فرهنگ و هنر

از مدیران خمیازه کش تا پیشی گرفتن از سریال های ترکی!

محمدتقی فهیم با تاکید بر اینکه اگر حضور مدیران محصور شده به همان پاشنه برگردد و تمام بودجه دولت از طریق صداوسیما داده شود، هیچ اتفاقی نمی افتد، گفت: با افزایش بودجه در سازمان موافق هستم اما قبل از آن. من موافق تغییر ساختار سازمانی هستم. زیرا اگر پول وارد شود، شاهد خروجی خوبی نیز خواهیم بود. برخی از این سریال ها از نظر تاثیرات نامطلوب خانوادگی حتی بدتر از سریال های ترکی هستند.

این منتقد نازک نارنجی درباره تاثیر افزایش بودجه صداوسیما در ارتقای کیفیت سریال ها گفت: بله، بودجه خیلی مهم است، اما تضمین کیفیت سریال ها ربطی به بودجه ندارد. بیشتر به روابط مدیریت سازمانی مربوط می شود. کارگردانان چقدر خلاق و به روز هستند و تلویزیون با برنامه های خوب، با کیفیت و جذاب چقدر خوب است که فاصله بین رسانه ها و مردم را پر می کند. همه اینها به مدیریت مربوط می شود. اگر مدیریت خوب عمل نکند، تمام پول ایران را در صداوسیما می دهید و هیچ اتفاقی نمی افتد.

فهیم با بیان اینکه کیفیت سریال به عوامل زیادی بستگی دارد، گفت: پنج سال پیش بودجه سازمان صدا و سیما کم بود اما به هر حال کارهایی انجام شد. همین کارها به مدت پنج سال اما بدون کیفیت انجام شد. مشکل اصلی که در سریال هایی که می بینیم می بینیم ایده، محتوا و ساخت و پرداخت کار است. چیزی که سریال را نقد می کند نه بودجه، بلکه بازی های ضعیف و قابل استفاده، متن شلخته و عدم روایت داستان است. این بسیار مهم است و باید در سازمان صدا و سیما مطرح شود. البته در مورد سریال A بودجه مهم است و نبود آن می تواند باعث کم خوابی شود.

این منتقد همچنین به ممنوعیت درآمدزایی صداوسیما اشاره کرد و گفت: صداوسیما ممنوعیت های متعددی برای پذیرش تبلیغات دارد. حتی اگر درآمد تبلیغات بسیار بالا باشد، محدودیت هایی دارد. من خودم گاهی از پخش برخی تبلیغات تلویزیونی انتقاد کرده ام که بر تولیدات داخلی تأثیر گذاشته و به عنوان نوعی ضد فرهنگ عمل می کند. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که بودجه صداوسیما از بودجه دولتی تامین شود. زیرا تلویزیون دو منبع درآمد دارد. یک بودجه دولتی و یک بنر. البته برخی می گویند تلویزیون آنتن فروشی هم می کند که این هم نقد است.

فهیم از سوی دیگر افزود: در دنیا چنین مشکلاتی برای رسانه ها وجود ندارد. رسانه های جهان علیرغم ورود به لابی های کثیف و پولشویی، به هر دری برای جمع آوری سرمایه می کوبند. در عرف رسانه های حاکم دنیا این مسائل وجود دارد، اما اینجا شورایی به نام شورای نظارت بر صدا و سیما وجود دارد که اخیراً ریاست آن را آقای مهندس صدا و سیما تشکیل داده است. صفار هرندی و این شورا نظارت می کند که هر تبلیغی از تلویزیون پخش نشود.

وی با تاکید بر اهمیت سریال های تلویزیونی گفت: به نظر من اهمیت سریال بیش از هر بخش دیگری از تلویزیون است. اخبار و قسمت‌های دیگر نیز مهم هستند، اما این رسانه‌ها هستند که مخاطبان را از طریق سریال‌ها و فیلم‌ها جذب و حفظ می‌کنند. هر مضمون و مضمونی تحت تأثیر آثار طولانی تئاتری قرار گرفته و اصلاح شده است. این در حالی است که سال هاست سریال مناسب و با کیفیتی ندیده ایم. در چند سال گذشته، شایعه شده بود که سریال چندان مالی نیست، اما من فکر نمی‌کنم پول بتواند همه چیز را حل کند. من معتقدم که نقش تهیه کنندگان به ویژه نویسندگان و کارگردانان خلاق بسیار مهم است، اما بودجه نقش مهمی را ایفا می کند، به خصوص در سریال های تاریخی و الف.

فهیم در پاسخ به اظهارنظر محمدحسین لطیفی که بودجه سازمان صدا و سیما را نسبت به نرخ دلار و تورم ناچیز می داند، گفت: من تهیه کننده نیستم. آقای لطیفی از نگاه تهیه کننده می گوید من از منظر کیفیت و مفید بودن کارها برای مخاطب می گویم. بودجه بخشی از کار است. اگر به کارهای جدید برگردیم و آنتن را با آثار تاریخی و غیره پر کنیم، بله، این بودجه در مقایسه با آنچه دنیا خرج می کند، چیزی نیست. اما همچنان معتقدم که ما نیاز به مدیریت جهادی داریم. مدیریت خلاق و فعال، مدیرانی که به دنبال استفاده حداکثری از استعدادها و ایجاد اتاق فکر برای انجام کارهای خیر هستند. موضوع دیگر شستن دسته های مدیریت میانی از روابط بد مالی و روابط خانوادگی است. اگر این اتفاق نیفتد، همانطور که قبلاً گفتم، اگر همه بودجه در اختیار سازمان صدا و سیما قرار گیرد، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. اما اگر رویکرد سازمانی به مدیریت کلان و حضور مدیران میانی ضربه بخورد، بودجه هر چقدر هم که زیاد باشد مقرون به صرفه و مولد است.

فهیم در پایان درباره چشم اندازی که با توجه به تغییر مدیریت این رسانه برای آینده تلویزیون دارد، گفت: به نظر می رسد نسبت به گذشته اتفاقاتی افتاده است؛ اینکه مدیریت به این نتیجه رسیده است که می خواهد تغییر کند. و برخی از سریال ها را متوقف کردند که نشان می دهد آنها برای اتفاقات بهتری آماده می شوند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا