اجتماعی

افزایش پرونده‌های جرایم کودکان ناشی از ولنگاری فضای مجازی است

نازک نارنجی/ خراسان رضوی یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که استفاده کودکان از اینترنت را در هنگام عدم حضور در کلاس ها هدف قرار می دهد، گفت: کودک از روی کنجکاوی به تمام سایت ها و صفحات مستهجن مراجعه کرد و روح و روانش آسیب دید. با این امر و در نتیجه افزایش آمار پرونده های جرائم کودکان.

زهره الهیان در اختتامیه دوره توسعه تفاهم مدیران فعالیت زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور که امروز در سالن شهید سلیمانی استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در بحث فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مشکلات جدی مواجه هستیم. با ملیت ها قانون مصوب در این خصوص در مجلس دهم دارای ایرادات و نواقصی است که این قانون می تواند مشکلات امنیتی جدی ایجاد کند.

وی درباره موضوع ثبت تولد کودکان بدون شناسنامه افزود: بر اساس قانون حمایت از کودکان، وزارت کشور موظف به شناسایی کودکان فاقد مدرک است. این پدیده در مناطق محرومی مانند سیستان و بلوچستان و خوزستان رایج است که وزارت کشور با همکاری سازمان ثبت احوال پیگیر این موضوع است.

نماینده شورای اسلامی شهر گفت: در سراسر کشور 3 میلیون کودک در ایام کرونا به دلایلی از جمله عدم دسترسی به سامانه شاد از تحصیل بازماندند. می‌گویم شاید این کودکان از آسیب‌هایی که فضای مجازی در دوران کرونا و استفاده بیش از حد از گوشی و تبلت به کودکان و نوجوانان ما وارد کرده، در امان مانده‌اند.

افزایش تعداد پرونده های جرایم کودکان

الهیان ادامه می دهد: به پسرمان تلفنی با اینترنت دادیم تا با کلاس مواجه نشود و این کودک از روی کنجکاوی به همه سایت ها و صفحات مستهجن سر زد و روح و روان پسرمان از این کار آسیب دید. در گزارشی که در دولت قبل از سازمان ملی حقوق کودک دریافت کردیم، تعداد پرونده های جنایی علیه کودکان ناشی از زشتی فضای مجازی به شدت افزایش یافته است.

طرح حفاظت از فضای مجازی طی دو هفته آینده در دستور کار مجلس قرار گرفته است

وی در خصوص طرح صیانت از فضای مجازی گفت: طرح صیانت از مجلس را همواره دنبال کرده ایم و رئیس مجلس نیز قول داد تا دو هفته آینده این طرح در دستور کار مجلس قرار گیرد.

نماینده شورای اسلامی خاطرنشان کرد: کشورهای اروپایی به این نتیجه رسیده اند که خانواده برای رشد کودک نیاز به حمایت و سلامت دارد. به لطف رویه قضایی پیشرفته ما، قوانین داخلی ما گاهی از قوانین بین المللی در زمینه حقوق کودکان پیشرفته تر است. قبل از به دنیا آمدن کودک، اسلام توصیه ها و برنامه هایی برای دوران رشد و نمو جنین دارد.

الهیان یادآور می شود: سند ملی حقوق کودک دارای دیدگاهی جامع و پیشگیرانه است و همه کودکان را پوشش می دهد و نه فقط کودکان آسیب دیده را. اداره کل امور زنان والیان باید نسبت به این مسائل حساس باشد. در واقع حوزه کودک با حوزه خانواده مرتبط است و اگر نتوانیم نیازهای اولیه کودکان را برآورده کنیم، باید فعالیت های زنانه و خانوادگی را نیز لحاظ کنیم. کودک آزاری و استثمار و بهره کشی جنسی از کودکان مسائلی است که نمی توانیم نادیده بگیریم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا