ورزشی

وجود ۳۴ حلقه چاه و رشته قنات در شهرستان فردوس/ مرفه‌سازی کشاورزان؛ راه کنترل بحران آب

به گزارش خبرنگار گروه استان های خبرگزاری آنا از فردوس، وبینار خشکسالی و آب به همت باشگاه پژوهشگران جوان معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس برگزار شد.

مجید شریف زاده مدیرعامل آب و فاضلاب شهرستان فردوس با اشاره به وجود 30 حلقه چاه و چهار رشته قنات در شهرستان فردوس به آمار شبکه های انتقال آب، مشترکان و مصرف انسانی اشاره کرد و گفت: آب چالشی عظیم پیش روی ایران و تنها است. راه فرار از این چالش اجرای آن است.” سند کمبود آب و فرهنگ عمومی کشور است.


بیشتر بخوانید:

هشدار فرونشست زمین از دهه 60 در ایران صادر شده است


کارشناس آب منطقه خراسان با اشاره به آمار منابع آب زیرزمینی ایران و شهرستان فردوس گفت: دشت فردوس یک دشت ممنوعه و بحرانی در نقشه آبی ایران است.

جواد میبدی افزود: ایجاد سازمان های لازم برای مدیریت آب های زیرزمینی، شورای هماهنگی، تهیه قوانین و مقررات لازم، بازرسی و بازدیدهای لازم برای نظارت بر حسن انجام کارها و سازه های شور آب شیرین از جمله راهکارهای مقاومتی لازم. آب زیاد نیست Ang.

وی گفت: فردوس 7 هزار جریب زمین و باغ زراعتی دارد اما 95 جریب آن تحت آبیاری تحت فشار است. بنابراین با جایگزینی روش های نوین آبیاری و تغییر الگوی کاشت نیاز به دستیابی به بهره وری بیشتر و در نتیجه صرفه جویی در مصرف آب است.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس که به ارائه و مقایسه آمارهای جهانی و ایران در زمینه بارندگی و استفاده از منابع آب می پردازد، به جامعه علمی گفت: نبود مدیریت کارآمد در اولویت است، ایجاد آب. بحران در کشور.»

مجتبی طاوسی توضیح داد: آمارها نشان می دهد کشور ما با بحران آب مواجه است و باید با اقدامات لازم این بحران برطرف شود.

وی با اشاره به 75 درصد جمعیت شهرها و چالش های پیش آمده افزود: بازنگری در سیاست های جدید افزایش جمعیت، توسعه کشاورزان، بازنگری در الگوی کشاورزی، افزایش قیمت انرژی و ایجاد حساب صرفه جویی در مصرف آب برای محیط زیست از نکات مهم است. در دستیابی به کنترل بحران. این آب مملکت است.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس می گوید: مدیریت فعال و پیشگیرانه، اصلاح ساختار موجود حاکم بر منابع آب و آموزش در کشور و تقویت فرهنگ زیست محیطی جامعه لازمه پیشرفت در حوزه آب است.

انتهای پیام/4078/4062/

دکمه بازگشت به بالا