عمومی

موسیقی با حافظه ما چه می‌کند؟

تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه می تواند به بهبود حافظه گفتاری و افزایش تمرکز کمک کند. علاوه بر این، استرس یکی از مهم ترین عوامل فراموشی است و موسیقی می تواند با کاهش استرس به یادآوری اطلاعات کمک کند.

به گزارش نازک نارنجی، عصر ایران او نوشت: “گوش دادن به موسیقی شاد می تواند احساس بهتر و شادتری به شما بدهد.” با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود احساس بهتری خواهید داشت. علاوه بر این، پخش آهنگ و زمزمه آن می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد.

حافظه انسان چیزی است که آن را از سایر موجودات زنده متمایز می کند. انسان با کمک حافظه قادر به انتقال اطلاعات از نسل های گذشته به نسل های آینده است و از انقلاب های علم و صنعت آگاه است. همه به دنبال تقویت حافظه و افزایش قدرت حفظ و یادآوری اطلاعات هستند. موسیقی یکی از عواملی است که در بهبود حافظه تاثیر بسزایی دارد.

موسیقی چگونه بر ما تأثیر می گذارد؟

1. خاطرات را زنده می کند

موسیقی محرکی است که در بسیاری از رویدادهای زندگی ما وجود دارد. می‌توانستیم در جشن‌های تولد و عروسی و عزاداری آهنگین در مراسم تدفین موسیقی بشنویم. همانطور که موسیقی در بسیاری از لحظات زندگی ما تنیده شده است و آهنگ ها و ملودی هایی که در لحظات مختلف زندگی می شنویم نشانه ای از یادآوری این لحظات در آینده است.

. حافظه صحبت کردن و تمرکز را بهبود می بخشد

تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه می تواند به بهبود حافظه گفتاری و افزایش تمرکز کمک کند. علاوه بر این، استرس یکی از مهم ترین عوامل فراموشی است و موسیقی می تواند با کاهش استرس به یادآوری اطلاعات کمک کند.

3. به بخش مهمی از شخصیت ما تبدیل شده است

بیشتر احتمال دارد در نوجوانی میانسالی به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید تا اینکه در گذشته کتابی را دوباره بخوانید یا فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنید. از آنجایی که نوجوانی یکی از مهمترین مراحل شکل گیری شخصیت انسان است، می توان به رابطه موسیقی و خاطرات مهم زندگی پی برد.

4. به بیان احساسات کمک می کند

موسیقی راهی برای بیان احساسات است. هر آهنگ مجموعه ای از احساسات را در ما ایجاد می کند. گوش دادن به یک آهنگ و درگیر شدن در احساسات برانگیخته این آهنگ، فرآیند یادآوری خاطرات، به ویژه خاطرات مثبت را سرعت می بخشد و آنها را از قفسه های غبارآلود خاطره بیرون می کشد.

5. قدرت تکلم را باز می گرداند

سمت چپ مغز انسان در گفتار نقش دارد. گاهی اوقات این ناحیه در اثر سکته مغزی یا آسیب مغزی آسیب می بیند و فرد توانایی تکلم را از دست می دهد. مطالعات نشان داده است که آواز خواندن می تواند بازگشت به گفتار را در این افراد تسریع کند، زیرا آواز خواندن با سمت راست مغز مرتبط است و بیمار به تدریج قدرت گفتاری خود را با صحبت کردن به دست می آورد.

چگونه موسیقی می تواند به یادآوری خاطرات کمک کند؟

1. استرس را کاهش دهید

موسیقی برای درمان بسیاری از بیماری های روحی و جسمی توصیه می شود. استرس می تواند با ایجاد افکار منفی و جلوگیری از تفکر صحیح افراد بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد. استرس اغلب محرک اصلی در فعالیت هایی مانند مطالعه و ورزش است و موسیقی می تواند شما را در این موقعیت های استرس زا آرام کند.

. بهبود خلق و خو

گوش دادن به موسیقی شاد می تواند روحیه شما را تقویت کند و شما را خوشحال کند. با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود احساس بهتری خواهید داشت. علاوه بر این، پخش آهنگ و زمزمه آن می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد.

3. ذهن خود را باز کنید

با دنبال کردن ریتم آهنگ می توانید تمرکز خود را افزایش دهید. مغز ما با یک ریتم خاص و متناوب عمل می کند. وقتی کارهایی مانند خواندن را انجام می‌دهید که نیاز به تمرکز دارد، با توجه و تمرکز روی ریتم موسیقی مورد علاقه‌تان حساب شده‌تر و ذهن بازتر می‌شوید.

4. افزایش دانش

سبک های دیگر موسیقی هوشیاری شما را افزایش داده و مغز را تحریک می کند. ترانه هایی از این دست معمولاً با ریتم آهسته شروع می شوند و سپس شدت می یابند. شعر این آهنگ ها نیز اغلب دارای عبارات مثبت است. گوش دادن به این آهنگ ها در ابتدای روز یا زمانی که احساس خستگی می کنید می تواند مغز شما را روشن کند و شما را خوشحال کند.

5. سرگرمی ذهن

زمانی را که صرف گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود به عنوان پاداش می کنید و زمان استراحتی که بعد از کار یا مطالعه نیاز دارید را در نظر بگیرید. آرامش ذهن و تثبیت اطلاعات جدید به دست آمده در حین کار از مزایای این چند دقیقه استراحت است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا