اجتماعی

علاقه‌مندان به محیط زیست چگونه سفر می‌کنند

در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند از تعطیلات خود بدون آسیب رساندن به محیط لذت ببرید.

به گزارش نازک نارنجی و به نقل از نازک نارنجی, چیزی تا پایان تعطیلات نوروزی باقی نمانده است; پایان در روز سیزدهم گره خورده است. این یک سنت دیرینه است که ایرانیان به همراه خانواده و دوستان خود وارد دل طبیعت می شوند تا در فصل بهار قراردادی جدید ببندند، اما گاهی به جای این توافق، طبیعت را نابود می کنند. ترک زباله، تخریب و سوزاندن برگ درختان، جا گذاشتن و علامت گذاری روی تنه درختان و سایر اقدامات مضر محیط بانان را نسبت به روز محیط زیست نگران کرده است. همچنین مسافرت و لذت بردن از تعطیلات فعالیت خوبی است اما متاسفانه این سفرهای بیرون و داخل شهر می تواند هزینه های زیانباری برای محیط زیست داشته باشد. اگر می خواهید در این روزهای بهاری از پیاده روی در روز سیزدهم یا سفر خود لذت ببرید و به محیط زیست آسیب نرسانید، در اینجا چند نکته ساده وجود دارد:

1. ردپای کربن روی خود باقی نگذارید

ردپای کربن در واقع مقدار دی اکسید کربنی است که در نتیجه فعالیت های روزانه وارد جو زمین می شود. مقدار آن بستگی به نحوه سفر یا گرمایش خانه دارد. راه هایی برای کاهش انتشار دی اکسید کربن وجود دارد:

* به جای پرواز، می توانید مانند قطار از طریق زمینی سفر کنید، اما اگر مجبور به سفر با هواپیما هستید، به جای پرواز در شب، از پروازهای روزانه استفاده کنید تا آسیب به محیط زیست کمتر شود. همچنین از سفرهای مستقیم به مقصد خود استفاده کنید. همچنین چمدان خود را با وسایل مختلف پر نکنید و سبک سفر کنید تا حمل بار بیشتر در هواپیما باعث مصرف سوخت بیشتر نشود.

* تا حد امکان به هتل هایی که از روش های پایدار برای حفظ مجموعه خود استفاده می کنند نزدیک باشید. به عنوان مثال، از لامپ های کم مصرف برای روشنایی استفاده می کنند، یا زباله های خود را کمپوست می کنند، یا حتی در برخی مکان ها از سلول های خورشیدی برای تامین انرژی خود استفاده می کنند.

* لذت بردن از زیبایی یک محیط جدید لذت‌بخش‌تر از پیاده‌روی نیست، اما اگر می‌خواهید مکان‌های دور را ببینید، به جای ماشین شخصی یا کرایه‌ای از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید. نه تنها مردم منطقه را بهتر می شناسید، بلکه کربن کمتری در محیط منتشر می کنید.

* در طول سفر یا گردش خود از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده نکنید. به عنوان مثال، به جای خرید بطری های پلاستیکی آب، از بطری های قابل استفاده مجدد استفاده کنید. اگر در مورد آب منطقه ای که سفر می کنید مطمئن نیستید، یک فیلتر آب مسافرتی همراه خود داشته باشید. با این نوع فیلترها می توانید به راحتی از فروشگاه های لوازم مسافرتی تهیه کنید. این فیلترها 99.9 درصد از آلاینده های میکروبی را در هر نوع آب شیرین اطراف فیلتر می کنند.

. زباله های خود را در سطل زباله بیندازید

اگر به پیک نیک یا پیاده روی در جنگل و کوه می روید، مراقب باشید که زباله های خود را در آنجا نیندازید. اگر به سطل زباله دسترسی ندارید، آن را در یک کیسه پلاستیکی بیندازید و به نزدیکترین سطل زباله ببرید. حتی کسانی که دوستدار محیط زیست هستند مقداری زباله پرتاب شده توسط طبیعت را جمع کرده و در سطل زباله می اندازند.

