ورزشی

ورود فرزند قذافی به انتخابات، چه تاثیری بر فوتبال لیبی می‌گذارد؟

اعلام کاندیداتوری سیف الاسلام قذافی واکنش های مثبت و منفی بسیاری را برانگیخته است، اما آنچه برای هواداران فوتبال جذاب به نظر می رسد، تاریخچه فوتبال لیبی در دوران دیکتاتوری معمر قذافی است. خاندان قذافی مانند دیگر دیکتاتورهای تاریخ به اهمیت ورزش به ویژه فوتبال در معرفی حکومت خود به جهان پی بردند. بنیتو موسولینی با بردن جام های جهانی، فرانکو با تکیه بر تاج و تخت اروپا و آدولف هیتلر با برگزاری المپیک برلین عملکرد خوبی داشتند.

سیف الاسلام دومین فرزند از 12 فرزند قذافی پس از محمد است و برادر کوچکترش ساعدی یکی از جالب ترین داستان های دنیای فوتبال را دارد. او پس از انجام 88 بازی و به ثمر رساندن 27 گل در فوتبال لیبی، با تکیه بر ثروت ابدی پدرش راهی فوتبال ایتالیا شد، اما از نظر فوتبالی در مستطیل سبز موفق نبود، اما دوران حضورش در کشور چکمه‌ها پر از اقدامات پوپولیستی بود.

ورود پسر قذافی به انتخابات چه تاثیری بر فوتبال لیبی خواهد داشت؟

او هرگز برای یک تیم بزرگ فوتبال ایتالیا بازی نکرد و در کمال تعجب، او و خانواده اش روابط خوبی با باشگاه های بزرگ دارند. پروجا، اودینزه و سمپدوریا سه باشگاهی بودند که السعدی در آنها حضور داشت. اما مجموع بازی هایی که پسر قذافی در لیگ ایتالیا انجام داده است از دو بازی بیشتر نخواهد شد. بازی با پیراهن پروجا و بازی با پیراهن اودینزه. اما آنچه مهم است تنها بازی او مقابل یوونتوس است. در حالی که پسر دیکتاتور هنوز برای تیم جدیدش بازی نکرده است، او باید مقابل قهرمان لیگ بازی کند. 2005، با پیراهن پروجا و سال دقیق ماجرای کالچوپولی. بنابراین، ارتباط بین این دو داستان را حدس بزنید. پیش بینی آن سخت نیست!

در سال 2002 و قبل از ورود سعدی به فوتبال ایتالیا، فینال سوپرجام ایتالیا در طرابلس پایتخت لیبی برگزار شد و عکس یادگاری السعدی در کنار تیم قهرمان رازهای بسیاری را فاش کرد. او همچنین در سال 2002، زمانی که برای الاهلی در طرابلس بازی می کرد، مدیریت فدراسیون فوتبال این کشور را بر عهده داشت. نام الاهلی از بنغازی به دلیل سابقه مدیریت خاندان قذافی همواره با داوری مخالف بوده و در نهایت پس از جلسه مهمی که سرنوشت تیم سقوط کرده را مشخص کرد، تظاهرات اعتراض آمیز در بنغازی آغاز شد. یکی از حاضران با الاغی همراه بود که پیراهن سعدی بر تن داشت و این با واکنش شدید قذافی همراه بود که یک نسل کشی خشونت آمیز را آغاز کرد. ساختمان مرکزی و مجتمع آموزشی الاهلی تخریب شد و کودکان را مجبور به تشویق و شادی در هنگام تخریب کرد که این یک جنایت به تمام معناست.

ورود پسر قذافی به انتخابات چه تاثیری بر فوتبال لیبی خواهد داشت؟

به الان برگردیم جایی که 10 سال پس از بهار عربی و قیام لیبی، سال 2021 نقطه عطفی در لیبی خواهد بود. دولت موقت با حمایت روسیه و ترکیه برخی قوانین را تغییر داد، تیم ملی مردان می‌توانست در خانه بازی کند، مسابقات مقدماتی جام جهانی خوب شروع شد و وضعیت در لیگ داخلی بهتر شد.

این لیگ به دلیل شرایط سیاسی در 10 سال گذشته تنها 4 بار برگزار شده است. با این حال، امسال با یک دولت جداگانه، وضعیت کشور بهبود چشمگیری پیدا کرده است. انتخابات لیبی در 24 دسامبر تعیین شده است و نام جالبی در میان نامزدها وجود دارد: سیف الاسلام قذافی، برادر سعدی. او زمانی در لندن تحصیل کرد و این نقاشی آماتور اما هیجان انگیز به نظر می رسید.

بنابراین، اگر سال آینده در گالری هنر اروپا باشید و در 15 دقیقه آخر، یک نقاشی آبرنگ باورنکردنی به نمایش گذاشته شده است، می توانید بفهمید که در انتخابات لیبی چه اتفاقی افتاد!

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا