فرهنگ و هنر

جواد علیزاده: آرزو بر جوانان عیب نیست!

جواد علیزاده کاریکاتوریست مشهوری است که بیش از 50 سال سابقه همکاری با افراد مشهوری مانند کامبیز درمبخش را دارد. او در آرزوی سال نو خود گفت: ای کاش سال آینده سال بهتری بود. چه اقتصادی، نه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی. مسئله اقتصاد امروز بسیار مهم است. لزومی ندارد که تورم و افزایش قیمت ها نوروز را برای همه تلخ کند. امیدوارم مسئولان بتوانند قیمت ها را کشف و کنترل کنند.»

علیزاده که صدای متناقضش حتی از پشت تلفن همیشه مخاطبان را مجذوب خود می کند، در پاسخ به این سوال که سال جدید را چگونه می بیند، به خبرنگار تجسمی نازک نارنجی گفت: اگر رویایی داریم ابتدا باید به یاد داشته باشیم که با یک رویا مواجه شده ایم. ضرب المثل معروفی که می گوید میل به جوانی اشتباه نیست؛ «البته ما از سن جوانی گذشته ایم، اما حداقل در این صورت انسان می تواند با امید زندگی کند و یکساله هم باشد».

وی در آستانه نوروز 1401 ابراز امیدواری کرد: امیدوارم سال آینده سال بهتری باشد، هم اقتصادی و هم غیراقتصادی، الان بحث اقتصاد خیلی مهم است، لازم نیست تورم و افزایش قیمت ها اتفاق بیفتد. نوروز برای همه تلخ است “امیدوارم مسئولان چاره ای بیندیشند و قیمت ها را کنترل کنند.”

این بازیگر افزود: طبیعتاً اگر وضعیت اقتصادی بهتر شود، وضعیت روحی مردم نیز بهتر می شود، از نظر سیاسی نیز امیدوارم فضای باز در کشور و جهان بدون جنگ ایجاد شود و جنگ در اوکراین پایان یابد. چون هرجای دنیا هر اتفاقی بیفتد، در نهایت بر وضعیت ما تأثیر خواهد گذاشت.»

علیزاده با اشاره به اینکه در سال 1400 فعالیت مجله خود را ادامه نداد، می گوید: مجلات کاغذی الان به این موضوع می پردازند، اجازه بدهید این مجله را منتشر کنم. اگرچه مجله ام را خیلی دوست دارم، اما انگیزه ای برای ادامه کار ندارم زیرا از نظر اقتصادی به صرفه نیست. امیدوارم سال آینده مجله ام را ادامه دهم.»

این هنرمند همچنین درباره برخی از مهم ترین اتفاقاتی که در دهه 1400 در عرصه هنر رخ داده است، اظهار کرد: در سال گذشته جشنواره های کاریکاتور زیادی در کشور برگزار شد که خوشبختانه در حوزه کاریکاتور جایگاه خوبی داشتیم. در دنیا از نظر برگزاری جشنواره ها. من شخصاً در جشنواره ای با موضوع خانواده به نام «گفت و گو» شرکت کردم که صندوق سازمان ملل و وزارت بهداشت نیز در آن نقش داشتند و جایزه اول را کسب کردند. گام بسیار خوبی در جهت ترویج فرهنگ گفتگو به جای خشونت خانوادگی به عنوان نهاد اولیه در جامعه است. این جشنواره با تاکید بر ارتقای فرهنگی به دنبال ترویج صلح و آرامش در خانواده و جامعه است. “

علیزاده در پایان به وضعیت کاریکاتوریست‌ها اشاره کرد و گفت: متأسفانه کاریکاتوریست‌ها نمی‌توانند امنیت شغلی را برای خود متصور شوند؛ اولاً بسیاری از آثار بدون حق چاپ منتشر می‌شوند و ثانیاً نشریات کاغذی در حال حاضر در وضعیت بحرانی قرار دارند.

وی افزود: خود کاریکاتوریست‌ها اتحادیه کارگری ندارند و همه کاریکاتوریست‌ها این کار را با عشق انجام می‌دهند. چون درآمد و امنیت شغلی وجود ندارد. به طور کلی هیچ تضمینی برای این حرفه و شغل وجود ندارد و امیدوارم سال آینده وضعیت کاریکاتوریست ها از نظر آینده شغلی بهتر شود.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا