استان ها

سهم شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش کشاورزی به 20 درصد می‌رسد

نازک نارنجی/ اردبیل معاون وزیر و رئیس موسسه آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: سهم شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی از چهار درصد فعلی به 20 درصد افزایش می یابد.

علی اکبر مویدی در نشست با مسئولان حوزه ترویج و تحقیقات بخش کشاورزی استان اردبیل گفت: وزارت جهاد کشاورزی کاروان ترویجی را برای حضور در استان های مختلف راه اندازی کرده است که هدف اصلی آن ارتقای بهره وری است.

وی تصریح کرد: بعد از استان کرمانشاه به عنوان پایلوت این طرح، استان اردبیل دومین مقصد کاروان بهره وری، ارتقاء و توسعه آموزش است که هفته آینده به اردبیل سفر می کند.

معاون وزیر و رئیس مؤسسه آموزشی و ترویجی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این کاروان سعی داریم با محوریت مزارع و مراکز تولیدی به کشاورزان خدمت کنیم تا آخرین یافته های علمی، دانشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی را منتقل کنیم. از کشاورزان و دامداران.”

مویدی افزود: در بخش کشاورزی باید اتکا به منابع را به سمت دانش اتکایی سوق دهیم زیرا چاره ای جز توسعه، تحقیق و رویکرد علم محور نداریم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود خاطرنشان کرد: علاوه بر افزایش سواد و دانش بهره برداران کشاورزی از روش های سنتی کشاورزی پرهیز شود و نگاه واقع بینانه در راستای سیاست های ملی باشد.

مویدی سهم کمتر شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی را تا چهار درصد عنوان کرد و افزود: این ظرفیت در سالی که به «تولید، دانش بنیان و اشتغالزایی» که راهبرد اصلی ماست، 20 درصد افزایش می یابد. تقویت علم و دانش در این زمینه و راه اندازی کاروان های ویژه در این بخش با هدف ارتقای بهره وری است.

وی گفت: طرحی به نام فرصت های مطالعاتی مزرعه را با حضور کارشناسان در دست بررسی داریم تا دانش خود را در اختیار کشاورزان کشاورز قرار دهیم.

مویدی محور اصلی فعالیت این کاروان ترویجی را ارتقای بهره وری عنوان کرد و ادامه داد: تنها راه برون رفت از مشکلات کنونی افزایش بهره وری و تولید استاندارد است تا بتوان آن را به کشورهای مختلف صادر کرد.

معاون وزیر و رئیس موسسه آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی تعامل بهتر کشاورزان مناطق مختلف با استفاده از این ظرفیت را یادآور شد و گفت: تلاش می کنیم زنجیره تولید را حمایت کنیم و به ظرفیتی برسیم. هزار و یک. استفاده از 800 نفر از اعضای هیأت علمی در دانشگاه ها برای تقویت بیش از پیش نظام تولید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا