اجتماعی

انتقاد عضو انجمن مددکاری از برگزاری دورهای آموزشی چند روزه مددکاری توسط خیریه ها و سازمانها

یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران از برگزاری دوره های آموزشی چند روزه برای کمک برخی نهادهای دولتی و خیریه انتقاد کرد. بنابراین افرادی که در این دوره ها شرکت می کنند نمی توانند مددکار اجتماعی محسوب شوند.

به گزارش نازک نارنجی، دکتر معصومه معارف وند در این خصوص افزود: حضور برخی مددکاران اجتماعی برای برگزاری دوره های آموزشی 6 روزه مددکاران اجتماعی به مجریان این برنامه ها کاملاً امکان این اقدام غیرکارشناسی را می دهد و در نهایت تمامی این اقدامات مددجویان را در معرض خطر ارائه بی کیفیت و بی کیفیت قرار می دهد. مداخلات مضر

وی در ادامه سخنان خود در وبیناری که توسط انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و دانشگاه علامه طباطبایی به مناسبت میلاد امام علی (ع) برگزار شد، صلاحیت حرفه ای را تعریف کرد و گفت: صلاحیت حرفه ای مجموعه ای از صلاحیت ها. از جمله دانش، مهارت ها و ویژگی هایی که متناسب با هر شغل یا حرفه ای تعریف شده و توسط فرد در فرآیند آموزش و آزمایش در محیط های آموزشی، کاری و اجتماعی کسب می شود و به اخلاق حرفه ای تبدیل می شود.
به گفته وی، یک مددکار اجتماعی با صلاحیت حرفه‌ای دارای اخلاق و رفتار حرفه‌ای است به این معنا که تصمیمات او اخلاقی و مبتنی بر ضوابط و معیارهای اخلاقی، حرفه‌ای در اخلاق و ظاهر و شفاهی، کتبی و ارتباطی است. ایمیل او نسبتاً واضح است و از مدیریت و مشاوره برای اطمینان از قضاوت ها و تصمیمات حرفه ای استفاده می کند.

او گفت که او یک مددکار اجتماعی حرفه ای است که تفاوت ها و تنوع فرهنگی را در نظر می گیرد و به آنها احترام می گذارد. این دانش را به روز نگه می دارد و از مداخلات مبتنی بر شواهد برای ارائه خدمات استفاده می کند. یک مددکار اجتماعی با صلاحیت حرفه‌ای می‌تواند از تفکر انتقادی برای ارزیابی فعالیت‌های حرفه‌ای خود استفاده کند، به این معنا که بتواند به طور مستمر فعالیت‌های خود را بررسی کند و مهارت‌ها، دانش و کیفیت‌های حرفه‌ای خود را بهبود بخشد.
مددکاری اجتماعی یک رشته دانشگاهی است و مددکاران اجتماعی برای کسب مهارت باید در این رشته فارغ التحصیل شده و دوره های کارآموزی و کارآموزی را گذرانده باشند. بنابراین افرادی که در دوره‌های چند روزه مانند دوره‌های چند روزه‌ای که در ماه‌های اخیر توسط برخی سازمان‌های دولتی و موسسات خیریه برگزار شده، شرکت کرده‌اند، نمی‌توانند مددکار اجتماعی محسوب شوند.

دکتر. حمیده عادلیان عضو هیئت مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران و مدیر گروه رفاه اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی
جایگاه حرفه مددکاری اجتماعی در عرصه بین المللی را توضیح می دهد.

همانطور که او هست؛ همچنین چالش هایی از سوی مددکاران اجتماعی در خصوص فعالیت افراد غیرحرفه ای در زمینه مددکاری اجتماعی در کشورهای دیگر مطرح شده است.

وی با صحبت از استفاده از روش های پرداخت و بهبود اجتماعی، تاکید کرد که مداخلات جبران خسارت (به ویژه در کشورهای در حال توسعه) موقعیت آنها را متزلزل کرده است. محدودیت منابع و افزایش روزافزون گروه های هدف باعث کاهش اثربخشی و تضعیف جایگاه مددکاران اجتماعی شده است. در عین حال، مددکاران اجتماعی می توانند نقش تعیین کننده ای در روند توسعه ایفا کنند. اگرچه در مددکاری اجتماعی به دو رویکرد جبرانی و توسعه ای نیاز است، اما به نظر می رسد در کشوری مانند ایران، مددکاران اجتماعی باید برای تقویت نقش خود در فرآیند توسعه بهتر تلاش کنند. تجربیات سایر کشورها نشان داده است که رویکرد به پیشرفت می تواند اثربخشی این حرفه را افزایش دهد.

محمدجواد روزبهانی، مددکار اجتماعی و عضو هیئت مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، نقش سازمان های مردم نهاد را در صیانت از حرفه مددکاری اجتماعی برجسته کرد.

وی با اشاره به برخی از تجربیات موفق سازمان های مردم نهاد در ارائه خدمات تخصصی مددکاری اجتماعی، تصریح کرد: سازمان های مردم نهاد به ناچار وارد فرآیند مداخله اجتماعی می شوند و بخش مهمی از مداخلات آتی هستند که مددکاری اجتماعی توسط این سازمان ها ارائه خواهد شد. در عین حال، تشکل های مردم نهادی که به منظور توسعه دانش و مهارت مددکاران اجتماعی و تقویت نقش حرفه ای آنها تشکیل شده اند، می توانند در مراقبت و پاسداری از این حرفه بسیار تعیین کننده باشند. آنها می توانند با نظارت مستمر بر پیشرفت حرفه و موانع موجود در این مسیر و بازخورد مناسب، از انحرافات و چالش ها در مداخلات حرفه ای مددکاری اجتماعی جلوگیری کنند.

دکتر رهب مدیر گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با اشاره به تلاش ایثارگران مددکاری اجتماعی در راه اندازی و تداوم حوزه مددکاری اجتماعی در ایران گفت: دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی 1401 در رشته مددکاری اجتماعی کودکان و نوجوانان کارشناسی ارشد برای اولین بار دانشجو می پذیرد و این امر با کمک اساتید مددکاری اجتماعی و حمایت مسئولان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و دکتر بختیاری، دبیر شورای علوم پایه پزشکی.
وی افزود: مددکاران اجتماعی باید روش ها و تکنیک های جدید علمی داشته باشند.

در این وبینار، دکتر اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، حمایت علمی، حرفه ای و اخلاقی مددکاری اجتماعی را ترویج می کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا