اجتماعی

مشکل آشوراده و خلیج گرگان حل نشود در گلستان نمی‌مانم/خشکی خلیج گرگان مساوی با نابودی گلستان است

نازک نارنجی/ گلستان استاندار گلستان با بیان اینکه می توان حق را گرفت، گفت: به مردم گلستان قول داده ام که مشکل آشوراده و خلیج گرگان را حل کنم و اگر حل نشود، ماندنم در این استان خواهد بود. معقول نیست .

علی محمد زنگنه امشب در جلسه شورای اداری گلستان که با حضور مشاور رئیس جمهور در امور اقوام برگزار شد، اظهار داشت: تخصیص اعتبار به شهرداری‌هایی مانند مراوه تپه، گمیشان، آق قلا، کلاله و گنبدکاووس که بسیاری از آن‌ها هستند. بیش از 90 درصد یا بخش قابل توجهی از جمعیت ترکمن هستند که بیشتر از سایر شهرها است.

وضعیت گلستان خیلی خوب نیست/ 75 درصد جمعیت روستایی گلستان یارانه می گیرند

وی با بیان اینکه 75 درصد جمعیت روستایی گلستان یارانه دریافت می کنند، افزود: حدود نیمی از جمعیت استان گلستان را روستاییان با جمعیت کم تشکیل می دهند و حدود 41 درصد از جمعیت شهری گلستان جزو جمعیت کم درآمد ما هستند. . به این ترتیب یک میلیون و 920 هزار گلستانی یارانه معیشتی دریافت کرده اند و این آمار نشان می دهد که گلستان در سال های اخیر چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

استاندار گلستان با بیان اینکه درآمد سرانه استان گلستان نصف میانگین کشوری است و این شاخص نشان می دهد که گلستان در وضعیت نامناسبی قرار دارد، تصریح کرد: سرانه خانوار در گلستان تا پایان دولت به میانگین کشوری می رسد و دو برابر می شود. رشد

زنگنه با بیان اینکه مرکز استان گلستان تابستان سال گذشته حدود 14 ساعت کم آبی داشت، خاطرنشان کرد: استان گلستان 1500 لیتر در ثانیه کم آبی دارد که 550 لیتر در ثانیه آن مربوط به کم آبی گرگان است.

وی با بیان اینکه 98 درصد آب شرب گلستان از منابع زیرزمینی تامین می شود، گفت: 177 روستای گلستان با تانکر آبرسانی می شود و با کمک سپاه در نظر داریم 632 میلیارد تومان برای آبرسانی و طراحی شبکه 432 روستا اختصاص دهیم. .

استاندار گلستان با بیان اینکه مشکلات گلستان در حوزه برق و زیرساخت های جاده ای نیازمند توجه مسئولان است، با اشاره به وضعیت خلیج گرگان، افزود: اگر نتوانیم به خلیج گرگان برسیم، تا سال آینده خشک می شود. استان گلستان با خشکسالی در خلیج گرگان، کشاورزی، محیط زیست و بهداشت نه تنها گلستان بلکه استان خراسان شمالی را نیز تحت تأثیر قرار داد.

زنگنه افزود: ما سخت تلاش می کنیم تا موانع توسعه خلیج گرگان را که دستور صریح رئیس جمهور است، برداریم، اگر کارمان را شروع کنیم که یک مانع را از بین ببریم، یک مانع دیگر سر راهمان قرار بگیرد. ، هرگز در سلب حق مردم مظلوم گلستان کوتاهی نخواهیم کرد.

خلیج گرگان در خطر دریاچه ارومیه نیست

وی گفت: متاسفانه لایروبی در خلیج گرگان در 20 روز گذشته متوقف شده است.

زنگنه تاکید کرد: آقای رئیس جمهور علیرغم وجود یک روز طوفانی، با قایق از خلیج گرگان بازدید کردند و با ابراز تاسف از این وضعیت و قاطعیت گفتند که خلیج گرگان باید احیا شود، حتی اگر یکی از مدیران ما بخواهد در مورد این پست صحبت کند. هیچی نگو چرا برایت اتفاق می افتد که خلیج گرگان خشک شده است؟

استاندار گلستان با بیان اینکه منطقه تولید ماهیان خاویاری و استخوانی است که اکنون در این وضعیت قرار دارد، گفت: در گذشته مردم در جزیره آشوراده زندگی می کردند و روستاهای زیادی در آن وجود داشت، اما مردم مجبور شدند. توسط آنها جزیره را ترک کردند، حالا می گویند گردشگر اجازه اقامت در اینجا را ندارد و ما حق ساخت آشوراده را نداریم و فقط می توانیم چوب کاری خود را انجام دهیم، در حالی که در آنجا کمپ و تعدادی ساختمان وجود دارد. قطعا یک بی عدالتی

او گفت: “ما از مقامات دولتی انتظار داریم که به ما کمک کنند.” وزیر و رئیس یک شورا به خود اجازه دادند برخلاف دستور رئیس جمهور نامه بنویسند و آن را زیر پا بگذارند.

زنگنه گفت: ما در دریا هستیم اما مردم ما از اقتصاد دریایی محروم هستند.

استاندار گلستان با بیان اینکه تا کی باید در برخی مسائل زیر سایه سنگین باشیم، گفت: به مردم قول می دهم اگر مشکل خلیج گرگان و جزیره آشوراده را حل نکنم، ماندن در این استان غیرمنطقی است چرا که این یک مشکل است. درست و در حالی که آقای رئیس جمهور آنها دستورات قوی می دهند، اما اراده بر خلاف دستور آنها آنها را مهار می کند.

وی گفت: متاسفانه تاکنون اجازه ساخت یک تله کابین در استان گلستان داده نشده است. چرا با امضای طوماری دیگران را مجبور به عقب نشینی می کنید؟ چرا سازمان های غیر دولتی کمک نمی کنند؟

زنگنه گفت: در حالی که مردم و همه مسئولان استانی و کشوری خواهان اجرای این پروژه‌ها هستند، اما دیگران می‌خواهند مانع پیشرفت گلستان شوند، ما شکست نخواهیم خورد و برای رسیدن به اهداف خود از این باله سخت عبور خواهیم کرد.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا