فرهنگ و هنر

پیشنهادهایی به نمایشگاه مجازی کتاب

یک کارشناس نرم افزار که معتقد است از سایت نمایشگاه کتاب مجازی انتظارات بالاتری می توان داشت، ضمن بررسی، پیشنهاداتی برای طراحی اپلیکیشن این رویداد و همچنین امکان خرید کتاب های الکترونیکی ارائه می دهد.

امیر جمالی، برنامه نویس و کارشناس نرم افزار در گفت وگو با نازک نارنجی، در خصوص راهکارهای توسعه سایت در دومین نمایشگاه کتاب، با توجه به اختلالات و تجربیات مربوط به مرحله اول این رویداد، ضمن انجام مطالعاتی در زمینه رابط کاربری و تجربه کاربری. (تجربه کاربری) گفت: یکی از مواردی که به آن اشاره خواهم کرد این است که در مجموع طراحی و پیاده سازی سایت منطقی است. با این حال، می‌توان انتظار بیشتری داشت و مسائل دیگری را در خصوص اختصاص سایت به نمایشگاه کتاب در کشور مطرح کرد.

وی گفت: اما وقتی سایت را با پورتال های سازمانی و دولتی مقایسه می کنیم، از نظر استانداردهای طراحی در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

جمالی افزود: در روزهای اخیر یک نوار متحرک به بالای سایت اضافه شده است که به احتمال زیاد برای گرفتن مجوز از مدیر در آخرین لحظه انجام شده است. چنین نوار متحرکی سالهاست که در استانداردهای طراحی نیست و هیچکس از آن استفاده نمی کند.

برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی

این کارشناس نرم افزار در ادامه درباره بررسی محتوای سایت در دومین نمایشگاه مجازی کتاب گفت: اما اگر بخواهیم از طراحی فراتر برویم و مسائل محتوایی را حل کنیم، باید در مورد «فهرست ناشران» چیزی بگوییم که وقتی وارد می شویم. صفحه، لیست همه ناشران در ابتدا است صفحه نشان می دهد که به دلیل طولانی بودن این لیست، زمان زیادی طول می کشد تا به صفحه برسد و مشکل جستجو دارد. طبقه بندی و نمایش الفبایی نیز ایده خوبی به نظر نمی رسد. مثلاً برای یافتن نشریه چشمه باید به قسمت مربوط به «ن» مراجعه کرد نه حرف «چ» که شاید پیش بینی آن برای همه کاربران آسان نباشد.

امیر جمالی ادامه داد: اما در کل قسمت جستجوی سایت با توجه به تعداد کتاب های موجود در سایت قابل قبول است. اما در دسته بندی موضوع، مثلاً اگر موضوعی را انتخاب کنیم، دیگر نمی توان کتابی با موضوع خاص پیدا کرد. حتی در بخش جستجوی پیشرفته این امکان وجود ندارد. به عنوان مثال، اگر کاربری بخواهد در مورد رمان های تازه منتشر شده (ایرانی و خارجی) در سال جاری بداند، به راحتی برایش امکان پذیر نیست. اما به طور کلی با توجه به وجود یک وب سایت جامع که شامل اطلاعات تمامی کتاب های نمایشگاه می باشد، امکان بررسی دقیق تری از کتاب ها برای کاربران فراهم شده است که نتایج جالبی به همراه دارد. به عنوان مثال، مشاهده می شود که در سه سال اخیر، 15 نسخه مختلف از کتاب «دختر نارنجی» نوشته «جاستین گوردر» توسط مترجمان مختلف و در نشریات مختلف منتشر شده است. ممکن است لازم باشد کتاب هایی با عناوین مکرر توسط افراد کتاب مورد بررسی دقیق قرار گیرد و در مورد مثبت یا منفی بودن آنها بحث شود.

وی همچنین با بیان اینکه خوب است هر کتاب یک نسخه pdf از صفحات اول (شامل: نمایه و گاهی مقدمه) داشته باشد که می تواند برای کاربر مفید باشد، توضیح می دهد: اما این پی دی اف ها بسیار محدود و اغلب در سه یا چهار صفحه کوتاه هستند. . نکته دیگر اینکه توضیح صفحه خاصی مربوط به کتاب نیست. از آنجایی که کاربران به خواندن قسمت هایی از کتاب دسترسی ندارند، افزودن توضیحات مرتبط می تواند به کاربران در یافتن کتاب مناسب کمک کند.

برنامه نویس و مخاطبان کتاب سپس گفت: اگر امکان بررسی پنل ناشران وجود دارد، شاید بتوان این قسمت از سایت را نیز بررسی کرد تا ببیند آیا راه سریع و سریعی برای ناشر وجود دارد که ثبت تمامی کتاب های چاپی در یک مکان در سایت. به آرامی، با یا بدون. شاید یکی از دلایلی که اطلاعات کافی در مورد کتاب وجود ندارد این باشد که ناشران مجبور به واردات کتاب های فردی هستند که تقریباً کار طاقت فرسایی است.

جمالی همچنین در قالب پیشنهادات عنوان کرد: نکته دیگری که قابل بحث است این است که این روزها اکثر کاربران از طریق موبایل وارد سایت می شوند. خوشبختانه سایت به صورت قابل قبول و استاندارد در موبایل نمایش داده می شود، اما بهتر است تا چند سال آینده یک اپلیکیشن موبایلی مرتبط با نمایشگاه ارائه شود. و نکته آخر اینکه نمایشگاه کتاب به صورت مجازی برگزار می شود، خرید از کتاب های epub یا صوتی برای کاربران می تواند جالب باشد. این اقدام با همکاری سایت ها و اپلیکیشن هایی مانند niche، feedboo و … قابل انجام است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا