اجتماعی

قابلیت 60 نقطه تهران برای تبدیل شدن به شهر

یکی از اعضای هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: 60 نقطه پایتخت ظرفیت شهر شدن را دارد.

به گزارش نازک نارنجی، جعفربندی شربیانی در نشست خبری اولین جلسه همکاری کمیسیون های معماری و شهرسازی شوراهای استان تهران با اشاره به چگونگی و چرایی تشکیل این مجمع گفت: اگر به آمارها توجه کنیم. در تهران به اهمیت این دیدار پی خواهیم برد.» .

وی افزود: تراکم جمعیت استان تهران 20 برابر کل کشور است. در هر کیلومتر مربع در اطراف تهران حدود 45 نفر زندگی می کنند که این رقم به 996 نفر می رسد. هشت دهم کل کشور تهران است که 17 درصد کل جمعیت را تشکیل می دهد. با توجه به این جمعیت باید توجه ویژه ای به موضوع شهرسازی در استان تهران داشته باشیم.

شربیانی با اشاره به سرعت رو به رشد شهرسازی در تهران ادامه داد: در سال 35 هفت شهرداری در استان تهران داشتیم که در سال 95 به 44 شهرداری رسید. تهران امسال 49 شهر دارد که نشان از سرعت فزاینده در شکل گیری نقاط شهری دارد.

وی تاکید کرد: با این تراکم نیاز به قوانین و مقررات مشترک در سراسر استان تهران و هم افزایی همه شهرستان ها و انتقال تجربیات آنها احساس می شود.

شربیانی با بیان اینکه در جلسه قبل این جلسه در شهرهای بزرگ به ریاست تهران تشکیل شده بود، تصریح کرد: بهمن ماه این جلسه به ریاست مهدی عباسی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در تبریز برگزار شد. در استان تهران نیز در نظر داریم این مجمع را با هماهنگی شورای استانداری تهران تشکیل و در تاریخ 11 خرداد در ایوان ری با حضور مدیران معماری و کمیسیون های شهرسازی در شوراهای اسلامی برگزار کنیم. در استان تهران

وی تاکید کرد: به دنبال تشکیل شبکه ای از فعالیت های مشترک بین کمیسیون های معماری استان ها هستیم و همچنین می خواهیم زمینه تبادل تجربیات در موضوعات مختلف را فراهم کنیم که فرصت ها را تهدید کند.

یکی از اعضای هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرها حول محور قوانین و دستورالعمل ها و ابلاغیه های شهرسازی و سیمای آن ها در حوزه مسائل معماری شکل می گیرند که کمتر مورد توجه قوانین و مقررات بر اساس کیفیت و کیفیت قرار گرفته است. زندگی شهروندان شهرهای ما.” واقع شده است و ما می خواهیم با ایجاد این انجمن آن را تقویت کنیم که منجر به بهبود کیفیت زندگی مردم می شود.

وی با بیان اینکه در نقاط مختلف شهر تهران شاهد معماری و شهرسازی متفاوتی بوده ایم، افزود: در این زمینه مشکلات خاصی از سوی استان تهران مطرح شده است که با همکاری این کمیسیون ها به دنبال رفع این مشکلات هستیم.
نایب رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شش هزار و 100 هکتار بافت آسیب دیده و هشت هزار و 700 هکتار بافت غیر جامد در شهر تهران وجود دارد، یادآور شد: 4.5 میلیون نفر از جمعیت تهران 12 میلیون نفر در این مناطق زندگی می کنند. بر اساس این آمار، سکونتگاه های غیررسمی و بافت های فرسوده حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر اینکه بانک ها و دولت باید مشوق ایجاد کنند و حکمرانی شهری را تسهیل کنند، گفت: تهران نمایندگان زیادی در مجلس شورای اسلامی دارد. ما معتقدیم که نیازمند ایجاد پیوند بین نهادها و سازمان ها در استان تهران هستیم.
شربیانی با اشاره به تشکیل شورای نظارت بر توسعه شهر تهران پیش از این با حضور وزرا و بالاترین مقام اجرایی دولت در گذشته، گفت: در این شورا قصد دارند توسعه شهر تهران را منظم کنند. ، اما بسته است.” یکی از آرزوهای مجمع احیای شورای نظارت بر شهرسازی است و باید مجمعی برای جلوگیری از گسترش بی رویه تشکیل شود که امیدواریم با برگزاری مجمعی تشکیل شود.

وی افزود: در فاز اول باید بتوانیم مدیریت مناسبی بر اماکن و شهرهای تهران انجام دهیم. اختلال در تدوین قوانین معماری و شهرسازی باعث شده تا به دلیل درگیری بین بخشداری، فرمانداری و شهرداری، اماکن مقدسی را از دست بدهیم. یکی از مشکلات اصلی شهر تهران بحث اماکن شهری است.

شربیانی با بیان اینکه چالش هایی در حوزه تحول وجود دارد، گفت: رشد روزافزون، مسائل و مشکلات در تهران، شیوع قارچ در تهران و مشکلات ساختار قانونی از جمله مواردی است که در حوزه تحول به آن نیاز داریم. توجه کنید.”

عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران افزود: برای بازآفرینی باید جاذبه ای برای مشارکت فعال مردم ایجاد کنیم و در این راستا باید تسهیلات تشویقی ایجاد کنیم و طرح هایی را اجرا کنیم که موجب توسعه در سطح شهر شود. دستور جلسه. ” پیش از این اقداماتی برای احیای محله نفرآباد بدون توجه مردم انجام شده بود و پس از تغییرات این گام شکل گرفت تا به تصویب کمیسیون ماده پنج برسد تا یک برنامه 30 ساله بر زمین مانده تکمیل شود. .
وی درباره بافت ایرانی اسلامی در معماری و شهرسازی تصریح کرد: قوانینی که مردم را برای ساخت و ساز در قالب بافت ایرانی اسلامی تشویق و جذاب می کند نامشخص است. ما در مرحله عملیاتی در این زمینه موفق نبودیم. قوانینی در مورد معماری خاص غیرایرانی-اسلامی وجود داشت که به منظر شهر حمله می کرد و کمیته نما نیز با همین هدف در مرحله چهارم مدیریت شهری تشکیل شد. در چارچوب این زمینه، ما باید قوانین و بسته های تشویقی برای حرکت به سمت این نوع معماری داشته باشیم.

شربیانی با هدف ایجاد یکپارچگی در توسعه مسکونی و همچنین ایجاد روابط بین نهادی افقی و داوطلبانه در کلانشهر استان تهران، تصریح کرد: ایجاد مدیریت یکپارچه شهری، ایجاد درآمد منابع پایدار و ایجاد تعادل در درآمد سرانه تهران. برنامه ریزی یکی از اهداف نهایی این انجمن است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا