فرهنگ و هنر

«پیتر باگدانوویچ» درگذشت – نازک نارنجی

پیتر باگدانوویچ کارگردان، فیلمنامه نویس، منتقد، مورخ سینما و یکی از مهم ترین مردان سینمای آمریکا در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

به گزارش نازک نارنجی به گزارش گاردین، فیلمسازی که فیلم هایی چون «آخرین اکران» (1971)، «دکتر جان چه خبر؟» را ساخته است. (1972) و “ماه کاغذی” (1973) در کارنامه کاری خود، طبق اعلامیه مرگ دخترش به مرگ طبیعی.

باگدانوویچ همچنین کار خود را به عنوان برنامه نویس و منتقد سینما با نوشتن مقاله ای برای مجله Square آغاز کرد، به لس آنجلس بازگشت و با راجر کورمن فیلمساز آمریکایی آشنا شد، یک فیلم علمی تخیلی کارگردانی و تولید کرد. فیلمی در سفر به او سیاره زنان ماقبل تاریخ را ساخت. ، که نام خود را از آن حذف کرد و در سال 1968 فیلم جنایی هیجان انگیز “هدف ها” را ساخت که در آن با اورسون ولز دوست شد.

فیلم بعدی او آخرین فیلم در سال 1971 با بازی جف بریجز، سیبل شپرد و کلوریس لیچمن بود که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و برنده هشت نامزدی اسکار و دو جایزه شد. این فیلم همچنین یک موفقیت تجاری بزرگ بود و با بودجه 1.3 میلیون دلاری 29 میلیون دلار در باکس آفیس فروخت.

کمدی “چه خبر دکتر جون؟” با بازی باربارا استرایسند و رایان اونیل، این پروژه سینمایی بعدی باگدانوویچ بود، فیلم موفقی که در سال 1972 سومین فیلم پرفروش شد و بعداً در صدر 100 کمدی برتر تمام دوران موسسه فیلم آمریکا قرار گرفت.

دهه 1970 شاهد پیوستن دوباره او با اونیل در ماه کاغذی بود، کمدی که دختر بازیگر زن، تیتوم اونیل، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به ارمغان آورد.

باگدانوویچ فیلم هایی مانند «پدرخوانده»، «جن گیر» و «محله چینی ها» را رد کرده است و در مصاحبه ای با مجله والچر در سال 2019 اعتراف کرد که در هوای گرم بودم.

او در سال 2010 به دانشکده کارگردانی در دانشکده هنر دانشگاه کارولینای شمالی پیوست و آخرین فیلم بلند خود را در سال 2014 ساخت، یک کمدی به نام “این خنده دار است” با بازی جنیفر آنیستون و اوون ویلسون، و در سال 2018 آخرین فیلمی است که او فاش کرده است. فیلم مستند ” شکارچی بزرگ “.

باگدانوویچ فیلم های دیگری مانند دیزی میلر (1974)، نیکل ادئون (1976)، نقاب (1985) و مستندهایی مانند جان فورد و همچنین کتاب های مهمی مانند سینمای اورسن ولز را تولید کرده است. ، «سینما هاوارد هاکس»، «سینما آلفرد هیچکاک»، «جان فورد»، «فریتز لانگ در آمریکا» و … را در کارنامه خود دارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا