استان ها

برای کاهش خاموشی‌ها در فصل زمستان چه باید کرد؟

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آمار روی کاغذ نشان دهنده عدم تعادل بین تولید و مصرف گاز در کشور است و اغلب خاموشی خواهد بود، اما برای این عدم تعادل مایع، سوخت و سوخت بیشتر هزینه خواهیم کرد. حمایت مردم». مومنوس هم

مصطفی نخعی در گفت وگو با نازک نارنجی، درباره آخرین وضعیت عرضه سوخت زمستانی در نیروگاه های کشور گفت: با توجه به روند رو به رشد مصرف سوخت، در شرایطی هستیم که در تولید و مصرف گاز در کشور با عدم تعادل مواجه هستیم. به خصوص در هوای سرد.» این عدم تعادل در سال گذشته به دلیل کمبود گاز نیروگاه ها و پایین بودن ذخایر سوخت باعث خاموشی در فصل سرما شد.

وی در ادامه با بیان اینکه در زمینه تولید گاز و جبران کمبود گاز با استفاده از سوخت مایع تلاش می شود، افزود: الحمدلله کار بهتر مدیریت می شود، هرچند در مقطعی باید صادرات را کاهش دهیم. فرآورده های نفتی برای تقویت ذخایر استراتژیک سوخت مایع در داخل کشور.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس آخرین گزارش از وضعیت ذخیره سازی سوخت مایع در نیروگاه ها، وضعیت امیدوارکننده است. امیدواریم با تلاش های صورت گرفته و گام های کوتاهی که می توان در زمینه تولید گاز برداشت و دوستان در کار، وضعیت هوای سرد امسال بهتر از سال گذشته باشد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس در ادامه تاکید کرد: در شرایطی که افزایش تولید نداشته باشیم، پیش بینی می شود مصرف گاز نسبت به سال گذشته 8 تا 10 درصد افزایش یابد. بنابراین، عدم تعادل بین تولید و مصرف همچنان ادامه دارد و حتی افزایش می یابد. بنابراین همکاری و حمایت مردم مصرف کننده نیز ضروری است.

وی گفت: تولید فرآیندی زمان‌بر است و نیازمند گام‌های بلندمدت و میان‌مدت است. نمی توان در کوتاه مدت اقدام قابل توجهی در حوزه تولید انجام داد اما در بحث مصرف با همکاری مردم و دستگاه ها می توان گام های کوتاهی برای جبران این عدم تعادل برداشت.

نخعی افزود: روی کاغذ شاهد عدم تعادل بین تولید و مصرف هستیم و اغلب می‌تواند خاموشی باشد، اما هرچه بتوانیم این عدم تعادل بین تولید گاز و مصرف سوخت مایع را فراهم کنیم، خاموشی‌ها کمتر می‌شود. هر چه تعداد افراد بیشتری بپیوندند، خاموشی کمتر می شود. بنابراین میزان خاموشی به مشارکت مردم در کاهش مصرف و نحوه جبران عدم تعادل سوخت مایع بستگی دارد. پیش بینی ما این است که وضعیت بهتر از سال گذشته است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا