فرهنگ و هنر

گردشگری سالمندان و لزوم توجه به آن در ایران

نازک نارنجی/ خراسان رضوی رئیس انجمن علمی گردشگری ایران گفت: با توجه به رشد چشمگیر جمعیت سالمند ایران، لازم است در سال های آتی با تمهیدات، امکانات و بسترهای لازم برای سالمندان به سازمان ها و ارگان های مختلف توجه شود.

فرید جواهرزاده در گفت وگو با نازک نارنجی، درباره گردشگری به سالمندان و لزوم توجه به این نوع گردشگری، اظهار کرد: بر اساس برآوردها و آمارها در 20 سال آینده بیش از یک چهارم جمعیت ایران رو به افزایش سن است. این نشان می دهد که طی 20 سال آینده تغییرات آماری در جمعیت سالمند کشور رخ خواهد داد. به گونه ای که درصد قابل توجهی از شهروندان در سنین سالمندی قرار دارند.

وی ادامه می دهد: در صورت افزایش تعداد سالمندان در جامعه، شرایط سنی این قشر نیز در سطح کشور لحاظ می شود. در واقع بخشی از اقتصاد کشور متاثر از آن فضا و شرایط خواهد بود. بنابراین، بدون شک ارتباط اقتصادی با وضعیت سالمندان وجود دارد. بنابراین تأثیرات تعامل سالمندان بر چرخه اقتصادی کشور، نیازها و الزامات انجام اقدامات و توجه لازم در این سنین روشن و آشکار است.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران گفت: اگر نیازها و مقتضیات این عصر در نظر گرفته شود باید اولویت های آنها نیز مورد توجه قرار گیرد. در مرحله اول مسائل بهداشتی، بهداشتی و پزشکی است. یعنی بخشی از هزینه های سالمندان صرف مراقبت های بهداشتی می شود. بخش دوم موضوعات سرگرمی است. شامل فعالیت های متنوعی است که می تواند نقش مهمی در این بخش گردشگری داشته باشد.

سالخوردگی گردشگری و نیاز به این نوع توجه در ایران

جواهرزاده گفت: معتقدم گردشگری علاوه بر تفریح ​​می تواند برای حوزه سلامت نیز مفید باشد و سالمندان تا حدودی نیازهای خود را از طریق گردشگری تامین کنند. یعنی این موضوع علاوه بر لذت روانسنجی و روان درمانی می تواند به پیشگیری از بسیاری از بیماری ها نیز کمک کند. با توجه به مطالب فوق جایگاه گردشگری سالمندان بسیار حائز اهمیت است.

گردشگری سالمندان یک گردشگری خاص است

وی بیان کرد: در مجموع سالمندان اغلب با نیازها و محدودیت های جسمانی مواجه هستند; بنابراین گردشگری آنها نیز از نوع گردشگری خاص و ویژه است. نحوه وجود نیازها و امکانات خاص و استانداردهای مصرف و خدمات رسانی به آنها نیز متفاوت است. به عبارت دیگر، معمولاً سالمندان نسبت به سایر گروه های سنی اقامت طولانی تری دارند و در انتخاب زمان سفر انعطاف پذیری بیشتری دارند. بنابراین، می توان آنها را در زمان های دور آموزش داد. افراد مسن تر احتمال بیشتری دارد که با کمترین پتانسیل خود بروند.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران افزود: از سوی دیگر سالمندان خدمات بهتری را با دقت بالاتر مطالبه می کنند. به عنوان مثال، آنها نمی توانند غذای بد بخورند. بنابراین، غذای ارائه شده باید در چارچوب پیری باشد; بنابراین هنگام برنامه ریزی تورهای گردشگری برای سالمندان مواردی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. به هر حال بیشتر سفرهای سالمندان با قطار انجام می شود. یعنی عبارت Low Slow Tourism یکی از ملزومات گردشگری این گروه محسوب می شود.

جواهرزاده خاطرنشان کرد: علاوه بر امنیت سالمندان، امنیت، آرامش و الزامات اقامتی مناسب و گردشگری سلامت در اولویت قرار دارد. علاوه بر این، گاهی اوقات نیاز به وسایلی مانند ویلچر، عصا و غیره وجود دارد که بتوان از آنها در تورها استفاده کرد. اغلب، پزشکان و پرستاران نیز در تورهای سالمندان برای بررسی لیست داروهای مسافران سالمند یا بررسی برخی بیماری ها یا سوابق پزشکی گردشگران حضور دارند تا در نهایت یک تعامل نهایی و عالی بین این دو گروه ایجاد شود.

سالخوردگی گردشگری و نیاز به این نوع توجه در ایران

وی افزود: احساس آرامش و گفتگو در گروه نیز برای سالمندان مهم است. بنابراین انتخاب نیمکره ها باید با دقت انجام شود. در این نوع گردشگری باید از فعالیت بدنی کاسته و از پیاده روی های طولانی پرهیز کرد و به آنها فرصت استراحت در سفر داد.

رئیس انجمن علمی جهانگردی ایران درباره مزایای گردشگری سالمندان گفت: گردشگری سالمند فواید زیادی دارد که از آن جمله می توان به تقویت حس ناتوانی، ایجاد حس رفاه و تعلق و انتظار در زندگی افراد اشاره کرد. سالمندان که علاوه بر سلامت جسمانی می تواند بر سلامت روان آنها نیز تأثیر بگذارد.

جواهرزاده گفت: طبق آمار مشخص است که هزینه رفت و آمد سالمندان بیشتر است. علاوه بر این، میانگین درآمد سالمندان عموماً بیشتر از جوانان است و از توان مالی نسبی برخوردار هستند. در حال حاضر سازمان های گردشگری در سراسر جهان بر اساس طرح ویژه سالمندان تهیه شده برنامه هایی را در دستور کار خود دارند که فرصت سفر را برای این قشر فراهم می کند. در واقع بخشی از هزینه این سفرها از طریق یارانه ها و دولت ها تامین می شود زیرا معتقدند در صورت سفر سالمندان از بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و پزشکی پیشگیری می شود. بنابراین، هزینه های دارو و درمان برای کاهش سطح هزینه، هزینه های سفر را هدف قرار می دهند.

وی ادامه داد: از این رو با توجه به رشد جمعیت سالمندان در کشور، توسعه فعالیت های گردشگری برای سالمندان با کمک ارگان های دولتی، صندوق های بازنشستگی و سازمان ها و اقتصاد این نوع گردشگری ضروری است. می تواند بسیار سازنده باشد، قبلاً ارتقا یافته است.

رئیس انجمن علمی جهانگردی ایران افزود: بهترین نوع گردشگری طبیعت گردی و طبیعت گردی برای سالمندان است چرا که فواید طبیعت گردی برای همه اقشار جامعه به ویژه سالمندان به اثبات رسیده است. برای اکثر خانواده ها به دلیل مشغله های زندگی، نیازها و دغدغه های سالمندان برای گردشگری قابل رفع نیست. بنابراین اکثر آنها در تورهای گردشگری به ویژه اکوتوریسم به ویژه سالمندان ثبت نام می کنند.

سالخوردگی گردشگری و نیاز به این نوع توجه در ایران

جواهرزاده افزود: بر اساس آمار و تحقیقات مختلف، تاثیر گردشگری و طبیعت گردی بر سلامت جسمی و روحی سالمندان این است که بعد از انجام تورهای گردشگری، ممکن است نگاه آنها به زندگی متفاوت و بهتر باشد و به نوعی انگیزه و اعتقاد آنها به وجودشان بسیار بالاست.» افزایش دادن. ارتباط بین طبیعت گردی و سالمندی شبیه انرژی، نشاط، رشد زیبایی های زندگی و ترویج تأثیر اندیشمندانه و ناخودآگاه سالمندان بر شرایط زندگی و دادن چشم انداز وسیع تر به آنها، نگاه و مدیریت زندگی است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا