حوادث

آینده‌پژوهی راهکار اصلی کاهش آسیب بلایای طبیعی/انتقاد از شیوه مدیریت بحران در کشور

دبیر همایش ملی مدیریت بحران زلزله گفت: آینده پژوهی مهمترین گام در کاهش خسارات بلایای طبیعی و همچنین پیشگیری از آسیب های زیست محیطی، انسانی و اقتصادی و کاهش خسارات است.

به گزارش نازک نارنجیمجید طلیمی، دبیر همایش ملی مدیریت بحران زلزله در هجدهمین سالگرد زلزله بم و به مناسبت روز ملی زلزله، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: از جمله خطرات تهدید کننده حیات در انسان، به خصوص در شهرها، می توان در مورد بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و آتشفشان بحث کرد. شهرها به دلیل انباشت سرمایه و تراکم بالای جمعیت و همچنین وسعت، آسیب بیشتری نسبت به بسیاری از سکونتگاه های دیگر متحمل می شوند.

دبیر همایش ملی مدیریت بحران زلزله افزود: بر اساس قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران، مدیریت بحران فرآیندی است از برنامه ریزی، انجام و اجرای اقدامات دولتی، غیردولتی و اجرایی، دستگاه های عمومی برای شناسایی. و خطرات را کاهش دهید و عملیات را مدیریت کنید.” و توانبخشی منطقه آسیب دیده.

وی ادامه می دهد: در این فرآیند با مشاهده شاخص ها، تجزیه و تحلیل آنها و استفاده از منابع اطلاعاتی موجود، تلاش می شود تا با استفاده از ابزارهای موجود به صورت یکپارچه، جامع و هماهنگ از وقوع بحران ها پیشگیری و یا در صورت وقوع، به سرعت با بحران ها مقابله شود. آمادگی لازم برای به حداقل رساندن خسارات جانی و مالی به منظور بازگشت وضعیت به حالت عادی.

بر این اساس، در روش های نوین مدیریت بحران، ضمن شناسایی مخاطراتی که جوامع را تهدید می کند، استفاده از راهبردهای آینده پژوهی، راهبردهای دانش بنیان، استفاده از روش های جامعه محور، قدرت بخشی در بخش های مختلف جامعه، جلب مشارکت و کمک های مردمی را فراهم می کند. در فرآیند بازگشت اجتماعی در شرایط اولی سریعتر خواهد بود، در حالی که به طور قابل توجهی کاهش زیان های مردمی و مالی پس از بلایا را خواهد داشت.

طلیمی گفت: در برگزاری این همایش ملی به مناسبت سالگرد زلزله بم سعی کردیم با اطلاع رسانی حساسیت موضوع مدیریت بحران زلزله با ارائه و بررسی راهکارهای جدید و معرفی دستاوردهای علمی در زمینه پیش بینی زلزله اطلاعات مفیدی داشته باشیم.

محمدرضا طالبی نژاد، جامعه شناس و فعال حوزه مشارکت های مردمی محله محور نیز از زلزله بم در سال 82 و بازدیدهای میدانی خود از منطقه در روزهای پس از زلزله گفت. مشارکت مردمی برای کاهش رنج مجروحان در صورت بروز حوادث.

وی افزود: در زمان وقوع بحران های شدید و تکان دهنده مانند زلزله، سازمان اجتماعی جوامع به هم می ریزد و متاسفانه حتی تضادهای سازمانی نیز منجر به بحران های مدیریت بحران می شود. بنابراین، برای مقابله با بحران‌ها، به جای مشارکت ضعیف، نیازمند مشارکت آگاهانه و سازمان‌یافته گروه‌های مردمی هستیم.

این جامعه شناس ادامه داد: ما نمی توانیم در قرن بیست و یکم و در شرایطی که شاهد تحولات جمعیتی و فرهنگی در شهرها هستیم، مشارکت عمومی را به شیوه سنتی جذب کنیم، بلکه باید مشارکت مردم را به شیوه مدرن و مدرن افزایش دهیم. برای ارائه آموزش های اولویت دار به گروه ها. برای جذب مردم.

این فعال در حوزه مشارکت مردمی تاکید کرد: در زلزله بم چون نتوانستیم به صورت مدرن، بومی و هوشمندانه مشارکت مردمی را جلب کنیم، دیدیم که با وجود تعداد خدمات ارائه شده توسط سلبریتی ها برحسب نیاز، بیش از چهار خدمات ارائه شده است. از میان زلزله زدگان هنوز برخی خانواده ها از کمک های مردمی برخوردار نیستند و در نتیجه مشارکت مردمی در زلزله بم به همان اندازه ضعیف است.

نقد مدیریت بحران پس از حوادث مختلف در ایران

دکتر. مازیار میر، کارشناس مدیریت بحران نیز با انتقاد از رویکرد مدیریت بحران پس از حوادث مختلف در ایران، گفت: متاسفانه در کشورمان بحران مدیریت بحران را تجربه کرده ایم و آموزش هایمان برای مقابله با بحران در اقشار بسیار ضعیف است. کشور. مشکل ما را برای مقابله با تعداد بالای تلفات ناشی از زلزله راحت تر می کند.

وی افزود: مهمترین راه حل برای مدیریت بحران رعایت اصل پیشگیری است اما متاسفانه به این موضوع نپرداخته ایم و ممکن است در آینده با بحران قریب الوقوع زلزله بزرگ تهران مواجه شویم.

دولت کمکی به بازار زلزله بم نکرد

نیکزاد نماینده اتاق اصناف بم که خود ساکن بم است در همایش ملی آینده پژوهی مدیریت بحران زلزله گفت: برای تبدیل آن به شهری مدرن و متاسفانه در این زمینه موفق نبوده ایم.

وی در پایان گفت: بازارهای بم در زمان وقوع زلزله خجالتی بود چرا که سازمانی برای کمک به فعالان اقتصادی در این شهرستان وجود نداشت و بازاریان سراسر کشور به زلزله زدگان کمک کردند. بازارها، اما نهادهای دولتی برای روزها کمکی نکردند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا