ورزشی

تاوان عقب‌افتادن – نازک نارنجی

کم کم داوران ایرانی از حضور در مسابقات مهم بین المللی محروم شدند. چرا؟ چون مدرک VAR ندارند.

به گزارش نازک نارنجی، این روزنامه دنیای اقتصادی وی می نویسد: اخبار ناراحت کننده ای از حوزه داوری فوتبال ایران شنیده می شود، نکته اینجاست که به تدریج داوران در ایران از حضور در مسابقات مهم بین المللی محروم می شوند، چرا؟ چون مدرک VAR ندارند، به همین دلیل است. ، داوران ایرانی جایی در جام ملت های زیر 23 سال آسیا ندارند و البته به آنها گفته شده که به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا دعوت نمی شوند.

امروزه برگزاری مسابقات زیر نظر داوران ویدئویی به یک ضرورت جدی در دنیای فوتبال تبدیل شده است. به زودی شاهد برگزاری دومین جام جهانی در قطر با استفاده از فناوری VAR خواهیم بود. در قطر حتی امکان محاسبه آفساید خودکار نیز به این فناوری اضافه شده است، یعنی دیگر نیازی به بررسی و مذاکره داوران اتاق نیست که مدافع یا مهاجم جلوتر است. خود دستگاه وظیفه را تعیین می کند. در این شرایط فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا ترجیح می دهند از داورانی استفاده کنند که با VAR آشنا هستند و گواهی رسمی در این زمینه دارند. از مدت ها پیش شنیده می شد که این موضوع می تواند برای داوران ایرانی دردسرساز شود، اما حالا با حذف داوران ایرانی از جام ملت های آسیا در رده چشم انداز، همه چیز علنی شده است.

در ایران نه تنها فناوری کمکی ویدیویی نداریم، بلکه امیدی هم نیست که چه زمانی این فناوری در تمام مسابقات باشگاهی و کشوری که در کشور برگزار می شود در سراسر جهان عرضه شود. VAR ارزان نیست و بدیهی ترین شرط داشتن دوربین های متعدد و تصاویر کافی برای قضاوت در صحنه ها است. در حال حاضر، بسیاری از استادیوم‌های کشور نمی‌توانند تصویر استانداردی را در اختیار تماشاگران قرار دهند و برای کمک گرفتن از یک داور ویدیویی راه زیادی در پیش داریم. از لیگ هجدهم قول داده شده که VAR تا چند ماه دیگر در ایران عرضه شود. واضح است که این وعده ها بی اساس است. حالا اربابان دلداری می دهند و اعلام می کنند که در لیگ بیست و دوم کمک داور تصویری وجود نخواهد داشت.

اگر مسابقات بین المللی را دنبال می کنید، می دانید که اکنون کوموکیف با VAR متفاوت است. به عنوان مثال، دستیاران در صحنه های مشکوک به آفساید اجازه می دهند تا بازی را ادامه دهد، کار را پاک کند و سپس پرچم را بالا ببرد. سپس داوران در اتاق VAR در مورد آفساید بودن یا نبودن آن تصمیم خواهند گرفت. خب این مدل با حالت قبلی فرق دارد و دستیاران در نتیجه تمرین آن را یاد گرفتند. پس مشخص است که بدون استفاده از این فناوری در داخل کشور، داوران ما آرام آرام کنار گذاشته می شوند. حتی بازیکنان فعال لیگ ایران هم با VAR غریبه هستند و گاهی بابت این تاخیر در مسابقات بین المللی پول می گیرند. مثل پنالتی معروف مهدی شیری در فینال لیگ قهرمانان آسیا. با خواندن این مطلب، فکر می کنید چه زمانی VAR در ایران به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد؟ “در این شرایط چقدر تا رسیدن به آن نقطه فاصله دارد؟”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا