اجتماعی

بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور/ کاهش دما تا ۱۲ درجه

سازمان هواشناسی ضمن هشدار نسبت به بارش برف و باران در مناطق مختلف کشور و کاهش دما تا 12 درجه سانتیگراد، توصیه هایی به کشاورزان، باغداران و … داد.

به گزارش نازک نارنجی، سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطاریه نارنجی بارش برف، باران همراه با وزش باد شدید، کاهش محسوس دما و در مناطق گرمسیری همراه با رعد و برق پیش‌بینی می‌شود تا روز سه‌شنبه (9 آذر) در غرب کردستان و جنوب آذربایجان غربی، چهارشنبه (10 آذر) ماه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی پیش‌بینی شود. ، اردبیل و کردستان، پنجشنبه (2 دی) در اردبیل، گیلان، نیمه غربی کردستان، مازندران و جمعه (3 آذر) در گیلان، مازندران، اردبیل و ارتفاعات قزوین، البرز، تهران پایدار رخ می دهد.

در این شرایط آبگرفتگی معابر عمومی، افزایش سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزنده بودن جاده ها، کاهش دید و تگرگ در جاده ها، انسداد جاده های کوهستانی و بارش برف، تاخیر و یا احتمال لغو سفرها پیش بینی نمی شود، بنابراین سازمان هواشناسی راه ها و شهرداری ها برای عملیات برف روبی، تجهیز خودروها به تجهیزات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، محدود کردن هرگونه فعالیت کوهنوردی، پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، بازگشایی شهرت و بازگشایی پل ها، عدم جابجایی عشایر عشایری، جمع آوری احشام توصیه می شود. از رودخانه ها و کانال ها و آماده شدن برای بادهای شدید.

به گزارش نازک نارنجی، سازمان هواشناسی کشور هشدار داد رنگ زرد سه شنبه (28 آذر) بارش برف، باران گاهی همراه با وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط کاهش محسوس دما و در مناطق گرمسیری همراه با رعد و برق پیش بینی می شود این شرایط جوی روز سه شنبه (9 آذر) در کهگیلویه و بویراحمد آذربایجان شرقی، پیش بینی می شود. نیمه شمالی آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، نیمه شمالی فارس، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، یزد و روز چهارشنبه (1 آذر) در گیلان، مازندران، خراسان شمالی و خراسان جنوبی پیش بینی کرد. .

شیوع این شرایط طی روز پنجشنبه (دوم دی ماه) در استان های آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، نیمه شرقی کردستان، کرمانشاه، زنجان و قزوین و روز جمعه (12 آذر) در استان های آذربایجان شرقی، جنوب غرب است. آذربایجان، زنجان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، تهران و البرز پیش بینی می شود.

در این شرایط لغزندگی جاده ها، کاهش دید، کولاک برف، احتمال آبگرفتگی معابر به صورت محدود، احتمال رعد و برق و احتمال تاخیر پرواز پیش بینی می شود. مناطق خنک و وسایل نقلیه را به تجهیزات زمستانی مجهز کنید و در عبور از رودخانه ها و نهرها مراقب باشید.

به گزارش نازک نارنجی، سازمان هواشناسی کشور اخطاریه کشاورزی صادر کرد زردرنگ اوایل روز جمعه (3 دی) ورود توده هوای سرد با کاهش محسوس دما بین 10 تا 12 درجه سانتیگراد و احتمال خسارت به محصولات و تجهیزات کشاورزی قابل پیش بینی است. این شرایط جوی روز جمعه (12 آذر) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان، شنبه (14 دی) در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل ، گیلان و کرمانشاه دور از انتظار نیست.

این شرایط طی روز یکشنبه (5 دی) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، قم، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، ایلام، خوزستان بود. و دوشنبه (6 دی) در فارس، بوشهر، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال آسیب به محصولات کشاورزی و تجهیزاتی که سازمان هواشناسی برای آن وجود دارد وجود دارد مزارع و باغ ها استفاده از کودهای پتاس (Soloptas) و ترکیبات بور و روی (مانند مجموعه میوه) و کودهای اسید آمینه به طور غیرمستقیم در بالای سایبان درختان، برای تقویت درختان در برابر سرما، افزایش بیشتر رطوبت در مزارع و باغ ها برای تعدیل محیط درجه حرارت از توصیه می کند نهال های جوان و درختان ضعیف (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون) را با آبیاری آبیاری کنید.

از دیگر توصیه ها می توان به پرهیز از قطع درختان، مالچ پاشی میوه ها، تسریع در انتقال محصولات به انبارها مانند ذرت در سیستان و بلوچستان و مرکبات در گیلان، مازندران و کرمان، روشن کردن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب زمینی در استان کرمان اشاره کرد. استفاده از کود گچ بر روی میوه ها

برای سالن ها پرورش قارچ، گلخانه ای و نگهداری تهویه به دلیل کاهش دما، تنظیم دما و تامین سوخت در سالن ها، کنترل دما و رطوبت انبارها به دلیل افزایش رطوبت برای جلوگیری از آسیب بیماری های قارچی توصیه می شود.

از توصیه های ارائه شده توسط صاحبان اتاق های مرغداری و دامداری قابلیت تهویه، به دلیل کاهش دما، تنظیم دما و تامین سوخت در سالن ها، تهیه خوراک پرانرژی دام به دلیل کاهش دما، جلوگیری از ورود هوای سرد به سالن ها، سالن، نظارت فوق حاد پرندگان. آنفولانزا در جوجه ها به دلیل کاهش دما و به دلیل سردی هوا تلقیح دام های سبک و سنگین در برابر تب برفکی مشاهده شده است.

سازمان هواشناسی کشور برای استخرهای ماهی از کود دهی به استخرهای ماهی گرمابی خودداری کنید و به دلیل پوشش ابر و کاهش دما و شکستن یخ سطح استخر در مناطق سردسیر جهت هوادهی به ماهی، تغذیه را به نصف میزان طبیعی کاهش دهید و از تغذیه در این شرایط و برای عشایر و زنبورداران عایق کاری و محافظت از کندوها در برابر کاهش دما و افزایش کلنی برای زمستان گذرانی و جلوگیری از ایجاد کنه و کنه در کندوها به ویژه در مناطق سردسیر توصیه می شود.

پیشنهاد سازمان هواشناسی مالکان ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی زهکشی آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات در سیستم های آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضد یخ رادیاتور در ماشین آلات کشاورزی و حفاظت از تجهیزات کشاورزی با توجه به فرآیند کاهش دما.

در ادامه این اخطار آمده است: اوایل روز جمعه (3 بهمن) بارش برف در اکثر استان ها آغاز می شود که احتمالاً به محصولات و تجهیزات کشاورزی آسیب وارد می کند.

این وضعیت طی روز جمعه (3 دی) در استان های اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین، روز شنبه (14 آذر) در استان های گلستان، اردبیل، گیلان، مازندران، کردستان ، زنجان، قزوین، تهران، آذربایجان غربی، البرز، کرمانشاه، خراسان شمالی، سمنان و روز یکشنبه (6 دی) در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی پیش بینی شد. .

در این هوا سازمان هواشناسی به دلیل برف به ویژه در استان های ساحلی، عدم چرای دام های کوهستانی به دلیل برف، برف روبی از شاخه های درختان برای جلوگیری از شکستن شاخه ها، تامین کافی سازه و پوشش گلخانه ها را تقویت می کند. سوخت در سالن پرورش و گلخانه ها به دلیل شرایط برفی، تغذیه مناسب دام و طیور توصیه می شود.

به گزارش نازک نارنجی اخطار نارنجی سازمان هواشناسی پیش بینی کرد که رویدادهای جوی تاثیر منفی و خساراتی به همراه داشته باشد. هشدار نارنجی برای آماده‌سازی دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک رویداد فاجعه‌بار صادر می‌شود. هشدار زرد به این معنی است که یک رویداد جوی آتی وجود دارد که می‌تواند سفر و فعالیت‌های روزانه را مختل کند. این اخطار به منظور افزایش آگاهی عمومی صادر شد تا آنها بتوانند برای مقابله با حوادث جوی شدیدتر از حد معمول آماده شوند. از سوی دیگر، ماموران از این هشدارها آگاه هستند تا در صورت لزوم اقدام کنند.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا