علمی و پزشکی

آنتی‌‌بادی‌های “سرکش” در بدن بیماران مبتلا به کرونا باعث لخته شدن خون می‌شود

دانشمندان کشف کرده اند که آنتی بادی های “سرکش” که در خون بیماران دارای پتانسیل عروق کرونا در گردش هستند، پتانسیل کاهش مقاومت سلول های لخته کننده خون را دارند.

uofmhealth گفت: «محققان دانشگاه میشیگان و مؤسسه ملی قلب، ریه و خون نمونه‌های خون نزدیک به 250 بیمار بستری شده برای کووید 19 را مورد مطالعه قرار دادند. آنها “آنتی فسفولیپیدهایی” پیدا کردند که می تواند باعث خونریزی در رگ ها و شریان های بیماران شود. بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس و سندرم آنتی فسفولیپید دارند.

آنتی بادی ها معمولا به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک می کنند. اتوآنتی بادی ها آنتی بادی هایی هستند که توسط سیستم ایمنی ساخته می شوند و به اشتباه مورد هدف قرار می گیرند و گاهی اوقات می توانند به سیستم ها و اندام های بدن آسیب برسانند.

پیش از این در یک مطالعه در سال 2020، یک تیم تحقیقاتی دریافتند که اتوآنتی بادی ها در بیماران مبتلا به عفونت فعال عروق کرونا باعث میزان قابل توجهی از لخته شدن در موش ها می شود.

در یک مطالعه جدید، دانشمندان علت احتمالی را کشف کردند. به نظر می‌رسد که اتوآنتی‌بادی‌ها به سلول‌های «اندوتلیال» که پوشش رگ‌های خونی را می‌پوشانند متصل می‌شوند و باعث می‌شوند سلول‌ها توانایی خود را برای جلوگیری از تشکیل لخته‌های خونی از دست بدهند.

هوی شی، نویسنده اصلی مقاله و محقق روماتولوژی در دانشکده پزشکی میشیگان، گفت: وقتی سلول‌های اندوتلیال فعال می‌شوند، رگ‌های خونی سالم را منقبض می‌کنند، سلول‌های دیگر را به دیواره‌های سرخرگ‌ها جذب می‌کنند و آنها را مستعد ترومبوز می‌کنند. می تواند بسیاری از اندام های مهم بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

این یافته ها در مجله Arthritis & Rheumatology منتشر شد.

دکمه بازگشت به بالا