3. از خودرو یا موتور سیکلت در شن های کویر استقبال نکنید

اگرچه این سرگرمی ها در بیابان بسیار سرگرم کننده است و افرادی که به دنبال آدرنالین و هیجان هستند به دلیل عشق به این سرگرمی ها به صحرا می روند، اما این سرگرمی ها می تواند به محیط شکننده بیابان ها آسیب برساند. در واقع، رانندگی در بیابان های شنی، علاوه بر تولید صدا و آلودگی، می تواند به گیاهان موجود در محیط زیست آسیب برساند و حیات وحش را به وحشت بیاندازد. در همین حال، بذر گیاهان منتظر باران در بیرونی ترین لایه شن و ماسه پراکنده شده و آسیب می بیند. فقط مسیرهای پیاده روی کم خطر باید با شن های بیابانی پوشیده شوند.

4. مراقب مصرف انرژی باشید

اگر در مکان های تفریحی مانند هتل ها و سوئیت ها زندگی می کنید مراقب باشید چراغ های اضافی را خاموش نکنید یا اگر در محیط گرم هستید وسایل خنک کننده مانند پنکه و کولر را خاموش کنید. این مشکلی است که اکثر مدیران خوابگاه ها از آن شکایت دارند. این دستگاه ها معمولا زمانی که مسافران در محل اقامت نیستند روشن می مانند. با خاموش کردن آن می توانید از اتلاف انرژی جلوگیری کنید.

5. استفاده و محصولات بهداشتی محیطی

اگر در محل اقامت خود حمام می کنید، به خصوص در مناطقی که دوام کمتری دارند و سازگار با محیط زیست نیستند، از محصولات بهداشتی طبیعی و دوستانه استفاده کنید. اغلب، آبی که برای حمام استفاده می کنید می تواند وارد منابع آبی اطراف شود یا برای آبیاری گیاهان استفاده شود. فوم های حاصل از این شوینده های شیمیایی می توانند زنجیره غذایی را با آب آلوده کنند. بنابراین از محصولات زیست تخریب پذیر برای شستشوی خود استفاده کنید.

6. از ضد آفتاب های سازگار با محیط زیست استفاده کنید

اگر می خواهید در دریا شنا کنید، از ضدآفتاب های حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات استفاده نکنید که می تواند برای آبزیان بسیار مضر باشد. این مواد می توانند اکوسیستم دریایی را آلوده کنند و حتی ممکن است در سفید کردن گیاهان مرجانی نقش داشته باشند. به جای ضد آفتاب از کرم های معدنی استفاده کنید. علاوه بر این، ضد آفتاب های حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات سرطان زا هستند و می توانند به باروری آسیب بزنند.

7. سوغاتی های قوی بخرید

قبل از خرید جواهرات و محصولات ساخته شده از صدف یا پوست حیوانات فکر کنید. خرید شما تولیدکنندگان را تشویق می‌کند تا از این محصولات بیشتر بسازند که در نهایت به حیوانات آسیب می‌رساند. بنابراین هنگام خرید محصول، از فروشنده بپرسید که محصول چیست و اگر از حیوانات برای ساخت آن استفاده شده است، خرید نکنید. برخی از اجناس از شاخ حیوانات، مرجان ها و یا حتی چوب های کمیاب تولید می شوند که برای حیوانات و محیط زیست مضر هستند و با پرهیز از خرید آنها می توان کمک زیادی به طبیعت و محیط زیست ایجاد شده توسط آن کرد.

8. از حیوانات برای سرگرمی استفاده نکنید

برخی افراد در سفرهای خود به مکان های خاص از اسب یا قزل آلا استقبال می کنند، اما اگر می دانید که با این حیوانات رفتار خوبی نمی شود و بسیار خسته هستند، هرگز به سراغ آن نروید.این نوع سرگرمی ها.

با رعایت این نکات می توانید بدون آسیب رساندن به محیط از تعطیلات خود لذت ببرید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا