اجتماعی

چرا ورزش‌کردن آی‌کیو را تقویت می‌کند؟

ما فکر می کنیم بدن هیچ ربطی به مغز ندارد، اما هر روز آشکارتر می شود که این فرضیه اشتباه است. طبق مطالعات انجام شده، ورزش یکی از بهترین راه ها برای تقویت ذهن و حفظ آن تا سنین بالا است.

به گزارش نازک نارنجی، فراید او می نویسد: “اگر می خواهید ضریب هوشی خود را بهبود بخشید، باید ورزش کنید. اما چگونه ورزش عضلانی می تواند به قدرت مغز کمک کند؟ ما فکر می کنیم بدن هیچ ربطی به مغز ندارد، اما هر روز به وضوح این فرضیه اشتباه است. برای مطالعه، ورزش بدنی یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت ذهن و حفظ آن در دوران پیری است.

مطالعه‌ای که در آلمان انجام شد نشان داد که افراد مسن‌تری که ورزش‌های سبک – مانند باغبانی – انجام می‌دهند، 50 درصد کمتر در معرض کاهش تفکر پیری هستند.

آزمایش دیگری نشان داد که سالمندانی که در طول هفته چند دقیقه به آرامی راه می‌روند در تست‌های توجه و حافظه عملکرد بهتری داشتند. اما این فقط سالمندان نیستند که از چنین بازی هایی سود می برند. بچه‌هایی که پیاده به مدرسه می‌رفتند، تمرکز بیشتری داشتند و در آزمون‌ها نمره بهتری نسبت به همکلاسی‌هایشان که با ماشین به مدرسه می‌رفتند، کسب کردند.

یکی از دلایل این است که ورزش می تواند گردش خون (و البته اکسیژن رسانی) به مغز را بهبود بخشد و انرژی بیشتری برای تفکر فراهم کند.

دلیل دیگر این است که ورزش باعث رشد سلول های عصبی می شود و احتمالاً برخی از انتقال دهنده های عصبی و هورمون های رشد لازم برای سلامت کلی مغز را آزاد می کند. “همه این موارد منجر به تمرکز و حافظه بهتر می شود.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا