عمومی

هوشمندی جهان، هوشمندی انسان، هوشمندسازی اشیاء

به تازگی کلیپی منتشر شده است که در آن محققی با شکوه از پیشرفت شگفت انگیز بشر در خلق شگفتی های دنیای هوشمند صحبت کرده است که بسیار جالب است.

دنیا هوشمند است زیرا هرکس در حین انجام وظیفه خود به سایر جنبه های جهان و اطراف آن توجه می کند و نتیجه این می شود که همه چیز سر جای خود است و همه چیز کنترل می شود و نظم عمومی یا اکوسیستم (اکو). سیستم) خراب نمی شود و وقتی خراب می شود، انسان است.

مردم امروز با بهره گیری از عقل خدادادی خود در عرصه علم و فناوری، به حدی پیشرفت کرده اند که ناشناخته ها را به «انجام شده» تبدیل می کنند. عقل اشیا که به «اینترنت اشیاء» نیز معروف است، نتیجه استفاده از عقل انسان برای کشف و به کارگیری عقل جهان است. این چیزی است که ما می گوییم: اشیاء هوشمند، ماشین های هوشمند، جنگ هوشمند، پزشکی هوشمند، مهندسی هوشمند و غیره …

در زمینه ساخت وسایل هوشمند، انسان به جایی رسیده است که ربات‌های هوشمند می‌سازد، روبات‌هایی که نه تنها کارهای خاصی را با انسان‌ها انجام می‌دهند، بلکه مانند خود انسان‌ها با همان سرعت و کیفیت و شاید بیشتر و بیشتر کار می‌کنند. بهتر است. آنها انتظار زندگی انسان را بیشتر می کنند. شهر هوشمند این است که برخی از افراد نادان به این معنا که مجهز به فناوری نیستند، جایی ندارند.

دو سؤال مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا این هوش اشیاء در همه موارد خلاف سیر طبیعت و عالم هوشمند است یا در یک جهت؟

و سوال دوم آیا این پیروزی انسان در برابر این فضائل مغایر با خداشناسی است یا در همین راستا است و خداوند این توانایی را به انسان داده و باید شکرگزار باشد؟

در پاسخ به سؤال اول باید گفت که کشف این عقل، یعنی کشف خواصی که در عالم طبیعت وجود دارد، خواص خدادادی است. حتی اگر مال انسان چیزی را بدهد و آن چیز آن را بپذیرد، قبول طبیعی آن چیز است. در نتیجه، عقل اشیا تقلیدی از عقل دنیاست و بهره برداری از توانایی های خدادادی انسان و سایر حوادث جهان است. بنابراین پاسخ سؤال دوم خود به خود داده می شود و اینکه هرکس با جعل خداوند دارای خواص طبیعی خود است و میل به اتحاد عناصر و اجتناب از تداعی عناصر ناهمگون یکی از آنهاست و طبیعتاً خداوند از بشر می خواهد. . تا از این قابلیت ها در مسیر درست استفاده کنیم. همه این پیشرفت ها در علم و فناوری نشان دهنده قدرت انسان است و این قدرت خود نشان دهنده قدرت خداوند است.

نوع جستجو برای استفاده مفید با اصل کاوش متفاوت است. آشفتگی در جهان امروز مربوط به اکتشافات جهان نیست، بلکه مربوط به نحوه بهره برداری از آنهاست. این تفاوت راه خدا و شیطان است و نه کشف اسرار نهفته در عالم خلقت از جمله خود انسان.

تفاوت بین خدا و مخلوقات خدا در اینجا چیست؟

تفاوت کار انسان با کار خدا ممکن است در این باشد که او می تواند مثال های زیادی بزند، اما نمی تواند تأثیرات خود را کنترل کند، یا اگر انجام دهد محدود است و در آینده روشن خواهد شد که تأمل در آن است. غیر منطقی است هجوم به کره ها چه عواقبی دارد و اینکه غرور کاذبی که به دلیل اکتشافات علمی به بشر داده می شود ناشی از آموزه های نادرستی است که وانمود می کنند کشف علم ناقض الوهیت به خداوند است! خداوند از انسان می خواهد که اسرار دنیای خلاق را کشف کند، اما از آنها نیز می خواهد که به درستی از آنها استفاده کنند.

گرچه انسان تا حد زیادی به اسرار و اسرار عالم خلقت پی برده است، اما تحت کنترل تأملات نیست; زیرا هوای نفس و جاه طلبی او اجازه نمی دهد که عمق امور را پیش بینی کند و یا عدم آگاهی او را محدود می کند.

به عنوان مثال، کاغذ یا حتی دستمالی که ما استفاده می کنیم، میزان آب یا چوبی که برای ساخت آن استفاده شده است را محاسبه نمی کند یا اینکه چگونه برداشت نادرست خاک و اثرات آن را جبران کنیم.

مثال دیگر استفاده بیش از حد از امواج و تاثیر آن بر سلول های بدن انسان است. داشتن اطلاعات و همه چیز برای راحتی هوش بسیار مطلوب است، اما تأمل در این اقدامات در حال حاضر و آینده قابل محاسبه و پیش بینی نیست و در صورت مشاهده عواقب، افراد برای رفع عیوب اقدام می کنند. اقدامی با پیامدهای دیگر پرداخت برای آنچه اتفاق افتاده است.

در حال حاضر علاوه بر دستکاری ژن ها برای ایجاد ویروسی مانند کرونا که در آن حرف و حدیث هایی وجود دارد. این اقدامات در صورت عدم محاسبه و برای اهداف نمایشی، ماجراجویی یا نمایشی، نتایج خود را نشان خواهند داد. نتایج این قدرت نمایی، میل به راحتی برای عده معدود، غرور علمی برای جمع، نابودی بسیاری از توده های مردم در یک مکان، شکاف طبقاتی در بیش از یک جهت، از بین بردن احساسات و انسان دوستانه است. از کنار ، ماشینی شدن زندگی، برهم زدن نظم زیستی. ، مبارزه با آثار این تخلفات و تلاش برای برون رفت از این تحولات از راه های دیگر.

جهانی شدن به گونه ای دیگر و با خشونت های متفاوت اتفاق می افتد و برای عموم مردم ترس و وحشت ایجاد می کند و در عین حال باید آسایش برخی افراد را نیز به آنها اضافه کرد. با این حال، رویدادی مانند کرونا می تواند این معادله را بر هم بزند. در نتیجه آماده کردن مردم برای پذیرش زندگی ماشینی غیر حساس و خشک است و خدا می داند آینده انسان چیست و به کجا خواهد رفت.

این پیشرفت بشر در عرصه علم و فناوری یادآور اشعار سعدی است که بخشی از آن به شرح زیر است:

خوردن، خوابیدن، خشم، شهوت، طمع، جهل و تاریکی

جانور چیزی در مورد دنیای انسان نمی داند

انسان به جایی برسد که جز خدا نمی تواند ببیند

به جای مردم نگاه کن

از این اشعار تا به امروز در زمینه معنویت استفاده شده است، اما می توان از آنها در زمینه پیشرفت علمی و فناوری نیز استفاده کرد. دانشمند شاغل در علم و فناوری همیشه از خواب و خشم و شهوت به دور است و خالصانه در تلاش برای کشف اسرار آفرینش است. همان گونه که انسان از نظر روحی به جایی می رسد که جز خدا چیزی نمی بیند، از نظر علمی و فنی نیز می تواند چنان خلاقیتی از خود بروز دهد که جز قدرت خداوند چیزی را نبیند. کشفیات او نشان از قدرت خداوند دارد و اگر به مردم تعلیمات صحیح داده شود و حضور خود در صحنه های علمی را خط قرمز و تعرض به قداست خداوند ندانند، به راستی خضوع و خضوع بیشتری خواهند داشت. از بینایی خدا امروز. آنها شاهدند. تعلیم و تربیت زیرا فیزیک و مابعدالطبیعه هر دو مخلوق خداوند هستند و همه دارای شکل و محتوا هستند و کشف باطن، دستیابی به غیب از جانب خداوند و در حدود اختیارات الهی اوست. اما باید عاقلانه باشد که هدف را خدمت به مردم و بهینه سازی مصرف بدانیم تا به مخلوقات خداوند آسیبی نرسانیم و طبیعت را از دایره بهره وری خارج نکنیم.

* استاد دانشگاه تهران

دکمه بازگشت به بالا