اجتماعی

بازنگری طرح تفصیلی شهر تهران با رویکرد شهر ایرانی_اسلامی

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر لزوم بازنگری در طرح تفصیلی شهر تهران، گفت: این طرح در دستور کار رویکرد ایرانی اسلامی در شهر قرار دارد.

به گزارش نازک نارنجی و به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران؛ حمیدرضا صارمی در حاشیه چهارمین برنامه خدمات شهری شهرداری تهران در ارتباط با بازدید از منطقه 3 با پرداختن به کمبود پارکینگ در شهر تهران گفت: یکی از هزاران معضل شهر تهران که تبعات فراوانی دارد و تضییع حقوق شهروندی است. شهروندان.” ، آیا مشکل کمبود پارکینگ است. این معضل ربطی به دیروز و امروز ندارد، تهران سال هاست با این معضل دست و پنجه نرم می کند و متاسفانه سیاست های متناقضی که در سال های اخیر در این زمینه اعمال شده است نه تنها کمکی به حل این مشکل نکرده، بلکه باعث القای آن نیز شده است. تا حدودی، به همین دلیل اکنون نگرانی از پارکینگ به یک بحران جدی برای بازدیدکنندگان از مراکز کار و فعالیت شهر و ساکنان تبدیل شده است که گاه منجر به افزایش ترافیک و انسداد جاده ها و خیابان ها می شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: منطقه 3 نیز یکی از مناطقی است که مراکز اداری، درمانی و تجاری در آن به وفور در آن متمرکز است و همین امر کمبود پارکینگ را تشدید کرده و هرج و مرج در منطقه در منطقه 3 ایجاد کرده است. دوره فقط یک مثال است. یکی از مناطق و محله هایی است که با این معضل دست و پنجه نرم می کند و باید گفت در محله های شهری شاهد سونامی خودروها بوده ایم که در کنار ترافیک و آلودگی هوا. ، کمبود پارکینگ، آسایش را از شهروندان سلب می کند. برای حل این مشکل باید مدیریت مدبرانه پارکینگ های حاشیه ای با اولویت ساکنین و استفاده از فناوری اطلاعات به صورت تلفیقی در دستور کار معاونت حمل و نقل و شهرسازی قرار گیرد.

وی افزود: رویکرد صحیح، شکل گیری معیارهای صحیح و استفاده از ابزارهای کارآمد در این زمینه گامی بلند برای رفع مشکلات کنونی است. از این رو معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران سعی در انجام مطالعاتی در این زمینه در خصوص آسیب شناسی و بازنگری ضوابط پارکینگ کاربری اراضی شهر تهران داشت و در این راستا مطالعاتی با عنوان و بررسی ضوابط پارکینگ در کلانشهر تهران انجام شد. به اطلاع می رساند، نظر شورای عالی حمل و نقل و ترافیک را برای ارائه به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران می خواهد.

تهیه طرح جدید محلی ده ونک

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در ادامه سخنان خود به طرح محلی ده ونک اشاره کرد و گفت: ده ونک یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف تهران است که با گسترش شهر، این روستای زیبا تبدیل به یکی شده است. محله های تهران با توجه به شرایط خاص این محله، تدوین طرح ویژه و تعیین مساحت فضای سبز برای آن و همچنین عدم وجود سند برای برخی املاک، ساخت و ساز چندانی صورت نگرفت. ده ها سال است که این محله و به عبارتی این منطقه یخ زده است. ده ونک هم اکنون یکی از محله های مخروبه تهران است و فرسودگی این محله و رها شدن ساکنان آن منجر به بروز آسیب های اجتماعی و نوعی آسیب شده است. هرج و مرج در این محله

صارمی ادامه می دهد: طرح تفصیلی تهیه شده در گذشته برای ده ونک به دلیل مغایرت با نیاز اهالی و عدم امکان امکان بررسی شد و اخیرا سازمان نوسازی با کمک اداره عمران محله و مشارکت ذینفعان آماده سازی شد. طرح محلی برنامه نوین و توسعه در این محله وارد عمل شد. طرح قبلی ده ونک با مداخله و مالکیت گسترده تهیه و تصویب شد که در عمل امکان این امر را بسیار کاهش داد. شکایت داشتند که از شورای نگهبان نیز سوالی به دادگاه رسیده است. با بیان اینکه حقوق افراد در پروژه نباید تضییع شود و بر این اساس کنار گذاشته شود. این موضوع هم اکنون در دست بررسی است و به طور کلی تهیه بررسی این طرح با در نظر گرفتن تمامی جوانب و جوانب، می باشد. در مراحل پایانی مطالعه

وی افزود: با توجه به ارزش ده ونک و اهمیت فضای باز با ارزش های تاریخی و اکولوژیکی این محله، یکی از راه های ما برای رفع تعارضات و چالش های موجود در این منطقه استفاده از جابجایی است. روش توسعه.. ” در واقع، واگذاری حق توسعه ابزاری مکمل برای تشویق توسعه مناطق توسعه مناسب و جلوگیری از توسعه بیشتر اراضی و مناطق با ارزش شهری است.

بررسی طرح تفصیلی شهر تهران با رویکرد ایرانی-اسلامی به شهر

وی همچنین با اشاره به لزوم بازنگری در طرح تفصیلی شهر تهران بر اساس سیاست های مقام معظم رهبری، بیانات گام دوم انقلاب اسلامی، ضوابط برنامه توسعه، سند پیشرفت علمی و سیاست شهردار تهران گفت: : همانند طرح طرح جامع شهر تهران مورد تاکید است، طرح تفصیلی باید هر 5 سال یکبار مورد بازنگری و بازنگری قرار گیرد اما با گذشت حدود 10 سال از طرح ابلاغی آن، هنوز اقدامات جامعی انجام نشده است. در این مسیر هنوز در برنامه پنج ساله سوم این بررسی باید تا پایان سال سوم برنامه انجام شود و در نهایت پیش نویس دستورالعمل بازنگری نیز باید تصویب و به کمیسیون ماده 5 ابلاغ شود که هنوز انجام نشده است. .

صارمی تصریح کرد: با توجه به بازخوردهای دریافتی از طرح تفصیلی و تغییرات گسترده ای که در شهر تهران رخ داده است، بررسی طرح تفصیلی بر اساس رویکرد شهرسازی ایرانی – اسلامی و توجه به منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ) لازم است. ” به زودی با تشکیل کارگروه ویژه معاونت شهرسازی و معماری این مهم را به سرانجام خواهیم رساند.

وی همچنین مهمترین نواقص طرح تفصیلی کنونی از جمله بحث پهنه بندی، وظایف محقق نشده، انحراف طرح و … را مطرح کرد.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران تاکید کرد: البته بازنگری در طرح تفصیلی تهران به معنای تهیه مجدد طرح تفصیلی نیست، بلکه به معنای ادامه روند تغییرات تفصیلی طرح است. بررسی بخش‌های مختلف از جمله نظارت دقیق بر طرح تغییرات پهنه‌بندی و کاربری اراضی، بازنگری در قوانین و مقررات (مشابه آنچه در مورد اصلاح قوانین و مقررات پارکینگ مطرح شد) و همچنین تکمیل سایر وظایف. تهیه طرح های محلی و موضوعی در صورت لزوم (عنوان اسناد سطح سوم توسعه) و … یکی از اقداماتی است که برای اصلاح طرح تفصیلی باید انجام شود.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در پایان با پرداختن به موضوع تجمیع املاک در منطقه 3 گفت: در صورت کمبود خدمات نمی توان اقدام مناسبی برای جبران آن انجام داد. می تواند اثرات اجتماعی منفی داشته باشد و منجر به کمبود خدمات در محلات شود و لازم است قبل از هر تجمیع جنبه های اشتغال و مطالعات عمیق در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا