عمومی

جایی برای شما در جام جهانی نیست!

علاوه بر تیم ملی ایران، در تاریخ فوتبال دو تیم دیگر نیز قبل از جام جهانی سرمربیان خود را برکنار کردند.

به گزارش نازک نارنجی و به نقل از اخبار آنلاینظاهراً دوران حضور دراگان اسکوچیچ در تیم ملی فوتبال ایران به پایان رسیده و پس از برکناری وی از سوی کمیته فنی فدراسیون فوتبال از هدایت تیم ملی، با تایید این تصمیم از سوی هیات مدیره فدراسیون فوتبال، رسما برکناری اسکوچیچ را اعلام کرد. اتفاقی که برای دراگان اسکوچیچ پس از راهیابی به جام جهانی 2022 قطر افتاد، مشابه اتفاقی است که برای تومیسلاو ایویچ قبل از جام جهانی 1998 فرانسه رخ داد. ویرا پس از صعود به تیم ملی با والدیر ویرا در جام جهانی 1998 فرانسه در یک شب دراماتیک در ملبورن، از کار برکنار شد و یک مربی معروف (ایویچ) هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت. علاوه بر تیم ملی ایران، دو تیم دیگر در تاریخ فوتبال هستند که سرمربی خود را قبل از جام جهانی برکنار کردند که به بررسی آنها می پردازیم.

لوپتگی اسپانیا (جام جهانی 2018 روسیه)

یک روز قبل از شروع جام جهانی 2018 روسیه، فدراسیون فوتبال اسپانیا، یولن لوپتگی، سرمربی تیم خود را برکنار کرد. دو روز مانده به آغاز جام جهانی 2018 روسیه، رئال مادرید رسما اعلام کرد که لوپتگی پیشنهاد سرمربیگری این تیم را به مدت سه سال برای جانشینی زین الدین زیدان پذیرفته است. فدراسیون فوتبال اسپانیا در بیانیه ای اعلام کرد که این ماجرا را تنها 5 دقیقه قبل از اعلام حضورش در رئال اعلام کرده و یولن لوپتگی 51 ساله را به دلیل اطلاع از سمت چپ این تصمیم به فدراسیون اخراج کرده است. طبق اعلام فدراسیون فوتبال اسپانیا، فرناندو هیرو، ستاره سابق و مدیر فنی تیم ملی این کشور، سرمربیگری اسپانیا در جام جهانی 2018 روسیه را بر عهده گرفت.

هلیل هوزیچ; ژاپن (جام جهانی 2018 روسیه)

فدراسیون فوتبال ژاپن در سال 2018 وحید هلیل هوزیچ سرمربی این تیم را دو ماه مانده به شروع جام جهانی برکنار کرد. پس از او آکیرا نیشینو روی نیمکت سامورایی ها نشست. هلیل هوزیچ در تابستان 2015 هدایت ژاپن را برعهده داشت و برای ششمین بار این تیم را به جام جهانی رساند. آنها در مرحله مقدماتی گروه را بالاتر از عربستان سعودی و استرالیا رهبری کردند. اما فشار سرمربی 65 ساله پس از تساوی مقابل مالی و باخت مقابل اوکراین در دیدارهای دوستانه باعث شد تا او از هدایت آبی ها کنار گذاشته شود.

برت ون مارویک؛ عربستان سعودی (جام جهانی 2018 روسیه)

پس از صعود عربستان به جام جهانی، مسئولان فدراسیون فوتبال این کشور تصمیم گرفتند برت فن مارویک هلندی را برکنار کرده و ادگاردو بائوزا، سرمربی سابق تیم های ملی امارات و آرژانتین را جایگزین وی کنند. ببینید، بائوزا کمتر از دو ماه نشست و تنها پس از سه بازی و دو باخت، اخراج شد. خوان آنتونیو پیتزی، هموطن بائوزا، سرمربی بعدی سعودی هاست که این تیم را به جام جهانی نیز رساند. آنها با سرمربیگری پیتزی دو باخت مقابل روسیه و اروگوئه و یک برد مقابل مصر در جام جهانی کسب کرده اند. شکست 5 بر صفر عربستان مقابل روسیه در بازی افتتاحیه یکی از تلخ ترین تجربیات این تیم در تاریخ این مسابقات بود.

تومیسلاو ایویچ؛ ایران (جام جهانی 1998 فرانسه)

ایویچ که کمتر از یک سال فرصت داشت تیم ملی را برای حضور در جام جهانی آماده کند، تاثیر زیادی روی تیم حاضر در جام جهانی 1998 فرانسه گذاشت و توانست اولین پیروزی تاریخ فوتبال ایران را در جام جهانی کسب کند. اما با فاصله کمتر از یک ماه قبل از شروع جام جهانی اخراج شد. ایران که برای برپایی اردوی تدارکاتی حضور در جام جهانی به ایتالیا سفر کرده بود، در دیداری دوستانه مقابل رم با نتیجه هفت بر یک شکست سنگینی را متحمل شد. باختی که منجر به برکناری سرمربی سرشناس تیم ملی شد. در سال‌هایی که از اتفاقات آن روزها در تیم ملی می‌گذرد، گفته می‌شود برخی بازیکنان طرفدار اخراج ایویچ هستند. اثباتش سخته

دراگان اسکوچیچ; ایران (جام جهانی 2022 قطر)

24 سال پس از برکناری ایویچ، کروات دیگری که هدایت تیم ملی ایران را برعهده داشت، اخراج شد. دراگان اسکوچیچ نیز مانند ایویچ فقید شانس حضور روی نیمکت تیم ملی جام جهانی را به درخواست برخی بازیکنان از دست داد. امیدوارم او علاوه بر بازیکنان، طرفداران جدی هم در اطراف تیم داشته باشد. طرفداران در راس و رسانه ها از اسکوچیچ حمایت می کنند، اما شنیده شد که در جلسات کمیته فنی از او حمایت نکردند. تیم ملی ایران در سال 1998 و تیم ملی فعلی یک نام مشترک دارند. حمید استیلی، سرمربی تیم ملی حالا گفته می شود سرمربی بعدی تیم ملی از بین گزینه های داخلی انتخاب می شود و باید دید چه کسانی در جام جهانی 2022 قطر به نیمکت تیم ملی ایران می رسند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا