اجتماعی

نظر متخصصان آکسفورد درباره یکی از عوارض واکسن‌های کرونا

بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله Nature Medicine منتشر شده است، خطر ابتلا به بیماری های عصبی نادر ناشی از کووید-19 بیشتر از خطر ابتلا به این بیماری ها پس از دریافت واکسن کرون است.

به گزارش نازک نارنجی، در این مطالعه که توسط دانشمندان علوم پزشکی دانشگاه آکسفورد انجام شد، سوابق سلامتی 32 میلیون نفر در بریتانیا برای شناسایی خطرات ابتلا به بیماری های نادر مغز قبل و بعد از تست کوید و همچنین قبل از آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. و پس از دریافت اولین دوز واکسن Astrazenka و Pfizer.

کارشناسان تعداد عوارض عصبی را در دوره های زمانی خاص مقایسه می کنند. در حالی که نشان داده شده است که واکسن ها خطر عوارض عصبی مانند فلج بل و سندرم گیلن باره را افزایش می دهند، این مطالعه نشان می دهد که ابتلا به Quid 19 خطر بیشتری دارد و عامل مؤثرتری در ایجاد چنین اختلالات عصبی است.

مشاهده موارد نادر از چنین عوارض جانبی بسیاری از کشورها را به محدود کردن استفاده از واکسن Astrazenka در گروه سالمندان سوق داده است.

مارتینا گفت: «ما خطرات مختلفی را برای انواع مختلف بیماری‌های عصبی بسته به نوع واکسنی که افراد دریافت کرده‌اند، پیدا کردیم، اما این خطرات بسیار کمتر از خطرات خودآزاری بود.» پاتون، یکی از نویسندگان این مطالعه. بیماری کووید می تواند فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

جولیا هپیسلی کاکس، یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه، همچنین می‌گوید که واکسن‌های کووید-19 در کاهش خطر عواقب جدی عفونت کووید-19 بسیار مؤثر هستند.

به گزارش هندوستان تایمز، مقامات انگلیسی هفته گذشته سندرم گیلن باره را به فهرست عوارض جانبی نادر واکسن آسترازنکا اضافه کردند.

سندرم گیلن باره یک بیماری التهابی نادر است که سیستم عصبی محیطی را تحت تاثیر قرار می دهد و به راحتی می تواند باعث ضعف و بی حسی عضلات شود.

فلج بل همچنین در نتیجه فلج هفتمین جفت اعصاب مغزی یا عصب صورت رخ می دهد. در این حالت، ماهیچه های صورت ممکن است به طور ناگهانی و موقت فلج شوند که اغلب فقط یک قسمت از صورت را تحت تاثیر قرار می دهد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا