اجتماعی

بحران‌های منابع طبیعی ریشه اجتماعی و اقتصادی دارد

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: امروزه مدیریت منابع طبیعی کشور با چالش ها و بحران های مختلفی مواجه است که بیشتر آن ریشه در ابعاد اجتماعی و اقتصادی دارد نقشه راه. اجرا می شود.

به گزارش نازک نارنجی، مسعود منصور وی امروز در گفتگوی وبیناری که در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد به رویکردهای کلیدی سازمان منابع طبیعی در مدیریت منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: قانون موظف است هرگونه بهره برداری از منابع طبیعی طبق برنامه و مکان مصوب انجام شود. که در آن و اگر برنامه ریزی نشده باشد، قطعا مدیریت اساسی و پایدار نیست.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور همچنین تاکید کرد: باید برای حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری از منابع طبیعی برنامه ریزی شود و طبق قانون این طرح ها در عرصه های طبیعی و قانونی اجرا شود. طبیعی سازمان منابع نیز باید نقش مدیریتی داشته باشد.

وی به رویکرد دیگر سازمان منابع طبیعی برای اهرم مشارکت مردم، خیرین، نهادها و سازمان های اجرایی در منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: امسال با کمک خیرین و صاحبان صنایع و معادن بیش از 100 هزار هکتار منابع طبیعی، آبخیزداری و 80 هزار هکتار از مناطق خالی از سکنه شده است.

منصور یکی دیگر از رویکردهای سازمان منابع طبیعی را استفاده از فناوری های نوین برای حفاظت هر چه بهتر از منابع طبیعی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: سازمان منابع طبیعی در راستای حفاظت از جنگل ها و مراتع اقدامات قابل توجهی انجام داده است.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور استفاده از سامانه رادیویی بی سیم، استفاده از پهپاد، نصب GPS در خودروهای گشت، نصب دوربین در مناطق بحرانی جنگلی، راه اندازی سامانه 1504 و 139 و آتش سوزی را مورد بحث و بررسی قرار داد. وی از ایجاد منابع طبیعی برای حفاظت از جنگل ها و مراتع خبر داد.

منصور در ادامه به کارکردهای مختلف منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: منابع طبیعی در سراسر کشور گام های زیادی برمی دارد که بسیاری از آنها امنیت زیستی و غذایی را در انسان به دنبال خواهد داشت.
ا
وی افزود: اگر از منابع طبیعی برای رشد جنگل استفاده شود، به این معناست که با کاشت درخت، اکسیژن تولید می شود، هوا نرم می شود، گرد و غبار و ذرات کربن موجود در هوا جذب می شود و فواید این کار برمی گردد. سلامتی در زندگی ما.»
منصور همچنین گفت: در حوزه مقاومت بیابانی، آبخیزداری و مرتع داری نیز چنین است. در مواجهه با کویر ریزگردها و هجوم شن های روان و مهاجرت مردم از روستاها مهار شده و با اجرای اقدامات آبخیزداری از خسارات سیل کاسته می شود.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصریح کرد: واگذاری حفاظت بیش از 80 درصد مساحت کشور به یک سازمان واقعاً نتیجه خوبی نیست زیرا اساس بسیاری از صنایع، معادن و نظام مهندسی عمران در کشور است. حوزه منابع طبیعی. بدون همکاری و هم افزایی چنین امکاناتی، منابع طبیعی با آسیب های زیادی مواجه خواهد شد.
منصور با بیان اینکه هزینه پیشگیری از خسارت کمتر از درمان است، تصریح کرد: منابع و اعتبارات باید در یک بعد پیشگیری متمرکز شود، مانند اجرای طرح های آبخیزداری که تا 70 درصد از خسارات سیل جلوگیری کند.
وی در ادامه به نامه وزیر جهاد کشاورزی به وزیر کشور اشاره کرد و گفت: بر این اساس وزیر کشور استانداران استان ها را موظف می کند تا چالش های ناشی از تغییرات اقلیمی و اثرات استفاده نادرست از آن را مهار کنند. منابع طبیعی. ” ، امکانات و تجهیزات خود را با منابع طبیعی برای غلبه بر چالش های موجود و بحران اقلیمی فراهم کنند.
رئیس سازمان منابع طبیعی کشور یادآور شد: اگر حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی به فرهنگ و آموزش عمومی تبدیل نشود و مردم نیاز جدی به حفظ منابع طبیعی داشته باشند، قطعاً می‌توانیم کاهش دهیم. بحران منابع طبیعی».

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، منصور در پایان به توانمندی های موجود منابع طبیعی کشور اشاره کرد و گفت: درختکاری، گیاهان دارویی، استفاده از اکوتوریسم بیابانی و غیره از دیگر کارکردهای منابع طبیعی می تواند تقویت شود. جوامع محلی و جنبه اقتصادی منابع طبیعی را بیشتر نمایان کند.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا