استان ها

جزییات خواستگاری و مهریه و ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)

به گزارش خبرگزاری نازک نارنجی؛ روز اول ماه ی الحجه مربوط به سالگرد زیباترین پیوند آسمانی است جهان اسلام این یک نمونه بی بدیل از تاریخ است شیعه است. در این روز مبارک، امام علی | (س) با حضرت فاطمه (س) بهترین زن جهان اتحاد عشق بسته و خدای متعال را برترین فرستاده خود بر این ازدواج شاهد قرار داد. عمر برکت | ازدواج این دو به اندازه خورشید با شکوه هستند و نامشان برای همیشه در تاریخ ماندگار است.

سالگرد ازدواجتان مبارک حضرت فاطمه (ص) و حضرت علی (ع) روز عروسی را نامگذاری کردند و برای افرادی که زندگی خود را با خاطرات زیبایی از سالگرد ازدواجشان می گذرانند، روز بزرگی است. امام علی | و حضرت فاطمه (س) شروع کرد. ازدواج این دو بزرگوار به امر الهی از امتیازاتی بود که پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله به آن افتخار می کرد. در این پیوند زیبا، فرشتگان آسمان شادی کردند و بهشت ​​به زیورآلات آراسته شد.

حضرت فاطمه دختر حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) و از زنان جوان مشهور عصر خود بود. والدین او یکی از بزرگوارترین و بزرگواران بود خانواده عرب هستند. پیش خجالتی امام علی (علیه السلام)، عمر و ابوبکر، حضرت فاطمه از پیامبر خجالتی و هر دو پاسخ پیامبر را شنیدند که حضرت فاطمه (علیها السلام) منتظر وحی الهی است.

ازدواج حضرت علی

وقتی حضرت علی (ع) فاطمه را از پدر حاکی از

وقتی حضرت علی (ع) از او خواستگاری کرد، پیامبر در خانه ام سلمه بود. وقتی در را زدند، ام سلمه پرسید: کیست؟ پیش از آنکه خواستگار پاسخ دهد، پیامبر دستور داد: در را باز کن و بگو وارد شود. پشت در یکی است که خدا و رسول او را دوست دارد.

حضرت علی (علیه السلام) وارد شد و سلام کرد و در محضر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نشست. چشمانت را باز کن جهان خیاطی شرم پیامبر (ص) او را از گفتن آنچه می خواست باز داشت. پیامبر (ص) که خود حضرت علی (علیه السلام) را بزرگ کرد و روح او را شناخت، سکوت را شکست و فرمود: «می بینم که برای حاجتی به اینجا آمده ای، آنچه را که می خواهی بیان کن و آنچه را در دل داری بگو. آرزوی شما مورد قبول من است

حضرت علی (علیه السلام) درخواست خود را این گونه بیان کرد: پدر و مادرم فدای من شدی، در کودکی مرا از عمویت ابوطالب و فاطمه بنت اسد گرفتی، با غذای خود و اخلاق و شخصیت من را بالا می بری لطف و رحمت تو بر من بیش از پدر و مادرم است. تربیت و هدایت من در دست توست و تو ای رسول خدا به خدا سوگند مرا در دنیا و آخرت نجات دهی. ای رسول خدا! حالا که بزرگ شدم، می خواهم خانه و همسری داشته باشم که در سایه عشق آرامش پیدا کند. آمده ام دخترت فاطمه را به تو خواستگاری کنم. آیا من را قبول داری؟«چهره پیامبر مثل گل شکوفه کرد، در حالی که منتظر این لحظه بود، خشنود شد، اما جواب قطعی برای حضرت فاطمه (س) گذاشت.

جبرئیل بر پیامبر (ص) نازل شد و گفت: خداوند می فرماید که اگر علی را برای فاطمه قرار نمی دادم، از آدم ابوالبشر تا روز قیامت هیچ زن و شوهری با فاطمه نبود.

بعد از مراسم خواستگاری و عقد، وقت آن بود که حضرت علی (ع) وسایلی را برای آغاز زندگی جدید خود با حضرت فاطمه (س) فراهم کند و در راه خدا جنگیدند و شتری که آن حضرت در آن کار می کرد. باغ‌های مدینه تا از انصار بی نیاز شود. حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) موافقت کرد که امام علی (علیه السلام) سلاح خود را بفروشد و بهای آن را بپردازد. برکات حضرت فاطمه (س) را باید به پیامبر داد.

اسلحه به چهارصد درهم فروخته شد. پیامبر مقداری از آن را به بلال داد تا برای یگانه دختر پیامبر عطر بخرد و بقیه را به عمار یاسر و جمعی از ایرانیانش داد تا مادام العمر توسط حضرت فاطمه (س) به خرید وسایل منزل بپردازند. از صورت مهریه حضرت زهرا درود بر شما، وضعیت زندگی آن زن بزرگوار اسلام را کاملاً درک خواهید کرد.

پیشنهاد ازدواج حضرت علی

مهریه حضرت زهرا

پیامبر اکرم (ص) به ساده ترین و راحت ترین شکل ممکن با حضرت فاطمه (س) ازدواج کرد تا الگوی خوبی برای جوانانی باشد که در شرف ازدواج هستند. برای این کار 500 درهم مهریه فاطمه تعیین شد. روایات مختلفی در کنار این مهریه وجود دارد که جنبه مادی دارد، مهریه معنوی نیز برای آنها تعیین می شود. در روایتی نقل شده است که حضرت زهرا (س) از پدرش خواست که از خداوند بخواهد برای مهریه او دعا کند. مسلمانان گناه این درخواست حضرت فاطمه علیهاالسلام مستجاب شد و او واسطه و واسطه بخشش گناهکاران شد.

چه سوره هایی؟ قرآن آیا منظور ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه (س) است؟

آیات قرآن مستقیماً به ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه (س) اشاره نکرده است، اما آیاتی وجود دارد که به این رویداد مهم در اسلام مربوط می شود.

آخرین آیه سوره «کوثر» یکی از دشمنان پیامبر اکرم (ص) او را ابتر می داند که به معنای قطع فرزندان است، اما خداوند متعال به پیامبر (ص) فواید بسیاری داده و ما می دانیم. با ازدواج امام علی (علیه السلام) و این حضرت زهرا (سلام الله علیها) بود که نسلش ادامه یافت و گسترش یافت.

در آیات 19 و 22 سوره رحمان خداوند می فرماید: «مراج البحرین یلطقیان»، «در میان آنها برزخ است و هیچ ظلمی نیست». «فبائی علاء ربیکوما تکزدیبان»، «یخروجو منهوما اللولاو و المرجنو» به دو دریا می ریزند (به گونه ای که با یکدیگر برخورد می کنند). بین این دو حد فاصله است تا از هم عبور نکنند; پس کدام نعمت خدا را انکار می کنید؟ در آن دو دریا، لولو و مرجان در روایات امام صادق علیه السلام در تفسیر این آیه آمده است: «علی و فاطمه دو دریای عمیق هستند که هیچ یک بر دیگری ظلم نمی کند و مروارید امام حسن علیه السلام است و مرجان است. امام حسین (ع) مائو. (تفسیر فرات کوفی ص 460).

ازدواج حضرت علی

محبت امیرالمومنین به فاطمه زهرا (س)

با اینکه در آن زمان تعدد زوجات رواج داشت، حضرت علی (ع) تا زمانی که فاطمه (س) زنده بود، همسر دیگری اختیار نکرد. حضرت محمد همچنین تا حضرت خدیجه او زنده است، ازدواج نکرده است. در مورد نداشتن همسران حضرت علی (ع) روایات مختلفی وجود دارد، از جمله: فاطمه زهرا | او یک زن معمولی نبود، بلکه به قول پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، حوریه انسیه، زیباترین زن جهان و زیباترین زن بهشت ​​بود. به همین دلیل حضرت علی علیه السلام به احترام حضرت فاطمه علیها السلام با زن دیگری ازدواج نکرد.

اما پس از شهادت حضرت فاطمه، حضرت علی (ع) ناچار به رسیدگی به امور خانواده و رسیدگی به فرزندان شد و برای بهبود وضع زندگی خود و خانواده همسر دیگری اختیار کرد.

ازدواج حضرت علی و فاطمه

درس های مهمی که ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) به مردم آموخت

ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه (س) نکات آموزنده ای برای مردم داشت که در زندگی برای سعادت و اطاعت واقعی از اسلام می توان به کار برد.

قدم اول ازدواج بر اساس صحیح و قدم دوم ساده زیستن در تمام مراحل زندگی است. زیرا محدودیت های اجتماعی در امر ازدواج که اغلب ناشی از فرهنگ غیر اسلامی و نظر اشرافی و مادی گرایانه است، مانند زنجیری است که دور دست و پای جوانان پیچیده شده و هر روز این زنجیر بزرگتر و سنگین تر می شود تا جایی که امکان هر چیزی را از مردم سلب می کند، نوعی حرکت درست و فساد مالی فزاینده. و بی نظمی اخلاقی. فراهم می کند. از دیگر نکات آموزنده این ازدواج می توان به مساوات، تعیین معیارها و ارزش های معنوی، دینی و اخلاقی، خواستگاری بدون واسطه، عدم سخت گیری، قناعت، دوری از اشرافی گری و تجمل گرایی، پایین بودن مهریه، ساختن زندگی بر اساس عشق و محبت اشاره کرد. عشق حقیقی او بر شناخت، پوشش و صداقت تمرکز دارد. در نتیجه ازدواج با این ویژگی ها را پیوند آسمانی می نامند و موجب شادی پروردگار و رسول خدا (ص) می شود.

دکمه بازگشت به بالا