حوادث

قرار دادن اطلاعاتی مجرمان حرفه‌ای، خطرناک و سابقه‌دار در اختیار ناجا

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه گفت: تمامی مکاتبات قضایی بین مراجع قضایی و ناجا الکترونیکی است و اخیرا اتوماسیون ویژه سازمان پزشکی قانونی به طور مستقیم به ناجا متصل شده و اکنون در حال اتصال سامانه های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ناجا. .

به گزارش نازک نارنجی، محمد کاظمی فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قوه قضائیه وی با اشاره به حضور هفته گذشته رئیس کل دادگستری در جمع فرماندهان ناجا و صدور دستورات در این زمینه، گزارشی از تعامل و ارتباط الکترونیک قوه قضائیه و ناجا ارائه کرد و افزود: این امکان از سوی قضات قتل داده شده است. در قالب یک سیستم هوشمند پرس و جوهای مالی.

وی بابیان اینکه طی ماه های اخیر با همکاری دادستان کل کشور، تمامی کلانتری های سراسر کشور در اجرای ماده 37 قانون آیین دادرسی کیفری به صورت آنلاین به مراجع قضایی متصل شدند، گفت: فقط با حضور در اداره پلیس شکایت کنید. این شکایات به محاکم مربوط ارسال می شود و در صورت نیاز به ارجاع ضابط از طریق همان بستر الکترونیکی این فرآیند انجام می شود و مجدداً گزارش ضابط به مرجع قضایی همان زمینه ارائه می شود.

در حال حاضر 60 درصد کلانتری‌ها تجهیزات الکترونیکی مناسب دارند و برخی از کلانتری‌ها تجهیزات مناسب ندارند.

وی با اشاره به برخی اختلافات دادسراها در رسیدگی به این شکایات، گفت: دادستانی کل کشور با همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و ناجا رویکردی را در این زمینه تدوین کرده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه همچنین گفت: به مجرمان حرفه ای، خطرناک و سابقه دار خدمات اطلاعاتی را در اختیار ناجا قرار می دهیم؛ اخیراً در جلسات پیگیری که با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه برگزار شد، مقرر شد که این سرویس باید به اندازه کافی در قالب دستورالعمل برای پیشگیری از مجرمان حرفه ای استفاده شود.

کاظمی فرد همچنین به ایجاد بانک اطلاعاتی مجرمان فراری در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: اکنون در حال تبادل این بانک با ناجا هستیم.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا