اجتماعی

آتش‌نشانی باید بر مبانی علمی استوار باشد/هزینه‌ای که برای ایمنی می‌شود پول هدر دادن نیست

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر ساختمان ها را درست بسازیم و تا حد امکان در مقابل آتش بایستیم و نکات ایمنی را رعایت کنیم، سرمایه گذاری ما مناسب و سودآور خواهد بود.

به گزارش نازک نارنجی، مهدی چمران در مراسم اختتامیه پنجمین همایش بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهری که امروز برگزار شد، اظهار داشت: آتش نشانان کشور برای حفظ جان دیگران و در راه حفظ ایمنی شهدا را تقدیم می کنند.

وی بیان کرد: شکی نیست که اطفاء حریق باید مبتنی بر اصول علمی باشد و به همین ترتیب حوزه عملیات پیشگیری و اطفای حریق نیز باید بر اساس اصول علمی باشد.

وی ادامه می دهد: استحکام سازمان آتش نشانی بر اساس مبانی علمی ایجاب می کند که در درجه اول آموزش ها علمی باشد که خوشبختانه آتش نشانی تهران قدمتی طولانی دارد و یکی از ارکان آموزش است. در واقع ما مجبور نیستیم در این زمینه توقف کنیم، زیرا توقف علم به معنای توقف و حرکت نکردن است. باید به خاطر داشت که به تعویق انداختن این مسائل خطرناک و مضر است.

وی گفت: آتش نشانی ها نیز در حوزه عملیاتی تجربیات خوبی دارند و از تجربیات کشورهای دیگر نیز استفاده می کنند. ارتباط در راستای تبادل تجربیات برای آتش نشانان ما ارزشمند شده است.

چمران با بیان اینکه در زمینه بمباران و ایمنی در منطقه جایگاه بالایی داریم، گفت: اما نمی توانیم خودمان را فقط در سطح منطقه ای و بین المللی و جهانی بسنجیم.

رئیس شورای شهر تهران درباره دستیابی به فناوری روز دنیا در زمینه اطفاء حریق گفت: برای دستیابی به فناوری روز باید ایمنی، دانشگاه و علم با هم متحد شوند زیرا بدون اطمینان نمی توان عملکرد عملیاتی خوبی را تجربه کرد. نیروهای علمی و دانشگاهی

وی گفت: قطعاً دانش بنیان های فعال در این زمینه، دانشگاه های پیشرفته و شرکت های با تجربه در این زمینه می توانند در محصولات و امکانات خود به جایگاه های علمی بالایی دست یابند تا بتوانیم آنچه را که نیاز داریم انجام دهیم.

چمران ادامه می دهد: همچنان نیازمند واردات برخی از تسهیلات از خارج هستیم.

وی با بیان اینکه تجهیزات اطفای حریق به جان انسان بستگی دارد، گفت: این تجهیزات مانند آزمایشگاه یا تجهیزات پزشکی است و بسیار حساس است. بنابراین، ما باید راه درست را برای رسیدن به نقطه ای که می توانیم انجام دهیم کار کنیم.

وی بیان کرد: ممکن است دوستان بگویند این امکانات در صورت تولید انبوه و البته وجود مشتری در بازار داخلی و بین المللی قابل تولید است تا سرمایه ای که سرمایه گذاری می کنیم در بازار خریداری شود. خوشبختانه نه تنها در تهران، بلکه در بسیاری از شهرهای کشور برای ارتقای سطح کار خود در این مسیر هستند و نیاز به استفاده از این تجهیزات دارند.

چمران ادامه می دهد: ایثار بین ما ایرانیان و اعتقادات ما جایگاه بالایی دارد. همانطور که دیدیم جان های زیادی قربانی آتش نشان ها شده است، اما نباید هیچ جا به این فداکاری ها تکیه کرد و باید تجهیزات و امکانات خود را نیز به خوبی تامین و بسازیم.

وی گفت: باید آنچه را که نیاز داریم آماده کنیم و برای ساختن آنچه که خود نمی توانیم بسازیم گام برداریم. بسیار ممکن است. امروزه صنعت و شرکت های دانش بنیان این توانایی را دارند که در صورت حمایت از آنها خوب کار کنند. با حمایت و سرمایه گذاری آنها می توانند کارهای حساسی انجام دهند و با این اقدامات به خواسته ما برسند.

وی بیان کرد: اکنون همه شهرها نیازمند امکانات و تجهیزات مرتبط با آتش نشانی و ایمنی هستند، بنابراین ارتباط دانشگاه و آتش نشانی ارتباط مبارکی است که البته در حال حاضر کار خوبی انجام شده و حتی تولیدکنندگان نیز می توانند از محصولات استفاده کنند. سازمان های آتش نشانی کشور

چمران با اشاره به لزوم توجه به پیشگیری گفت: اگر ساختمان ها را درست بسازیم و تا حد امکان در مقابل آتش ایستادگی کنیم و نکات ایمنی را رعایت کنیم، سرمایه گذاری ما مناسب و سودآور خواهد بود. متأسفانه این فلسفه یا این باور به ذهن اکثر سازندگان عادی ما نمی رسد که ساختمان را به درستی محاسبه کنند و آن را ایمن کنند.

وی گفت: ما سال هاست که این مشکل را داریم و فکر می کنیم هزینه ای که مهندسان تاسیسات، معماران و… می دهند هدر دادن است و می گویند خودمان می سازیم و این تفکر باعث ضرر می شود. در حوزه آتش نشانی و ایمنی هم همینطور است و اگر این هزینه ها را بپذیریم و بدانیم لازم است باید انجام شود و اجرا شود، به نفع خودمان است.

وی ادامه می دهد: ساختمان ها عمر طولانی تری دارند و می توانند مقرون به صرفه باشند.

چمران گفت: برخی خانه ها که کمتر از 15 سال عمر داشتند با وجود اینکه کاملا مقاوم بودند تخریب و بازسازی شدند. در گذشته طرحی ارائه کردیم که نمی‌توانستیم آن را تأیید کنیم، ساختمانی که می‌خواستند تخریب کنند و بسازند، اگر می‌توانست مقاومت کند باید حداقل عمر داشته باشد و اگر به راحتی تخریب می‌شد، مالیات می‌دادند.

وی درباره خطر کامپوزیت ها در نمای ساختمان ها گفت: ما در شورای قبل تصویب کردیم که از کامپوزیت حتی در نمای ساختمان های مسکونی استفاده نشود و به نظر می رسد تنها دو نفر از کامپوزیت سازان توانسته اند این کار را انجام دهند. به استاندارد سوختن آهسته دست یابید.” اخیرا آتش سوزی های متعددی در ارتباط با ترکیب ها رخ داده است که باید از آن جلوگیری کرد و به نظر من باید در این زمینه تلاش شود.

وی در پایان گفت: همچنین امیدواریم سازمان آتش نشانی ارتباط با دانشگاه هایی را که نیروی انسانی و امکانات خوبی در اختیار دارند پیگیری کند و تجهیزات آنها را از داخل تامین کند تا بتوانیم سرپا باشیم.

مهدی بابایی یکی از اعضای شورای شهر تهران نیز در مراسم اختتامیه این همایش گفت: در دهه های گذشته شاهد رشد و توسعه شهرنشینی در سراسر جهان به ویژه در کشور خود بوده ایم اما در کشور ما در سرعت پیشرفت شهرنشینی. ایمنی با همان سرعت بهبود نیافته است.

وی گفت: بر اساس آمار حوادث و آتش سوزی ها به اینجا رسیده ایم که در 10 سال گذشته حدود 3.5 درصد افزایش آتش سوزی در شهر تهران داشته است که بیشترین آن مربوط به حوادث خارج از ساختمان است. . ، اما حدود 25 درصد درگیر ساختمان هستند.

بابایی تصریح کرد: در شورای اسلامی شهر تهران سیاست ما ورود هر چه بیشتر در حوزه پیشگیری است که سال هاست مورد توجه سازمان آتش نشانی بوده و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. اولویت ما توجه ویژه به پیشگیری از برنامه چهارساله چهارم است و بر این اساس واقعاً به آتش نشانی برای کاهش سطح حوادث شهر تهران نیاز داریم.

یکی از اعضای شورای شهر تهران گفت: ما در حوزه عملیات به استانداردهای بین المللی نزدیک شده ایم یا آن را پاس کرده ایم، اما در حوزه پیشگیری خواستار پیگیری و اقدامات پیشگیرانه ویژه شده اید.

وی بیان کرد: حجم نیرویی که در حوزه عملیات است و مقایسه حجم نیرویی که در حوزه مهار است نشان می دهد که باید کمی اولویت ها را تغییر دهیم. این در حالی است که بیش از 90 درصد سرمایه انسانی ما در آتش نشانی در حوزه عملیات است و کمتر از 10 درصد در حوزه پیشگیری فعال است.

وی گفت: در بازدید از نمایشگاه شاهد پیشرفت بهتری در زمینه ساخت تجهیزات ایمنی توسط فعالان بخش خصوصی بودیم.

وی افزود: تاکنون بیش از 90 درصد در زمینه تجهیزات ایمنی ساختمان به خودرضایتی دست یافته ایم. امیدواریم این 10 درصد را به اندازه کافی برای خودمان بیاوریم تا ارتباط بین صنعت و دانشگاه داشته باشیم. اما هزینه های تامین و توسعه همیشه بر عهده شرکت های بزرگ است، بنابراین با توجه به اینکه ممکن است شرکت های بزرگ کمتری در این زمینه وجود داشته باشد، پیشنهاد می کنم دانشگاه تحقیقاتی راه اندازی کنند.

وی بیان کرد: گفته می شود بیش از 50 هزار نفر در صنعت ایمنی ساختمان مشغول به کار هستند که امیدواریم، اما نکته ای که نیاز به توجه ویژه دارد تجهیزات ایمنی که در حوزه عملیاتی استفاده می کنیم، میزان رضایت از خود است. کم. به دوستان فعال در این صنعت قول دادیم که آماده استفاده از محصولات ایرانی در این حوزه مدیریت شهری هستیم، اما بازار اطفای حریق در تهران و کل کشور با چالش هایی مواجه است.فعالان خودکفا باشند. مرد مزرعه..

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا