فرهنگ و هنر

غدیر یک برنامه‌ریزی الهی بود تا حجت را بر همه تمام کند

نازک نارنجی/ خراسان رضوی یک کارشناس مذهبی: واقعه غدیر و آنچه امروز رخ داد، تدبیر الهی است تا به همگان ثابت شود که امیرالمؤمنین علی (ع) چشم بیدار مسلمانان است و خلافت او بر همگان روشن است.

حجت الاسلام حسین ابراهیمی به مناسبت عید غدیر خم در گفت وگو با نازک نارنجی، با اشاره به اینکه واقعه غدیر خم مربوط به حجه الوداع آخرین حج پیامبر (ص) بود، اظهار کرد: در ایام غدیر خم. پیامبر اکرم (ص) مکرراً جانشین خود را بر همگان منصوب کرد. ایشان معرفی کردند و در روز غدیر، حجت را تمام کردند و برای آخرین بار این موضوع را به اطلاع عموم رساندند. پیامبر (ص) در راه حج در محلی به نام غدیر خم توقف کرد و از این رو این روز را عید غدیر خم نامیده اند.

وی افزود: پیامبر (ص) پس از اینکه دست امام علی (ع) را به عنوان جانشین خود بلند کرد، شروع به بیعت و بیعت کرد و بسیاری از مردم با او بیعت کردند.

این کارشناس مذهبی می گوید: روز غدیر خم یکی از مهم ترین دلایل عنایت حضرت علی (ع) به مسلمانان است و این روز به عنوان بزرگترین عید مسلمانان شناخته می شود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه اعیاد مهم مسلمانان از جمله عید غدیر خم جنبه تربیتی و اجتماعی دارد، گفت: بعد تربیتی این روز بزرگ این است که روز غدیر را گرامی می داریم. حضرت زهرا علیهاالسلام همواره به بزرگداشت روز غدیر دستور داده است و بر همین اساس، دلیل برگزاری این روز، بزرگداشت این واقعه و اهمیت و فضیلت این روز است.

وی در خصوص بعد اجتماعی این عید با خوشحالی اظهار داشت: بعد اجتماعی عید غدیر مربوط به دستورات مختلف اهل بیت(ع) برای این روز است. این روز یکی از روزهایی است که اهل بیت (ع) در آن دستور صادر می کنند. از جمله این دستورات اطعام مستمندان در روز عید غدیر خم است. اطعام نیازمندان در تمام روزهای سال کاری لذت بخش است، اما چنین کار نیکی امروز بالاترین صفات انسان های خوب را به همراه خواهد داشت.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه این قاعده شامل همه کارهای خیر می شود، خاطرنشان کرد: حتی لبخند زدن که در تمام روزهای سال کاری پسندیده است، در روز عید غدیر خم خاص و با فضیلت محسوب می شود.

ابراهیمی ادامه داد: پوشیدن لباس نو، ملاقات و دیدار با یکدیگر و یا هر فعالیتی که بتواند جشنی را هر چه مهیج و باشکوه جلوه دهد، امروز می تواند آبرومندتر باشد و رحمت خداوند بر دست اندرکاران این کارها باد. جاری همچنین یکی دیگر از کارهایی که امروز توصیه می شود، تبریک این عید به یکدیگر است که ثواب زیادی به همراه دارد.

وی گفت: یکی از مشکلات ما مسلمانان این است که در جشن و بزرگداشت اعیاد نقص داریم. امیدواریم در روز عید غدیر که بزرگترین روز شیعه است، این کمبودها جبران شود. ما شیعیان باید در عید غدیر و اعیاد دیگر هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام دهیم زیرا هر اقدامی که در این روز انجام می‌دهیم باعث شادی قلب حضرت زهرا (س) و گسستن بند از مشکل خودمان می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا