عمومی

وام ۲۰۰ میلیون دلاری رژیم پهلوی به بانک جهانی

واشنگتن اعلام کرد که دولت ایران قراردادی برای اعطای وام 200 میلیون دلاری به بانک جهانی امضا کرده است.

به گزارش نازک نارنجی، مهم ترین اتفاقات روز چهارم فروردین را در زیر نقل می کنیم مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران تو می خوانی:

وقایع چهارم فروردین

در سال 1336

گروهی از راهزنان مسلح و باتجربه به سرکردگی دادشاه یاغی به یک خودرو در تنگ سرخه در جنوب ایرانشهر حمله کردند و چهار سرنشین آن را کشتند. مسافران، رئیس اصل چهار کرمان، رئیس امور عمرانی بلوچستان و مهندس و راننده ایرانی بودند. دولت اقدامات لازم را برای دستگیری شورشیان انجام داد.

در سال 1342

زلزله شدیدی در صحنه و کنگاور و کرمانشاه و اطراف آن رخ داد. در مجموع 23 روستا به طور کامل ویران شده و خسارات زیادی به بار آورده است.

در سال 1346

هزینه گواهینامه رانندگی در سراسر ایران یکسان است و هر کسی که گواهینامه رانندگی دارد باید سالانه ۱۵۰۰ ریال بپردازد.

در سال 1348

در سه روز تعطیلات نوروزی 48 نفر کشته و 69 نفر مجروح شدند.

سناتور جواد بوشهری در مراسم جشن ۲۵۰۰ سالگی به عنوان رئیس شورای مرکزی منصوب شد.

در سال 1353

واشنگتن اعلام کرد که دولت ایران قراردادی برای اعطای وام 200 میلیون دلاری به بانک جهانی امضا کرده است.

در سال 1357

حضرت آیت الله خمینی به مناسبت اربعین شهید تبریز پیامی ارسال کردند. آنان در این پیام خاطرنشان کردند: با ورود چهل مظلوم به تبریز، غم و اندوه کشور پرشور متحول شده است. مردم مظلوم ایران هر چند روز یک بار باید پرچم های سیاه برافراشته و عزاداری کنند. ما از این سلسله جنایات و کشتارهای وحشیانه ناراحت هستیم و در عین حال امیدواریم. شما ملت بزرگ ایران از این تلاش مذبوحانه رژیم جبار و از این کشتار و زخمی شدن قم و تبریز هراسی ندارید و نمی ترسید که این جنایت خود نشان از وحشت و از دست دادن خود شاه باشد. کینایا قیام تبریز چون حرکت تمام ایران اسلامی است برای دفاع از حق و احکام اسلام است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا