ورزشی

شرح یک قهرمانی؛ استقلال چگونه بر بام آسیا ایستاد؟!

شرح یک قهرمانی؛  استقلال چطور روی بام آسیا ایستاد؟!

سی و یک سال پیش در چنین روزی، تیم فوتبال استقلال با پیروزی مقابل لیائونینگ چین برای دومین بار قهرمان آسیا شد.

به گزارش خبرگزاری نازک نارنجی؛ در این رقابت ها استقلال در اولین بازی در تاریخ 14 مرداد 1369 به مصاف السد رفت که این بازی با تساوی یک بر یک به پایان رسید. گل استقلال را صمد مرفاوی در دقیقه 3 بازی به ثمر رساند و مجید نامجو مطلق گل السد را به ثمر رساند.

بازی برگشت دو تیم در 21 مرداد 1369 برگزار شد که مرفاوی در دقیقه 85 بازی برگشت گل برتری را برای استقلال به ثمر رساند تا استقلال با این گل به مرحله بعد صعود کند.

استقلال در دور بعد با 25 آوریل (قهرمان کره شمالی)، بانکوک بانک تایلند (پرافتخارترین تیم تایلند) و محمد بنگلادش همگروه شد. رفت و با برتری 2-1 پیروز شد. عباس سرخاب در دقیقه 33 و صمد مرفاوی در دقیقه 36 برای استقلال گلزنی کردند.

در 9 تیر 1370 استقلال با دو گل صمد مرفاوی در دقایق 3 و 39 با نتیجه 2 بر صفر بانکوک بانک تایلند را شکست داد. آبی پوشان در پنجمین بازی خود در 10 مرداد 1370 باید به مصاف محمدان بنگلادش می رفت که این بازی با تساوی یک بر یک به پایان رسید. گل استقلال در این دیدار را رضا نعلچگر در دقیقه 65 به ثمر رساند.

استقلال با صعودی قدرتمند به مرحله نیمه نهایی صعود کرد و مقابل تیم پولیتایا آندوزی به تساوی رسید. استقلال در 14 مرداد 1370 با نتیجه 2 بر صفر پلیتا جایا از اندونزی را شکست داد و عباس سرخاب در دقیقه 21 و شاهرخ بیانی در دقیقه 25 گل های استقلال را به ثمر رساندند.

در نهایت استقلال ایران بدون شکست به فینال جام باشگاه های آسیا راه یافت و باید به مصاف تیم مدافع عنوان قهرمانی لیائولینگ چین برود. استقلال آخرین بازی را در تاریخ 16 مرداد 1349 در ورزشگاه ملی داکا بنگلادش مقابل لیائولینگ چین انجام داد و 2 بر یک پیروز شد. لیائولینگ چین را شکست داد و پس از 20 سال دوباره قهرمان آسیا شد. گل لیائولینگ در این دیدار را ژو هویی در دقیقه 50 و گل های استقلال را رضا حسن زاده در دقیقه 22 و عبدالصمد مرفاوی در دقیقه 75 به ثمر رساندند.

در این فصل صمد مرفاوی با 6 گل مرد مسابقه شد و احمدرضا عابدزاده جایزه بهترین دروازه بان جام را از آن خود کرد. همچنین مجید نامجو مطلق به عنوان فنی ترین بازیکن (بهترین بازیکن جوان) و عباس سرخاب به عنوان بهترین بازیکن شناخته شدند.

انتهای پیام//

دکمه بازگشت به بالا