اجتماعی

فاجعه عمیقی در یمن در حال رخ دادن است/ صلح؛ راه حل مشکلات جهان

مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ با قدردانی از اقدامات جمعیت هلال احمر ایران و انتقاد از تحریم ها در موضوع یمن گفت: 16 میلیون نفر در یمن امشب روزه گرفتند.

به گزارش نازک نارنجی، روبرت ماردینی در نشست خبری مشترک با رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان که امشب به مناسبت صدمین سالگرد هلال احمر ایران در ساختمان صلح برگزار شد، با هدف تغییر اقلیم گفت: . : “تغییرات آب و هوا بر مناطق مختلف تاثیر می گذارد.” و 25 کشور آنقدر تحت تاثیر قرار گرفته اند که دیگر نمی توانند با آن کنار بیایند. متأسفانه حدود 60 درصد از این کشورها نیز درگیر درگیری هستند و تغییرات اقلیمی بر حل و فصل این کشورها تأثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: علاوه بر کارهای روتین باید با تامین انرژی های پاک از جمله انرژی خورشیدی و تولید محصولات کشاورزی از طریق آبیاری قطره ای به دنبال افزایش تاب آوری جوامع محلی باشیم. این چالش تعیین کننده قرن ما است و اکنون مرکز تغییرات آب و هوایی، ما در کمیته بین المللی صلیب سرخ، فدراسیون جمعیت های ملی و 40 سازمان با سه کشور اهداکننده اصلی در حال کار برای تسهیل تغییرات یا آب و هوا هستیم.

ماردینی افزود: این اختلافات شرایط را بسیار جدی می گیرد، وقتی صحبت از جلوگیری از مشکلات تغییر اقلیم در نظام بین الملل می شود، باید سرعت سازگاری را کاهش داده و افزایش دهیم، یعنی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سرمایه گذاری همزمان در نظام بین الملل. برای رسیدگی به کاستی ها و مشکلات ضروری است. فراموش نکنیم که این یک موضوع فوری، مهم و فوری است. سال گذشته، کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) برنامه کنترل بلایای تغییرات آب و هوایی را برای سازمان های بشردوستانه تهیه و منتشر کرد.

مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ بر اهمیت نقش درگیری های مسلحانه در تشدید بحران خشکسالی تاکید کرد و از تدوین برنامه کنترل تغییرات آب و هوا برای سازمان های بشردوستانه در سال گذشته خبر داد. . مثل شاخ آفریقا و خاورمیانه. همانطور که گفتم، اکنون 25 کشور به شدت تحت تاثیر آسیب های ناشی از تغییرات آب و هوایی قرار دارند.

مردینی با اشاره به اینکه فقدان کنترل بر بحران های تغییر اقلیم بحران غذایی را در کشورهای فقیر تشدید کرده است، گفت: «بحران های غذایی در افغانستان غیر معمول نیست. در چاد، در سواحل و در شاخ آفریقا، بسیاری از کشورها به دلیل درگیری های مسلحانه به کمک های غذایی نیاز دارند. کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) در حال حاضر در افغانستان و یمن برای تامین غذا برای افراد آسیب پذیر کار می کند. اما تلاش ما یا برنامه جهانی غذا یا سایر سازمان های بشردوستانه کافی نیست، زیرا علاوه بر بحران غذایی کنونی در بسیاری از کشورها، باید خشکسالی و سایر اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی را نیز در نظر بگیریم.

وی سیل های ناشی از تغییرات اقلیمی، کاهش تولیدات کشاورزی را از مسائل مهم خواند و افزود: باید با حضور خود فشار بر مردم بومی را کاهش دهیم و تاب آوری آنها را افزایش دهیم. دست هم نمی گیریم. ما هر کاری برای کنترل بحران های غذایی انجام می دهیم. اکنون بحران در اوکراین مشکلات غذایی را تشدید کرده است و بسیاری از محصولات غذایی جهان با مشکلات عرضه مواجه هستند.

صلیب سرخ 6 دهه است که در یمن حضور دارد

مدیرکل صلیب سرخ جهانی در پاسخ به سوال نازک نارنجی گفت: یکی از عمیق‌ترین فاجعه‌ها در یمن رخ داده است و مشکل بحران غذایی در یمن است. خیلی بزرگه اما توجه داشته باشید که حوادث یمن در سال 2015 آغاز نشد، بلکه از شش دهه پیش آغاز شد و ما از آن زمان در یمن هستیم.

وی با اشاره به اینکه 16 میلیون نفر در یمن شب ها گرسنه می خوابند، گفت: 16 میلیون نفر از 30 میلیون نفر یمن به کمک های بشردوستانه متکی هستند. متأسفانه یمن در سال 2015 وارد لایه وسیع تری از درگیری شد. قبلاً در کنفرانس خود 2.4 میلیارد دلار کمک برای یمن درخواست کردیم که تنها 1.3 میلیون آن تعهد شده بود و این مبلغ هنوز نهایی و پرداخت نشده است.

مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش مثبت و موثری در مناقشات منطقه ای ایفا کند، البته کشورهای دیگر نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند، اما نقش ایران نقش مهمی است. ما هیچوقت فراموش نمیکنیم. “

ماردینی راه حل مشکلات جهان و نظام بین الملل را تلاش برای صلح خواند و بر نقش موثر ایران در کاهش درگیری ها در خاورمیانه تاکید کرد: باید برای صلح سرمایه گذاری کنیم. ما باید به سمت صلح حرکت کنیم. این معجزه نیست اگر توجه کنیم که ما دائما با کمبود منابع اضافی و افزایش قیمت جهانی کالاها مواجه هستیم و این مشکلات به ویژه با بحران اوکراین تشدید می شود.

ما در افغانستان مشکلات زیادی داریم

رابرت ماردینی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد مشکلات مختلف افغان ها به ویژه پس از حضور طالبان و هجوم مهاجران به افغانستان در ایران گفت: ما در افغانستان مشکلات زیادی داریم. اما ما و همکارانمان باید به خاطر دستاوردهای مهم خود به خود افتخار کنیم. کمیته بین المللی صلیب سرخ و فدراسیون جمعیت های ملی در خط مقدم رسیدگی به مشکلات بشردوستانه در افغانستان هستند. تمام تلاش ما برای جلوگیری از فروپاشی افغانستان است. و تلاش های ما به ثمر نشسته است زیرا این کشور تا به حال سقوط نکرده است.

وی با قدردانی از تلاش هلال احمر ایران برای واکسیناسیون مهاجران در ایران گفت: در سال گذشته تعامل بسیار نزدیکی با جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در خصوص پناهجویان و پناهجویان افغانستانی داشتیم. پروژه مشترک ما و هلال احمر ایران برای واکسیناسیون تاج اتباع افغانستانی در خاک ایران تعریف و با موفقیت انجام شد. البته مؤلفه کمک های بشردوستانه به مهاجرین افغانستانی بر اساس حضور داوطلبان جمعیت هلال احمر و سخاوت ایران است.

ماردینی با اشاره به مشکل ایجاد موانع تحریمی علیه بسیاری از کشورها در اجرای برنامه های بشردوستانه، گفت: متأسفانه روزانه تحریم های بسیاری در سراسر جهان اعمال می شود. به دلیل درگیری های جاری در یمن، سوریه، افغانستان و اکنون در اوکراین و روسیه. نقش کمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر کاهش اثرات مضر تحریم ها بر شهروندان کشورهای مجاز است. برای دستیابی به این هدف، ما به طور جدی به حمایت از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) ادامه می‌دهیم و به طور مداوم در پشت صحنه با افراد و احزاب با نفوذی که بر توسعه اثرگذار هستند، مذاکره می‌کنیم. این تلاش ها نگرانی هایی را در شورای امنیت سازمان ملل ایجاد کرده و قطعنامه هایی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر صادر شده است. به عنوان مثال، در ماه اوت گذشته، جامعه جهانی به این نتیجه رسید که در افغانستان باید به این نتیجه برسیم که همه بر این باورند که جامعه به دلیل عدم دسترسی به آب و غذا در حال فروپاشی است.

مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های این کمیته و همکارانش موفقیت‌آمیز باشد و گفت: در مورد افغانستان، طالبان در حال حاضر برای پرداخت معاش پزشکان و داکتران با مشکل مواجه هستند. پرستاران و سایر مؤسسات مهم بهداشتی و خدماتی.» ما از طرف آمریکایی مذاکره کردیم تا راهی برای پرداخت حقوق کادر پزشکی پیدا کنیم. می تواند یک الگوی بشردوستانه باشد و می تواند در برنامه های بشردوستانه دیگر استفاده شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا