط به بردهای تیم ملی است گرفته شده است. شکست در لیگ جهانی چون منبع پول ایران است و مسدود است. فدراسیون والیبال هم از صداوسیما خواست به جای پرداخت این پول را به آنها بدهد تا بدهکار نشوند. اما مثلاً در سال 2018 که مسابقات قهرمانی جهان پخش شد، صداوسیما این بازی ها را از جایی برداشت و بدون خرید حق پخش کرد و فدراسیون جهانی 150 هزار دلار به فدراسیون والیبال کشورمان بدهکار بود.

این موضوع چند سال پیش در جام جهانی 2018 در برخی رسانه ها مطرح شد. در آن زمان علی اصغر پورمحمدی – رئیس وقت شورای سیاست گذاری و هماهنگی ورزش صدا و سیما – با انتقاد از رسانه هایی که مدعی عدم خرید حق پخش مسابقات بودند، گفت: نمی دانم کجای دنیاست. مرسوم است که قراردادهای حقوقی بزرگ داشته باشند و اگر همان رسانه هایی که چنین ادعایی می کنند، حاضر باشند قراردادهای مالی قانونی خود را منتشر کنند و اجازه دهند دیگران در مورد آن اظهار نظر کنند.»

وی افزود: ظاهراً بنا به ادعای برخی رسانه ها که منافع ملی برای آنها وجود ندارد، صداوسیما باید به دلیل انجام وظیفه ملی، پخش رایگان این مسابقات برای مردم و گرفتن با اجازه آنها محاکمه شود.

صحبت های صریح علی اصغر پورمحمدی – یکی از مدیران پیشکسوت صدا و سیما – در شرایطی که بازی های فوتبال مهم تری در جام جهانی و حضور تیم ملی در کشورمان پیش رو داریم، هنوز قابل تعمیم است.

این روزها بیش از هر زمان دیگری فوتبالدوستان و بینندگان رسانه ملی به دنبال شنیدن اخبار روشن و بدون ابهام از احتمال تماشای بازی های تیم ملی کشورمان در جام جهانی و همچنین پخش تمامی مسابقات هیجان انگیز هستند. جام جهانی. .

در این مسیر قطعا بیننده تلویزیون علاقه ای به شنیدن اخبار احتمال پخش نشدن بازی ها که همیشه در آستانه مسابقات مهم ورزشی است ندارد و به راحتی می توان این روند را طی کرد و تمام دغدغه های ممکن را به پایان رساند. با رویکرد مسئولان صداسیما در اردیبهشت ماه درباره حق پخش جام جهانی شفاف سازی شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا