استان ها

خشونت خانگی چه تاثیری بر نوجوانان دارد؟

بررسی های انجام شده در یک مطالعه کیفی حاکی از آن است که با توجه به تجربیات نوجوانان، مشکلات اقتصادی و اجتماعی نقش مهمی در بروز خشونت خانگی دارد و این موضوع به وضوح برای آنان قابل درک است.

به گزارش نازک نارنجی، مطالعات مختلف در ایران نشان داده است که شیوع خشونت خانگی به ویژه خشونت کلامی و روانی بالا بوده و روند رو به افزایشی دارد. به نظر می رسد با وجود شیوع بالای خشونت خانگی، این موضوع در کشور کمتر مورد توجه قرار گرفته است. بر اساس مطالعات انجام شده، عدم گزارش و انتشار اطلاعات نادرست و نامشخص در مورد ابعاد مختلف خشونت خانگی به چالشی بزرگ در برخورد با آن تبدیل شده است.

ضرورت پرداختن به این موضوع از آنجا ناشی می شود که متفکران قرن حاضر آن را «عصر کودکان» می نامند و تأکید می کنند که محیط خانه امن ترین مکان برای آنهاست. در حالی که خشونت خانگی می تواند این محیط را برای کودکان و نوجوانان بسیار مضر کند.

کودکان خانواده به ویژه نوجوانان یکی از مهمترین قربانیان خشونت خانگی هستند که علیرغم آسیب پذیری کمتر مورد توجه قرار می گیرند. در مورد این موضوع؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین به منظور تبیین تجربیات جوانان از خشونت خانگی، مطالعه‌ای کیفی انجام دادند تا با درک عمیق‌تر ابعاد مختلف این معضل اجتماعی، گام‌های لازم برای کاهش آن برداشته شود.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که بی‌تفاوتی والدین نسبت به احساسات و نگرانی‌های فرزندانشان در جریان خشونت خانگی منجر به تجربه‌های منفی در زندگی آنها می‌شود. نوجوانان واکنش های روانی و رفتاری متفاوتی از خود نشان می دهند و درد و رنج زیادی را متحمل می شوند. با توجه به تجربیات نوجوانان، مشکلات اقتصادی و اجتماعی نقش مهمی در پیدایش خشونت خانگی ایفا می کند و به وضوح برای نوجوانان قابل درک است.

بر اساس یافته های این پژوهش، نوجوانانی که خشونت خانگی را تجربه می کنند، بیشتر دچار رفتارهای پرخطر می شوند و علیرغم میل درونی، نسبت به مسئولیت های اجتماعی خود به ویژه در زمینه تحصیل بی تفاوت می شوند و افت تحصیلی بیشتری را تجربه می کنند که می تواند منجر به این شود. آسیب های جبران ناپذیر سلامتی آنها را از نظر جسمی، روانی و اجتماعی بسازد و بر زندگی آینده آنها تأثیر بگذارد.

موضوع مهم دیگر واکنش معلمان و مسئولان مدارس به مشکلات خانوادگی جوانان است. این واکنش ها نه تنها به بهبود خلق و خوی نوجوانان کمک نمی کند. مشکلات آنها را نیز دو چندان می کند.

نتایج این پژوهش نشان دهنده اهمیت توجه والدین به حضور فرزندان در جریان خشونت خانگی و پیامدهای آن است.

بر اساس یافته‌های این پژوهش، پژوهشگران پیشنهاد می‌کنند که مسئولان اجتماعی عوامل مؤثر خشونت خانگی را شناسایی و برای کاهش این معضل جامعه برنامه‌های آموزشی و اجرایی تدوین و اجرا کنند. والدین همچنین باید از پیامدهای خشونت خانگی بر زندگی فرزندان خود آگاه باشند.

نتایج این طرح پژوهشی با عنوان «تفسیر تجربیات نوجوانان از تعارضات فرزندپروری خانواده» در پایگاه نتایج تحقیقات سلامت کشور منتشر شد و زهرا حسین خانی و زهرا علی نسایی; محققان دانشگاه علوم پزشکی قزوین در این مطالعه شرکت کردند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا