حوادث

امدادگران در معرض اختلال روانی پس از حادثه/ ضرورت حمایت روانی از عوامل امدادی

رئیس سازمان اورژانس کشور بر لزوم افزایش حمایت های روانی از امدادگران تاکید کرد.

به گزارش نازک نارنجی، هر روز حوادث مختلفی در سراسر جهان رخ می دهد از جمله ایران که امدادگران در خط مقدم امدادرسانی هستند، امدادگرانی که فعالیت هایشان از آتش سوزی و تصادف گرفته تا سیل و زلزله و … را شامل می شود. اگرچه حضور این افراد در صحنه تصادف ممکن است آنها را در معرض آسیب های زیادی در زندگی قرار دهد، اما آسیب های روحی ناشی از مواجهه با صحنه های غم انگیز تصادف یکی از مشکلاتی است که می تواند به یک امدادگر بپیوندد.

دکتر. جعفر میادفر رئیس سازمان اورژانس کشور در گفت وگو با نازک نارنجی. وی به آسیب های روحی و روانی وارده توسط تکنسین های اورژانس اشاره کرد و گفت: اورژانس یک اورژانس است و تکنسین های این سازمان به تمامی حوادثی که منجر به تلفات جانی می شود اعزام می شوند. به عبارت دیگر، اورژانس یک اورژانس مربوط به زندگی انسان است، بنابراین فشار بیشتری بر تکنسین های اورژانس در مأموریت های اضطراری وارد می شود که می تواند به صورت روحی و جسمی ظاهر شود.

وی ادامه داد: کار تکنسین های اورژانس این است که در انواع حوادث قرار دارند که سخت ترین آنها در ماه های گذشته حادثه متروپل، حادثه خروج قطار مشهد- یزد از ریل و… بوده است. تکنسین های اورژانس در همه این حوادث حضور دارند و گاهی اوقات در این دسته از حوادث باعث بروز PTSD یا اختلال استرس پس از سانحه می شود که علائم خاص خود را دارد.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: اختلال PTSD مربوط به اختلال پس از حادثه است که فرد اغلب حادثه را مرور کرده و به یاد می آورد و در نتیجه دچار آسیب روحی می شود.

نیاز به حمایت روانی برای تکنسین های اورژانس

میادفر با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا درمان های روانی یا حمایت های روانی را از تکنسین های اورژانس افزایش دهیم، گفت: در برخی از دانشگاه ها مشاوره روانشناسی داریم اما تعداد آن کم است و باید تلاش کنیم آن را گسترش دهیم.

وی درباره مرخصی دادن به پرسنل اورژانس برای بهبودی گفت: باید به فکر مرخصی دادن به پرسنل نیز باشیم تا از نظر روحی و روانی بهبود یافته و پس از بهبودی به سر کار برگردند که متاسفانه به دلیل کمبود نیرو دچار مشکل شده ایم. .

میادفر افزود: در حال حاضر تنها با انجام برخی اقدامات تشویقی می توان برای بهبود وضعیت تکنسین ها تلاش کرد. به عنوان مثال در رابطه با ریزش ساختمان متروپل و قطار مشهد – یزد، وزیر بهداشت کتبا از تکنسین های اورژانس تشکر کرد و درخواست کرد افرادی که در این دو ماموریت هستند با انجام این مراحل از نظر مالی تشویق شوند. .

رئیس سازمان اورژانس کشور از ارائه حمایت های روانی از امدادگران استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد که شرایط فراهم شود. وی در عین حال از زحمات و جانفشانی های امدادگران و به ویژه تکنسین های اورژانس سراسر کشور قدردانی کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا