اجتماعی

تاکید شهردار تهران بر ۷ نکته اساسی برای بازآفرینی “باغ‌راه حضرت فاطمه زهرا (س)”

شهردار تهران 7 نکته اساسی در مورد طرح بازآفرینی باغ حضرت فاطمه زهرا (س) از جمله توجه به تولد محیط معماری ایرانی اسلامی، سرگرمی و تفرج و تامین رفاه و آسایش مردم را مورد تاکید قرار داد. مردم از. منطقه.

به گزارش نازک نارنجی، نشست بررسی طرح تفریحی باغ حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان یکی از مهمترین پروژه های تحول شهری با حضور مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، علیرضا زاکانی شهردار تهران، معاونت شهرسازی، معماری، فنی و مهندسی مهندسی عمران اساتید دانشگاه و مشاور طرح را تهیه می کنند و ضمن ارائه طرح به مشاور، اعضای حاضر در جلسه نظرات خود را در مورد طرح و نحوه پیشرفت آن ارائه می کنند.

در ابتدای جلسه دکتر پورجعفر از اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس ضمن تشکر از برگزاری مسابقه برای دستیابی به این طرح، بر لزوم استفاده از مضامین و خرده فرهنگ های اسلامی و همچنین اشاره به فرهنگ لغت غنی ایرانی تاکید کرد. او بر مناطق دقیق تر و مشخص تر حرکت و توقف تأکید می کند.

وی گفت: این طرح باید با در نظر گرفتن شرایط مختلف گروه‌های خاص، به‌ویژه کودکان و سالمندان، به مسائل و مشکلات مردم با قوت بیشتری رسیدگی کند و به نفع ساکنان محلی باشد و نه اینکه با دامن زدن به گرانی زمین، مهاجرت گروه‌های کم درآمد را تشویق کند. . .

توجه به امکان و سازوکارهای ایجاد فعالیت های دانش بنیان و ارائه خدمات به کارگروه ها، حمایت از اقشار کم درآمد و همچنین گلوگاه های زیست محیطی از جمله کم آبی از دیگر موضوعاتی است که وی به آن پرداخت.

دانش پور، یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت و رئیس هیئت داوران مسابقه نیز با تأکید بر اهمیت گردشگری و برندسازی شهری در توسعه پروژه، بر گنجاندن پروژه در محله و در عین حال شناخت نقش شهر تاکید کرد. شهر بزرگ. .

نقره کار یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت نیز بر جامعیت این طرح تاکید کرد و مزایای زندگی در مناطق اطراف را قبل از خواسته کارفرما دانست.
در ادامه این جلسه، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و شهردار تهران پس از شنیدن نظرات اعضای جلسه در خصوص این طرح، نکات اساسی را برای توسعه بیشتر طرح مطرح کردند.

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، موضوعات و مفاهیم مطرح شده در این جلسه را خوب و مهم ارزیابی کرد و بر لزوم کف سازی و استفاده از گیاهان مناسب و طراحی آلاچیق در این پروژه تاکید کرد. با حضور امامزاده حسن (ع) عوامل دیگری که بر لزوم بهبود روند اجرای این پروژه تاکید دارند.

در خاتمه این جلسه، شهردار تهران ضمن قدردانی از زحمات انجام شده و رهنمودهای اساتید و حاضرین در جلسه و به عنوان جمع بندی، تصمیم گرفت تا گوشه هایی از پیشرفت پروژه را مد نظر قرار دهد.

وی به عنوان یک پروژه ملی و طرح شناسایی تهران، الگویی برای معماری ایرانی-اسلامی و الگوی هویتی و پایدار پس از انقلاب اسلامی، ایجاد علایق مولد و تحول آفرین برای مناطق 17 و 18 و مرتبط با اقتصاد محلی، عرصه ای برای تفریح ​​و تفرج، تامین رفاه و آسایش با محوریت سلامت و پایداری محیط زیست و تضمین رشد منطقه به عنوان بخش مطلوب پروژه مورد بحث قرار گرفت.

پروژه بازسازی پروژه جاده باغ حضرت فاطمه زهرا(س) انتخاب و پس از یک فراخوان بین‌المللی در محدوده فوقانی تونل راه‌آهن تهران-تبریز و محدوده‌های مجاور آن در اردیبهشت ۱۳۸۸ آغاز شد.

از سال 1323 که ساخت راه‌آهن تهران – تبریز از ابتدای ایستگاه مرکزی راه‌آهن تهران آغاز شد، این خط یکی از مهم‌ترین مسیرهای ارتباطی پایتخت ایران به نقاط دیگر محسوب می‌شد. به تدریج محله های شهری حول این خط شکل گرفتند. سه دهه بعد، این مسیر در وسط محله‌های مسکونی منطقه 17 تهران قرار گرفت و با گسترش تهران به سمت جنوب غربی، به‌ویژه در منطقه 18، این خط عنوان لبه‌های جداکننده را معرفی کرد.

ادامه مهاجرت از سایر شهرها و روستاها به تهران و جابجایی این جمعیت به حومه تهران از جمله مناطق 17 و 18 و عدم ساماندهی راه آهن در کنار بی کیفیتی مشکلات زیست محیطی و اجتماعی یکی از دلایلی بود که در سال 1386 این خط به مسیر زیرزمینی منتقل و عرصه فوقانی آزاد شد. عملیات انتقال این خط به تراز زیرین تا سال 1392 ادامه داشت و این تونل در خرداد 1392 به بهره برداری رسید.

در مناطق 17 و 18 با واگذاری راه آهن فوقانی به طول 9 کیلومتر، فضای شهری وسیع و منحصربفرد به مساحت حدود 50 هکتار برای اجرای طرح نوسازی در شهر فراهم شده است که می تواند بهبود یابد. ذهن تصویری از شهروندان بخش جنوبی شهر. با رفع اکثر نیازهای محلات با بافت ویران مجاور، نقش مهمی در توسعه آنها ایفا کند. موضوعی که مدیریت شهری سابق را بر آن داشت تا با توجه به اهمیت پروژه و هدف از پذیرش ایده های برگزیده، طرح آن را از طریق مسابقه پیگیری کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر، پروژه بزرگ بازسازی بوستان حضرت فاطمه زهرا(س) با ایجاد مجموعه ای چشمگیر و قابل شناسایی و رویکردی کل نگر ضمن کاهش فاصله شمال و جنوب، توجه ساکنان مناطق و محله های اطراف را برانگیخت. در تهران

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا