عمومی

نفوذ موریانه‌ای اسرائیل در کشورهای عربی

مرحوم احمد فواد نجم، شاعر طنزپرداز مشهور مصری «1929-2013» سه کلمه کلیدی را هویت واقعی رژیم های عربی توصیف می کند.

او که در جهان عرب به دعبل خزاعی معاصر معروف است، سه کلمه کلیدی را که با «تخت – تخت – خرده‌ها – شکم پف کرده و خرده‌ها – معادل ثروت» قافیه است، می‌دانست که هویت برخی از اعراب است. رژیم های امروزی

از این رو، این شاعر نامی همواره به دلیل تمسخر حاکمان عرب که با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار کرده اند، بارها در دادگاه های مصر و خارج از کشور مورد شکایت قرار گرفته است.

او در اشعار طنز خود بارها و بارها حاکمان عرب را ادویه‌هایی توصیف می‌کرد که فقط باعث ترس کشورهایشان می‌شد، اما خود ابزاری در دست قدرت‌های خارجی بودند.

وی در عین حال اشعار حماسی بسیاری در وصف انقلاب اسلامی و مقاومت در برابر اسلام در لبنان در چهار دهه گذشته سروده و در نتیجه اکثر سران عرب به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس او را از ورود به کشور خود منع کردند.

صرف نظر از کمدی های این شاعر مشهور مصری، واقعیت کنونی حاکمان عرب و رقابت این حاکمان برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، آینده تیره ای را از درون جامعه عرب ترسیم می کند.

اقدام امارات، بحرین، سودان و مراکش در برقراری ارتباط روشن سیاسی و امنیتی با رژیم صهیونیستی، بستر بسیار خوبی برای نفوذ روزافزون این رژیم در شمال آفریقا و جنوب خلیج فارس ایجاد کرده است.

بر این اساس است که اخیراً نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل دستور مصادره خانه های فلسطینی ها و ساختن چندین گتو در اطراف بیت المقدس شرقی را صادر کرد.

ظهور رژیم صهیونیستی برای بهره برداری از ذخایر فسیلی کشورهای عربی خلیج فارس و ایجاد زیربنای توسعه تجارت بین این رژیم و کشورهای حاشیه خلیج فارس، بخشی از رویاهای رهبران اسرائیل تلقی می شود.

شیمون پرز رئیس جمهور سابق اسرائیل پیش بینی کرد که در چارچوب اجرای طرح خاورمیانه بزرگ، رژیم صهیونیستی بتواند حجم مبادلات تجاری خود با کشورهای عربی خلیج فارس را در سال 2035 به 70 میلیارد دلار در سال برساند.

آخرین کشوری که اخیرا رابطه خود با رژیم صهیونیستی را آشکار کرده و با این رژیم قرارداد امنیتی و نظامی امضا کرده است، پادشاهی مراکش است.

آنچه در قلب حاکمان عرب متمرکز بر عادی سازی روابط بین رژیم های عربی و اسرائیل است، فرهنگ پذیرش رژیم غاصب به عنوان یک کشور منطقه ای با نفوذ است.

حاکمان عرب قبل از عادی سازی روابط سیاسی ابتدا قبح عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را از طریق تبلیغات رسانه ای رفع کردند و سپس تغییرات جهانی و منافع ملی را بخشی از ضرورت ایجاد رابطه با اسرائیل دانستند.

اتحادیه عرب که قبلا چتر مردم فلسطین به شمار می رفت، اکنون نه تنها با انتخاب احمد ابوالغیث به عنوان دبیرکل خود به مردم فلسطین کمک می کند، بلکه به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیز تشویق می کند.

از این رو، مرحوم احمد فواد نجم بارها در اشعار طنز خود از اتحادیه عرب به عنوان اتحادیه عبری یاد می کند و تأکید می کند که این اتحادیه تنها در حضور آریل شارون، نخست وزیر جنایتکار اسرائیل وجود نداشت.

قبل از توافقنامه کمپ دیوید، اتحادیه قانونی را وضع کرده بود که بر اساس آن ورود هر مسافری در هر نقطه از جهان که پاسپورتش در فرودگاه بن گوریون اسرائیل در هر یک از کشورهای عربی آنلاین شده باشد، ممنوع می‌کرد.

اما اکنون این قانون لغو شده و حتی برخی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی معافیت روادید امضا کرده اند و در واقع زمینه را برای نفوذ سابق رژیم صهیونیستی در جامعه عرب فراهم می کند.

311311

دکمه بازگشت به بالا