اجتماعی

لازم است در طرح امدادونجات تهران بازنگری شود/ امکان امدادرسانی زمینی در شرایط بحران نیست

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه در صورت وقوع حادثه ای مانند زلزله در تهران امکان آرام شدن زمین وجود ندارد، گفت: طرح امداد و نجات باید بازنگری شود و ناوگان هوایی آن تقویت شود.

به گزارش نازک نارنجی، «محمد حسن نامی» در دومین جلسه ستاد مدیریت بحران کلانشهر تهران که امشب با حضور شهردار تهران، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران و اعضای ستاد مدیریت بحران کلانشهر تهران برگزار شد، اظهار کرد: : این کشور قدرتمندی در جهان است، همه وابسته به پول نیستند و آزادی امر مهمی است که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

وی در خصوص موضوع جلسه امروز گفت: تهران به عنوان یک کلان شهر جهانی نیازمند مدیریت یکپارچه است. در آینده باید در همه ابعاد به سمت مدیریت یکپارچه شهری برویم و شهرداران بتوانند در همه ابعاد شهر را مدیریت کنند.

وی به موضوع اخطار تلفن همراه اشاره کرد و ادامه داد: شاید باید به خیابان، محله یا شهرکی تذکر دهیم. اگر این رویکرد را داشته باشیم و بتوانیم به زودی هشدار دهیم، بسیار مهم و موثر و حتی از بلندگوهای عمومی موثرتر خواهد بود.

نامی افزود: باید یکی از وظایفی باشد که در دستور کار قرار داده ایم و باید به موقع هوشیار باشیم. شاید در آینده اگر زلزله زودتر پیش بینی شود این سیستم بهتر عمل کند.

وی افزود: هنوز می تواند فراتر از پیامک برای تلفن های همراه باشد.

نامی همچنین به بحث شبکه آب های سطحی شهر تهران پرداخت و ابراز امیدواری کرد که این موضوع در حوزه آبخیزداری و آبخوان داری مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: می توان با ایجاد مخازن زیرزمینی و سدهای زیرزمینی در این زمینه اقدام کرد. این در مورد فرونشست نیز صدق می کند.

وی افزود: موضوع دیگر گسل های فعال و نیمه فعال است که باید حد و مرز این گسل ها را بشناسیم و حدود آنها را بشناسیم و برای آن حد و مرزی تعیین کنیم.

نامی با اشاره به مانور هوایی در تهران کفت بیان کرد: در صورت وقوع حادثه در تهران امکان امداد رسانی زمینی وجود ندارد و فقط برای امدادرسانی هوایی نیازمند تقویت ناوگان هوایی هستیم. همچنین می توانیم از ناوگان موتوری در برخی مناطق استفاده کنیم.

وی افزود: آیا برخی استان های تهران در صورت وقوع حادثه می توانند به صورت زمینی فعالیت کنند؟ باید طرح امداد و نجات به ویژه از هلال احمر را بازنگری کنیم و ناوگان هوایی را تقویت کنیم و بالگرد برای امداد رسانی تهیه کنیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا