عمومی

دلار ۲۸۰ هزار تومانی! – نازک نارنجی

در خبرهای دریافتی ظرف چند روز ، به گفته کارشناس سازمان مدیریت ، گفته شد که دلار می تواند در چند سال 285 هزار تومان باشد! در صورت ادامه مجازات ها!
بارها در دهه‌ها و سال‌های گذشته، علی‌رغم همه تبلیغاتی که در مورد رشد چشمگیر علم در کشور انجام می‌شود، هشدار داده‌ام که دو چیز می‌تواند ما را نابود کند. سواد (همه) و جهل در مدیریت بحران های ما (کرونا ، سیل ، زلزله) و متأسفانه هر دو 100٪ اتفاق افتاده است.

در سال 1995 ، این یادداشت را در مورد ضعف آموزش عالی و مدیریت بحران نوشتم: چه چیزی باعث بحران برف و تصادف مرگبار قطار شد؟

سپس در سال 1996 این مقاله را نوشتم: چه چیزی یک کشور را ویران می کند؟

سپس در سال 1998 تکرار کردم: چه چیزی می تواند یک کشور را نابود کند؟

خدایا ، شرم آور است که ما اینقدر سریع بی سوادی را پیدا می کنیم و ادامه می دهیم؟ باید به زودی منتظر هر داستانی باشیم! هر داستانی؟ همه کسانی که می گویند این دروغگو نیست! من فکر می کنم یک نوکر عمدی باید در نابودی کشور نقش داشته باشد، اما همه این اشتباهات ممکن است!

حالا چرا دلار و یک مقاله در مورد آن از من! در مدل سازی پیش بینی ، توابع یا توابع بیشتر تعریف می شوند و اگر محدودیت ها در مدل محدودیت ها تعریف نشده باشند ، همیشه برای هر عدد ورودی پاسخی دریافت می شود. به عنوان مثال ، در همان فرمول تعریف شده توسط این نابغه سازمانی برای رشد قیمت ارز ، اگر شما نیز وارد سال 1800 شوید ، مطمئناً قیمت دلار در آن سال دلار است ، به عنوان مثال ، 28 میلیارد تومان؟ کنترل محدودیت ها برای دقت توابع ریاضی ، نه خود توابع ، غیر معمول نیست!

برای ساده تر شدن موضوع ، مثالی از حرکت نوک یک تیر برق (اشتباه رایج ، در واقع ، تیر برق) در مقابل باد ارائه می دهم. اگر نتوانیم شکست پرتو مدل انتخابی را برای رفتار پرتو در برابر باد مشاهده کنیم ، برای هر سرعت باد در مدل ، آیا تغییر فضایی به عنوان خروجی داریم؟ به عنوان مثال ، برای باد 300 کیلومتر در ساعت ، نوک پیکان 3.7 متر حرکت می کند که در عمل غیرممکن است! شاید در عمل ، به دلیل مواد استفاده شده ، در سرعت 100 کیلومتر در ساعت در باد خراب شود و به زمین بیفتد ، اما مدل ریاضی نمی تواند آن را درک کند مگر اینکه برای آن در نظر گرفته شده باشد!

آقای. o خانم سازمان مدیریت ، اکنون اگر علل و محدودیت ها قابل مشاهده نباشند ، 280 هزار تومان ، که آسان است ، هر عددی بسته به تابع تعریف شما می تواند باشد! در این راستا به عنوان مهار موضوع گمانه زنی شما چه بدبختی را نمی بینید؟ آیا آقای لبخند می زند؟ رییسی و آقای بایدن روزی در مجمع جهانی؟ قیمت بلافاصله تغییر می کند و اگر قرار بود نرخ دلار در کشور به آن سطح برسد ، آن را قبلاً فراموش نکنید! آیا قطب نور ما می شکند (فرو می ریزد) و سیستم ناپایدار می شود؟ کلمه عبری یا ایتالیایی “گابیش” در آمریکا رایج است که می گویند “گابیش” یعنی می فهمی!

فریاد بی سوادی که مدتهاست کشور را در بر گرفته و بدون کوچکترین توقفی در حال نابودی است! من سال‌هاست که در دانشگاه هستم و توانایی غیرعادی دانشجویان خوبمان را دیده‌ام که تقریباً در حالی که در عمل، مردم مشاغلی دارند که نه در مناطق دور افتاده و نه جایی در علم! هرجا که می روید ، پزشکان هستند ، حتی دانشجویانی که با نامه در کشوری ناشناس ثبت نام می کنند و خود را پزشک می دانند و بنابراین دانش دارند.

دیروز ، در یک دانشگاه ملی ، موضوع زیر به عنوان پایان نامه دکتری مطرح و از آن دفاع شد؟ (عکس زیر – من نامها را لاک زده ام) دور از آب انگور که هوش از سر انسان بیرون می زند! چند نمونه مکعب توسط آزمایشگاه ساخته و ارائه شد؟ همیشه تحت فشار است بدون هیچ نوآوری، منحنی ترسیم و صاحبش، زن یا مرد، پزشک می شود و آینده ایران را رقم می زند؟

من یک پسر بچه دو ساله را در ترکیب بتن دیدم … نگویید که او پایان نامه دکتری خود را انجام داده است! پنهانش کن.

280،000 دلار!

* استاد برجسته کشوری مهندسی سازه، مدیریت زلزله و بحران و بنیانگذار مقاومت و مدیریت بحران ایران

دکمه بازگشت به بالا