استان ها

حمام قجر، موزه زیبای اقوام، مشاغل و آین های کهن دذ قزوین

به گزارش خبرنگار فرهنگی نازک نارنجی از قزوین؛ مناطق دیدنی قزوین آنقدر زیاد است که از نظر تعداد جاذبه اولین شهر است. گردشگری و ضبط شده در ایران در نظر گرفته شده.

در بین بناهای تاریخی و دینی که در شهر قزوین وجود دارد از جمله آب انبارها موزه ها بازارها، کاروانسراها و کاروانسراها، وجود حمام های تاریخی این شهر است زیبایی دیگری بخشنده بود.

حمام قاجار یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین حمام های قزوین است که در سال 1057 هجری قمری توسط امیر گونه خان یکی از امیران شاه عباس دوم در دوره صفویه در محله کنونی عبید زاکانی به نام حمام سلطنتی با سه حمام ساخته شده است. قسمت های اصلی: سربینه، میاندر و گلخانه.

حمام 4322

حمام قاجار با عرض حدود 1045 متر مربع از دو بخش مجزا برای مردان و زنان و سه بخش اصلی سربینه، میاندر و گلخانه تشکیل شده است. .

حمام بزرگ با استخر زیبایی در وسط آن قرار دارد و شش شاه نشین و طاق را در پلانی هشت ضلعی با راهرویی به گلخانه متصل می کند. سربینه محلی برای تعویض لباس و آماده کردن مراجعین برای غسل و دری دیگر به حمام از سمت غرب است که احتمال آن برای زنان است.

2f9e071c-735b-445c-b9a7-84b8603e069d-840x560

حمام با کاشی و طاق های رسمی تزئین شده است، کف آن با سنگ مرمر پوشانده شده است و سقف این حمام نیز در سطح خیابان است.

سربینه که طرحی مستطیل شکل دارد و از دو طاق جناغی در شرق و غرب تشکیل شده است، گلخانه را از دالانی با طاق جناغی بسیار باریک هدایت می کند. گلخانه‌های زنانه و مردانه به شکل صلیب بوده و در شرق و غرب دارای اتاق‌های شستشو می‌باشند.

حمام در قاجار

سقف بنا گنبدی است و در هر گنبد جام خانه کار نورپردازی را انجام می دهد. ازاره های گلخانه ها به ارتفاع 1.5 متر کاشی کاری شده و رسمی بودن سقف ها بر تزئین آن می افزاید. سنگ های بزرگ و یک تکه سکو فرش یکی از ویژگی های این بنا

قدمت این بنای تاریخی به سال ۱۳۷۹ برمی گردد میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین خریداری شد و غیره سرمایه گذاری شهرداری قزوین و مدیریت سازمان نوسازی و بهسازی ارتقا یافت. این مجموعه در حال حاضر یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان قزوین محسوب می شود موزه ها انسان شناسی سه گروه قومی، گمرک و مشاغل مورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد.

این موزه از سه بخش تشکیل شده است: تالار اقوام، مشاغل و آیینه ها زندگی روزمره مردم از طریق مجسمه هایی که در قسمت بالای زندگی اقوام مسلط ساکن قزوین مانند تات، مراغی، کرد، لر و ترک و در تالار میاندر، آیینه های 13 بدر، در معرض دید عموم قرار می گیرند. 50 در بدر و مجالس عزاداری. امام حسین (ع) و در قسمت پایانی از شش شغل حجامت، کتابداری، آرایشگاه، آهنگری، تعزیه خوانی، دعانویسی و قمه زنی توسط مدعوین رونمایی شد.

حمام قاجار 3

این حمام سال 1379 خورشیدی توسط تماس با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین با دیگران خریداری شد منابع مالی تأسیس شهرداری قزوین و مدیریت سازمان نوسازی و بهسازی بازسازی و به عنوان موزه مردم شناسی بازسازی شد. کاربر را تغییر دهید بابا

حمام قاجار در 10 مرداد 1384 با شماره ثبت 12601 به عنوان یکی از آثار ملی ایران قبلا ثبت شده است.

حمام

حمام قاجار در خیابان عبید زاکانی جنب بازار و مسجد آقا کبیر واقع شده و قدیمی ترین حمام قزوین است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا