فرهنگ و هنر

وقتی ایوان رنگ خون گرفت

شهر ایوان در طول جنگ هشت بار مورد حمله قرار گرفت که منجر به شهادت 29 نفر و مجروح شدن 96 نفر شد.

به گزارش نازک نارنجی، با شروع جنگ تحمیلی و سقوط سومار و قصرشیرین در استان کرمانشاه، شهرستان ایوان پذیرای آوارگان سومری بود و طوایف دلاور این شهرستان ضمن بازی در جبهه های نبرد، نقش مهمی در حمایت از سومار داشت. رزمندگان در جبهه

شهرستان ایوان در پایان جنگ شاهد تهاجم نیروهای زرهی دشمن از طریق جاده سومار در ایوان و تنگه کوشک بود که با اقدام به موقع سربازان ایوان و عشایر دشمن مجبور به عقب نشینی از مناطق غربی شهر شد.

ایوان چون نقش مهمی در پشتیبانی از جبهه میانه جنگ به ویژه جبهه سومار داشت بارها مورد حمله دشمن قرار گرفت و در طول جنگ 366 شهید و 1057 جانباز از انقلاب اسلامی تقدیم کرد.

در اوایل جنگ و در زمان اشغال سومار، جمعی از جوانان و فرهنگیان شهرستان ایوان به فرماندهی شهید «جوهر مرادی» با حمایت نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایوان مسئولیت حفاظت از جهاد استقرار را بر عهده داشتند. ارتش توپخانه در نوامبر. 19/1359 و در شب عاشورای حسینی با شجاعت به مواضع دشمن در صراط سومار حمله کردند که در این عملیات 7 نفر به شهادت رسیدند.

شهر ایوان در طول جنگ هشت بار مورد حمله قرار گرفت که منجر به شهادت 29 نفر و مجروح شدن 96 نفر شد.

در خونین‌ترین این حملات، در 18 خرداد 1364، شهر ایوان مورد حمله وحشیانه سه فروند هواپیمای دشمن قرار گرفت که در نتیجه آن 150 نفر شهید و 700 نفر مجروح شدند و ایوان خونین شنبه مشخص است.

با ادامه بمباران ایوان، زندگی عادی در شهر تا پایان جنگ متوقف شد.

در سال 93 دو شهید گمنام در پارک شهدای ایوان به خاک سپرده شدند.

اردوگاه چهل مزرعه

قرارگاه عملیاتی چهل زری ارتش در جاده ایوان سومار در حوالی روستای چهل زری از توابع زرنه ایوان در تنگه کوشک واقع شده است.

این پایگاه در سال 1359 با هدف مدیریت و کنترل عملیات نظامی در غرب کشور فعال شد. پاسگاه ارتش در غرب کشور از سال 1361 برای تامین امنیت منطقه و جاده ایوان – سومار در حوالی روستای چهل زارعی فعال بود که تا پایان جنگ فعال بود.

درمانگاه صحرایی ارتش در سال 1360 در کنار منطقه چهل زری به منظور ارائه خدمات به اهالی منطقه جهت درمان موقت و انتقال مجروحان جبهه سومار به بیمارستان های ایلام و کرمانشاه تأسیس شد. این قرارگاه در عملیات کربلای 6 در 23 دی ماه 1365 در سومار و نفت شهر مسئولیت عملیات را بر عهده داشت و آیت الله هاشمی رفسنجانی در شب عملیات مخفیانه در پایگاه حضور یافتند.

تنگه به ​​کوشک

تنگه کوشک به طول تقریبی 5 کیلومتر و در فاصله 25 کیلومتری شهر ایوان بین ارتفاعات بنکول و شیره ذول و حاصل طغیان رودخانه های کنگیر رودخانه در ارتفاعات زاگرس است.

تنگه کوشک محل قرارگاه عملیاتی خط مقدم ارتش در غرب کشور در دوران دفاع مقدس بود. ارتش عراق در اواخر تیرماه 1367، پس از پذیرش قطعنامه 598 توسط ایران، سومار را اشغال کرد و با عبور از پل هفت دهنه و جاده سومار ایوان با هدف قطع ارتباط بین ایلام و کرمانشاه، شهرستان ها و دستگیری ها. . شهر اوان وارد تنگه کوشک شد اما افراد ایوان به همراه نیروهای سپاه و ژاندارمری ستون تانک های دشمن را در دهانه باریک غرفه هدف قرار دادند و حرکت آنها را در جاده سومار به سمت ایوان متوقف کردند و آنها را مجبور کردند تا عقب نشینی

در جریان مقاومت رزمندگان در تنگه کوشک، ضمن انهدام چند تانک دشمن، 46 نفر از تانک ها و نیروهای دشمن به اسارت درآمدند. ابوالحسن خرم رودی فرمانده دلیر هنگ مستقل ژاندارمری و سیروس دوبرا و شیخ عباس فلاحی از نیروهای بسیج مردمی در جریان مقاومت مردمی به شهادت رسیدند.

یادمان و کتیبه این شهدا یادآور آخرین حد تهاجم دشمن در شمال استان ایلام و ایوان است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا