استان ها

حل بحران گرد و غبار نیازمند گفتمان های نوین است

نازک نارنجی/ کردستان عضو دائمی انجمن برق آبی ایران با تاکید بر اینکه برای حل معضل گرد و غبار و آلودگی هوا باید گفتمان نوین و بدیع ارائه شود، گفت: گفتمان های حاکم و نهادی در حل بحران ها مشکل ایجاد کرده و گفتمان ها باید از تمرکزگرایی خارج شود. به سمت محلی چرا که ادامه این رویکرد باعث نابودی محیط زیست ایران می شود.

دکتر. سید مختار هاشمی در نشست تخصصی پایش و شناسایی منابع ورود گرد و غبار به غرب کشور که به همت معاونت پژوهشی دانشگاه استان کردستان برگزار شد، بحران ریزگردها را به عنوان یک معضل فراملی مطرح کرد و اظهار داشت: این موضوع که آیا بحران های زیست محیطی می تواند به یک نیاز سیاسی تبدیل شود، نیاز به بررسی و پاسخ دارد.

وی افزود: بحران های زیست محیطی ناشی از سوء مدیریت، سوء مدیریت منابع، مصرف گرایی و نظام فرهنگی ماست و متاسفانه از فناوری مورد نیاز برای رفع این مشکلات به خوبی استفاده نمی شود.

عضو دائمی انجمن برق آبی ایران با اشاره به اینکه در نظام اکولوژیکی اجتماعی نگاه سیاسی به این موضوع مهم است، گفت: از منظر اقتصادی میلیاردها تومان برای حل بحران ها هزینه می شود. ; اگرچه سیاست گذاران پیشنهاد می کنند در این زمینه اقدام شود، اما نمی توان گفت که به طور کامل به یک موضوع سیاسی تبدیل شده است.

وی تنش های محلی و برق آبی را موضوعی مهم در زمینه بررسی بحران پدیده گرد و غبار ذکر می کند و ادامه می دهد: همه حوضه های آبریز ما به دلیل کمبود آب دچار نوعی تنش برق آبی هستند، رشد جمعیت و تقاضا، اقتصاد مبتنی بر کشاورزی، سدسازی. ساخت و ساز. انتقال آب و تصمیمات نادرست

به گفته هاشمی، متغیرهای اجتماعی و سیاسی باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا گفتمان ها، روایات و استدلال های آن نقش مهمی در بحث های سیاسی و عمومی پیرامون مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی دارد و به عنوان مجموعه ای از افکار و مفاهیم مرتبط با آن در پدیده های اجتماعی و فیزیکی.و هدف پیدا کرد.

وی تصریح کرد: روایت پشت گفتمان ها، بحث هایی است که عامل مهمی است و باید در ارزیابی مسائل سیاسی به وضوح مورد توجه قرار گیرد.

عضو مستمر انجمن برق آبی ایران با تاکید بر اینکه برای حل معضل ریزگردها و آلودگی هوا باید گفتمان نوین و بدیع ارائه شود، می گوید: گفتمان های حاکم و نهادی حل بحران ها را دشوار می کند و باید گفتمان ها از این موضوع خارج شود. تمرکزگرایی به سمت محلی چرا که ادامه این رویکرد باعث نابودی محیط زیست ایران می شود.

وی توجه به ابعاد فرهنگی را یکی از شاخصه های اقتصاد سیاسی عنوان می کند و می افزاید: اقتصاد سیاسی علاوه بر عوامل سیاسی و اقتصادی، به ابعاد حقوقی و فرهنگی جامعه نیز توجه دارد به عنوان مثال ایجاد عدالت اجتماعی، برابری. . توزیع منابع باید در نظر گرفته شود

هاشمی گفت: برای بررسی پدیده های هیدروپلاستیک می توان از گفتمان ها و روایت ها استفاده کرد.

یک رویکرد سیستماتیک برای حل بحران آلودگی هوا مورد نیاز است

دکتر. هیمن شهابی، دانشیار سنجش از دور و پژوهشگر برتر استان کردستان در ادامه این نشست تخصصی بیان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده یکی از مهم ترین چالش های زیست محیطی کشور پدیده گرد و غبار است که مجموعه ای را به وجود آورده است. مشکل با یونجه اش

وی با اشاره به اینکه منشاء و کانون های تولید گرد و غبار باید بررسی شود، افزود: سدسازی در ترکیه در سرچشمه دجله و فرات، نزدیک کشورهای عربستان، عراق و سوریه، گیاهان بد، گرم شدن زمین و خشکسالی، یکی از عوامل موثر بر شدت گرد و غبار در ایران است.

شهابی می گوید: نیمه غربی ایران به دلیل همجواری با کشورهای عراق، سوریه و عربستان از گرد و غبار در امان نیست و هر ساله با شروع این طوفان ها در کشورهای مذکور، استان های غربی کشور دچار آلودگی هوا می شوند. درصدی از این پدیده است و به همین دلیل نگاه باید سیستماتیک باشد، زیرا نگاه تک بعدی کمکی به حل و تحلیل این بحران نمی کند.

به گفته این محقق، روش های مختلفی در دنیا برای یافتن منشا و سرعت انتقال این طوفان ها استفاده می شود که از آن جمله می توان به استفاده از سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر روش های سنجش زمین با روش های سنجش از دور یکی از مهم ترین روش های رصد گرد و غبار است، افزود: در تحقیقات انجام شده علاوه بر استفاده از ایستگاه های هواشناسی موجود، تعدادی در تصاویر ماهواره ای مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

شهابی مهم ترین عوامل موثر بر تولید گرد و غبار را در دو قسمت عوامل طبیعی و انسانی برشمرد و افزود: در بین عوامل طبیعی، بادهای شدید بسیار حائز اهمیت است و باعث فرسایش بادی و همچنین تشدید فقر در محصولات کشور می شود. ، و غیره. آنها عوامل تولید گرد و غبار هستند.

وی مهمترین عامل تشدید پدیده گرد و غبار را عوامل انسانی برشمرد و گفت: تخریب جنگ و استفاده از سلاح های شیمیایی در عراق و سوریه، معادن و اصول غیرعلمی اکتشافات و سوءمدیریت ها از مهمترین موارد است. عوامل انسانی در. در اين زمينه.

این محقق می گوید: بزرگترین و پایدارترین منبع تولید گرد و غبار در شمال زمین قرار دارد و کشورهایی که در مسیر گرد و غبار این نیمکره قرار دارند، سیستم مدیریت ثابتی ندارند و تعهد زیست محیطی ندارند. مسائل این کشورها باعث بدتر شدن این پدیده می شود.

وی علت اصلی پدیده گرد و غبار به ویژه در غرب ایران را ناپایداری های جوی در عراق، سوریه و عربستان سعودی، خشکسالی های مداوم و پی در پی، عدم پایبندی به کنوانسیون های زیست محیطی، کاهش بارندگی و رطوبت هوا، تغییرات عنوان کرد. در مورد فشار هوا و باد در کشورهای همسایه او در مورد تغییر کاربری اراضی، مدیریت منابع آب و زمین، سدسازی و غیره صحبت کرد.

سدسازی در ترکیه عامل اصلی پدیده گرد و غبار است

فواد مصطفی نژاد رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان سنندج در ادامه این نشست ویژه به منشا تولید گرد و غبار ناشی از عوامل داخلی و خارجی پرداخت و گفت: آب دجله و حق آبه طبیعت زندگی به آن احترام نمی گذارد

وی افزود: سیاست اتخاذ شده از سوی ترکیه، سیاست آب در برابر نفت است و تولید پودر ریز را به عنوان اهرم فشار کشورهای دارای منابع از جمله ایران قرار می دهد.

به گفته مصطفی نژاد تداوم رویداد «حماسه کویر» محیط زیست ایران را ویران می کند; چرا که 40 درصد آب شیرین ایران از کوه های زاگرس تامین می شود در حالی که برهم زدن محیط زیست تعادل اکولوژیکی آن را مخدوش کرده و خشم زیست محیطی را برانگیخته است. زمین در طول چرخه طبیعی خود، موادی را که تعادل را به هم می زند، حذف و تجزیه می کند.

وی ادامه داد: تبخیر آب از سطح سدها به عنوان منابع آب باعث گرم شدن و اثر گلخانه ای می شود و به تبع آن یخچال های زاگرس که قبلاً به تدریج ذوب شده و چشمه های حامی را تغذیه کرده اند، به راحتی ذوب می شوند، بنابراین باعث کمبود آب می شود. در دیگر زمان های سال

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان سنندج تداوم آن را دلیلی بر کاهش آب رودخانه، نابودی موجودات زنده و ماهیان، خشک شدن رودخانه ها و تبدیل آنها به کانون های گرد و غبار کشور عنوان می کند.

کردستان امسال 60 روز آلوده را پشت سر گذاشت

پناهی معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی استان کردستان در ادامه این نشست با اعلام اینکه آمار گرد و غبار در بلندمدت با سال های اخیر در استان کردستان بسیار متفاوت است، اظهار داشت: در بلندمدت که تا سال 1398 وجود دارد. در سنندج به طور میانگین در سال 24 روز گرد و غبار وجود دارد که این میزان در سقز 16 روز، در قروه 32 روز، در بیجار 34 روز، در 26 مریوان 34 روز، در زرینه 31 روز و در بانه 51 روز است. .

وی میانگین روزهای آلوده به گرد و غبار در استان کردستان را 33 روز اعلام کرد.

پناهی با بیان اینکه در سال 1398 تعداد روزهای آلوده استان بسیار کم است، افزود: تعداد روزهای آلوده در سنندج 19، سقز 10، مریوان 18، زرینا 24، بانه 14، کامیاران 14 و میانگین روزهای آلوده در استان است. استان 16 روز است.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی استان کردستان با اشاره به اینکه در سال 1400 تعداد روزهای آلوده در اکثر ایستگاه های استان بیشتر از میانگین بلندمدت است، گفت: تعداد روزهای آلوده سال گذشته در سنندج، 30 روز، سقز، 29، قروه 39، زرینه 34، بانه 37، کامیاران 34 و میانگین استان 31 روز است که میانگین کل روزهای گرد و غبار بالای آن ترم است.

وی خبر داد: سنندج در 4 ماهه نخست امسال 47 روز گرد و خاک را تجربه کرد و بسیار بحرانی بود. این مبلغ ۳۵ روز، در قروه ۴۷ روز، در بیجار ۳۱ روز، در مریوان ۴۱ روز، در بانه ۴۱ روز و در کامیاران ۴۱ روز است.

پناهی میانگین روزهای آلوده امسال را تا پایان تیرماه حدود 40 روز اعلام کرد و گفت: این وضعیت بحرانی است و پیش بینی می شود تعداد روزهای آلوده امسال از 60 روز فراتر رود.

وی گفت: متاسفانه بر اساس بررسی ها روند بارندگی در استان کاهش یافته است و این روند به ویژه در غرب استان و شهرستان مریوان به عنوان پرباران ترین شهرستان استان با شیب 10 میلی متر در حال کاهش است. “

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی استان خشکی را از ویژگی های اقلیم کردستان برشمرد و افزود: در صورت بدشانسی و کاهش بارندگی، خشکی منطقه بیشتر نمایان می شود.

وی افزایش گرد و غبار و کاهش رطوبت در کشورهای عراق، سوریه و آفریقا را از عوامل موثر بر افزایش گرد و غبار در کشور دانست و تصریح کرد: در سال های گذشته گرد و غباری که وارد منطقه ما شده بود شدت کمتری داشت اما در سال های اخیر، این ذرات کوچکتر و قوی تر شده اند.

پناهی ارائه راهکارهای مشخص برای مقابله با این پدیده را ضروری دانست و یادآور شد: راهکار عملیاتی مقابله با پدیده گرد و غبار اولین گام برای شناسایی مکان های تولید کننده پدیده گرد و غبار است. همچنین احیای جنگل ها، تثبیت پوشش گیاهی و مالچ پاشی محدود می تواند نقش موثری در کاهش این بحران داشته باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا