عمومی

تجلی فرهنگ «همسایه‌داری» در رمضان/ سفره افطار عطر «برساق» می‌گیرد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استانی: رمضان آرام آرام قدم های پر برکت خود را به چشمان منتظر نزدیک می کند تا یک ماه دیگر مهمان دل عاشقانش باشد و مردم لرستان آن زمان انتظار مسافران رمضانی. رسیدن به بهشت ​​با دستان خوشبو و سینه های خوشبو.

دستان پاکی و مهربانی بر دوش روزه داران

ماه رمضان، ماه شست و شوی دل ها از غبار گناه و ماه شست و شوی ماهیان به خیر است، بنابراین در این 30 روز خدا از تعداد گناهان کم شده و این روزه دار است که به آغوش عفت می رسد تا بپوشد. دعا و نیایش را برپا دارد. این او را از خدای خود دور می کند.

چنانکه در این ماه پاک و نیکو دست بر شانه روزه می گذارند تا چشمانش را جز بهشت ​​نگشاید.

تجلی فرهنگی از

مردم لرستان همه ساله مشتاقانه به استقبال این ماه پرارزش می روند و همگی تلاش می کنند تا برای رفع تشنگی از دریای دانش بهره فراوانی ببرند.

عشق مردم این استان این است که حتی کودکانی که هنوز به اوج تکلیف نرسیده اند از روزهای گرم تابستان پای پیران رنج می برند و لب تشنه و گرسنگی می آورند شکم های افطاری فرزند مسلمان خود را برپا می کنند و آنها هستند. میهمانان خدای متعال دلهایشان را کوچک کن.

در واقع، این یک ماه آموزش برای بچه ها است تا یاد بگیرند که در کنار دریا روی سجاده های مادرشان نماز بخوانند و اقیانوس دین را از این ساحل معنوی زیبا تماشا کنند.

رسم سنت «کسماسا» در لرستان

ماه رمضان در گوشه و کنار لرستان پر است آدابورسومی البته اکنون تنها در چند روستای استان برگزار می شود و تنها یادگاری شیرین از روزهایی است که فاصله زمین تا خدا چند قدم به نظر می رسید.

تجلی فرهنگی از

یکی از آداب و رسوم کهن لرستان که هنوز هم در برخی از نقاط استان رواج دارد، سنت “اسم ساطبق این سنت هر خانواده مقداری از غذای افطاری خود را برای همسایه ها می آورد و همسایه نیز مقداری از غذای افطاری خود را در ظرفی که برایش غذا می آوردند می ریخت و پس می فرستاد.

اجرای این رسم ضمن تحکیم روابط بین همسایگان و خانواده ها، آنها را از وضعیت و وضعیت معیشتی خانواده ها از یکدیگر آگاه می کند و به ویژه به شناسایی خانواده های کم درآمد کمک می کند.

شیرینی های محلی را در سفره های افطار و سحر به نمایش بگذارید

در لرستان بازار محلی شیرینی در ماه مبارک رمضان بسیار داغ است و در اکثر شهرها و روستاهای لرستان شیرینی های زیادی بر سر سفره افطار می گذارند.

زنان دیگر روستاهای بهراسم دیرین سفره افطار خانواده خود را با شیرینی های محلی و بومی تزئین می کنند.

تجلی فرهنگی از

این شیرینی ها بسته به فصلی که ماه مبارک رمضان در آن است و نوع تهیه آن متفاوت است، زمانی که ماه مبارک رمضان در فصل بهار و تابستان است معمولاً شیرینی ها و نان های محلی مانند «زنک (معادل لکی: چُرَک و رین)», «برصاقو ساکی پز برای سفره افطار تزیین می شود و اگر ماه مبارک زمستانی باشد نان شیرین گرده بر سفره افطار می گذارند.

زنکو “ساکی پز” ساج آن را می سازند و در تابستان و بهار آن را می پزند، زیرا در این مدت زنان لر در بیرون غذا و نان درست می کنند.

آش کشکینه جزء همیشگی سفره افطار است

به همین دلیل در زمستان «گرده» درست می کنیم، زیرا در این فصل از بخاری و صندلی برای تهیه این دسر خوشمزه استفاده می شود. این در حالی است که این روزها این شیرینی ها به کمک ظروف مدرن آشپزی در خانه های شهری نیز طبخ می شوند.

سفره افطار رمضانی مردم لرستان خالی از غذاهای سبک محلی، آش «کشکیندر غذا شرکت کنید مقوی در فصول مختلف به خصوص در زمستان استفاده می شود.

تجلی فرهنگی از

کشکینزنان روستا در ماه‌های بهار و تابستان با خمیر نیم‌آرد و گندم خشک می‌کنند و گرد می‌کنند و در آفتاب می‌گذارند تا خشک شود و برای زمستان با ادویه و پیاز و روغن. در آب جوش را حل کنید و به عنوان آبگوشت سبک سرو کنید مقوی استفاده کنید.

پیچیدن صدای مؤذن در سحر

در گذشته مردم روستاهای اطراف سلسله و دلفان برای دیدن ماه مجلس محلی تشکیل می دادند. دررویت آنها یک هلال ماه دارند.

روستاهای لرستان معمولاً مؤذن خاصی دارند. مؤذن هر روستا به دلیل تجربه طولانی در صبح و عصر ماه مبارک رمضان، از سراسر روستا به اقصی نقاط روستا صدای اذان می‌دهد.

تجلی فرهنگی از

در روستاهای دیگر مؤذن با خواندن خروس که به خروس اول معروف است، وقت اذان را تخمین می زند.

یکی دیگر از راه‌های بیدار کردن مردم در ساعات اولیه ماه مبارک رمضان این است که مؤذن یا روستایی به درب خانه‌های مردم برود و در را بکوبد تا مردم بیدار شوند.

از بارساق تا زولبیا

مردم لرستان با غذاهای ساده سحر را به اذان صبح می آوردند و در طول روز غیرت مذهبی و فرهنگ ایل اجازه روزه گرفتن را از کسانی که به هر دلیلی قادر به روزه نبودند می گرفتند.

با آغاز ماه مبارک رمضان مغازه های حلیم فروشی در لرستان برای تهیه صبحانه و افطار برای روزه داران افتتاح شد. اگر در ماه روزه داری در خیابان های لرستان قدم بزنید با حلیمه هایی مواجه می شوید که شبانه روز در دیگ بزرگ خود دور چوب حلیمه می چرخند تا برای روزه داران افطار و سحر تهیه کنند.

در لرستان معمولاً افطاری با آب گرم، بامیه و زولبیا شروع می شود، اما در برخی سفره ها همچنان تخمه های درشت و خوشمزه وجود دارد.برصاقاو ظاهر شد.

تجلی فرهنگی از

برصاق یکی از شیرینی های خاص تاریخ لرستان است که از آرد، شیر، شکر و برخی مواد افزودنی از گیاهان بومی و طبیعی تهیه می شود و در سفره افطار مردم این دیار ویژگی های بسیاری دارد.

مردم لرستان اغلب نمازهای پنجگانه خود را در مسجد و بر دوش جماعت اقامه می کنند و کوچه های صبح این استان مملو از مردمی است که در قدم هایشان برای توصیف خود قبل از اذان به خوردن و آشامیدن و عجله می ایستند. به نماز . های جماعت را به مساجد بیاورید.

بازارهای شهرستان های این استان در غروب آفتاب جلوه چشمگیری دارد. به این ترتیب خیابان های اصلی نمایشگاه برای عرضه مواد مصرفی افطاری.

از خرما و شیرینی گرفته تا انواع میوه ها، دست فروشان منتظر هستند تا مردم از مساجد بیرون بیایند تا خریداران را ملاقات کنند. در واقع در شب سی ام ماه مبارک رمضان زندگی برخی از خانواده ها رو به بهبود است.

ساخت ایستگاه های سلامت معنوی در مناطق پرتردد شهرها

حجت الاسلام مهدی قدرتی مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان گفت گفتن وی با بیان برنامه ها و فعالیت های ماه مبارک رمضان در لرستان به خبرنگار آنلاین گفت: در ماه مبارک رمضان تمامی نمازهای جماعت در مساجد اقامه می شود.

وی در خصوص اجرای برنامه های قرآنی در مساجد استان گفت: سازمان تبلیغات اسلامی، نمایندگان فرهنگی، روسای ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان ها برنامه های بسیار خوبی را تدارک می بینند. اند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان افزود: انتظار داریم جفا جدی شود، تبلیغات پیرامون آن در مساجد نیست بلکه در محله ماست.

تجلی فرهنگی از

حجت الاسلام قدرتی با هدف برپایی چند ایستگاه سلامت معنوی در نقاط مختلف خرم آباد در اداره تبلیغات اسلامی، افزود: از این ایستگاه های سلامت معنوی، از ابتدای ماه مبارک رمضان تا پایان آن، طلاب حضوری معنوی و برنامه ریزی شده دارند. “

وی با اشاره به اینکه قبل از اذان مغرب و عشا در مناطق پرتردد اذان زنده داریم، خاطرنشان کرد: جوانان خوب و خوب را بسیج می کند و در نقاط پرتردد نیز تواشیح انجام می دهیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان با تاکید بر اینکه نیازمند فعالیت در نقاط پرتردد هستیم و این امر باید توسط روسای ادارات تبلیغات اسلامی نیز اجرایی شود، گفت: رفتار کنید.

حجت الاسلام قدرتی بیان کرد: حدود 60 برنامه رسانه ای، قرآنی، تبلیغی و 2 برنامه برای ماه مبارک رمضان در لرستان پیش بینی شده است.

برگزاری جلسات تفسیر قرآن با حضور نماینده ولی فقیه در لرستان

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان عموم مردم شهرستان خداجو و روزه داران خرم آباد می توانند در سلسله جلسات ترجمه قرآن کریم و سخنرانی در ماه مبارک رمضان در ماه مبارک رمضان شرکت کنند.

این مراسم با سخنرانی حاج اکبر عیدی نماینده ولی فقیه در بوسنی و هرزگوین و منطقه بالکان در شب های ماه مبارک رمضان از ساعت 21:30 توسط حسینیه حبیب برگزار شد. فرزند پسر تظاهرات در چهارراه بانک خرم آباد برگزار می شود.

تجلی فرهنگی از

همچنین نماز جماعت ظهر و عصر و سخنرانی «آموزه های قرآن کریم» با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمدرضا شاهرخی نماینده ولی فقیه استان و امام جمعه خرم آباد برگزار می شود.

زمان برگزاری این مراسم نیز ظهر ماه مبارک رمضان در محل حسینیه حبیب است. فرزند پسر تظاهرات (ع) چهارراه بانک خرم آباد است.

دکمه بازگشت به بالا