اجتماعی

۱۲۷ هزار هکتار از اراضی شمالی گلستان منشأ گردوغبار است/ توسعه بیابان‌زدایی و احیای مراتع

نازک نارنجی/ گلستان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان با بیان اینکه 317 هزار هکتار از اراضی شمالی استان گلستان در معرض بیابان است، گفت: حدود 127 هزار هکتار از این اراضی منشا گرد و غبار است.

عبدالرحیم لطفی درباره نتیجه سفر رئیس جمهور به گلستان به نازک نارنجی گفت: مسائل در اولویت است.

وی افزود: خوشبختانه در سفر رئیس جمهور به گلستان این موارد مورد توجه قرار گرفت و حدود 500 میلیارد تومان اعتبار برای آبخیزداری، آبخوان داری، توسعه و حمایت از جنگل ها در نظر گرفته شد که طی سه سال آینده تکمیل می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان با بیان اینکه تخصیص این اعتبار باعث می شود عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در 350 هزار هکتار از اراضی کوهستانی، کوهپایه ای و ملی نیازمند بهره برداری انجام شود، تصریح کرد. : اگر این اتفاق بیفتد سطح عملیات ما در استان به یک میلیون هکتار می رسد.

لطفی با اشاره به اینکه یک میلیون و 400 هزار هکتار از اراضی استان گلستان نیازمند آبخیزداری و آبخوان داری است، تاکید کرد: تخصیص اعتبار برای اجرای عملیات در سطح یک میلیون هکتار شرایط مطلوبی را برای گلستان و استان از نظر ارتقای ایمنی و مسائل آب ایجاد می کند.

وی از اختصاص 115 میلیارد تومان اعتبار برای بیابان زدایی و احیای کوه های استان گلستان به مدت سه سال خبر داد و یادآور شد: برای این مهم هماهنگی و هماهنگی های لازم در بازدید از رئیس جمهور گلستان انجام شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان با بیان اینکه برخی از شهرستان های استان مستعد بیابان زایی، منشا گرد و غبار هستند، گفت: حدود 317 هزار هکتار از اراضی شمالی استان گلستان در معرض بیابان زایی قرار گرفت و حدود 127 هکتار از اراضی شمالی استان در معرض بیابان زایی قرار گرفت. هزار هکتار منشا این خاکها هستند گرد و غبار وجود دارد که نیاز به احیاء و تثبیت خاک در این مناطق دارد.

لطفی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر گام های خوبی از سوی همکاران گنبدکاووس و آق قلا برای مقابله با بیابان زایی برداشته شده و این کار در حال پیشرفت است. و گنبدکاووس نیز به این ضد طرح اضافه شد.

وی خاطرنشان کرد: بالغ بر 616 میلیارد تومان درآمد سفر رئیس جمهور به گلستان خواهد بود که امیدواریم این اعتبارات به درستی و دقیق هزینه شود و بخشی از مشکلات حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان است. حل کرد.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا