اجتماعی

تاخیر در پرداخت مطالبات تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی / درخواست ردیف بودجه مشخص برای این حوزه

تأخیر در پرداخت مطالبات تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در کشور و وام در این زمینه از سال 1998 ، نیاز به رسیدگی جدی و رسیدگی به این موضوع توسط وزارت بهداشت و درخواست از دولت برای تأمین بودجه مشخص برای بخش تجهیزات پزشکی به از جمله موضوعاتی است که در حال حاضر در کنفرانس مطبوعاتی مورد بحث قرار گرفته است.

به گزارش نازک نارنجی ، مجید روحی – رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: 22 سال از تأسیس انجمن می گذرد و 300 عضو داریم. در زمینه های مختلف تجهیزات و ملزومات پزشکی ، دندانپزشکی ، آزمایشگاهی و دارویی ، ما حدود 1000 شرکت تولیدی داریم که حدود 700 شرکت دارای سابقه طولانی هستند.

وی افزود: “در مورد ساخت تجهیزات پزشکی ، با توجه به نیازهای کشور در زمینه بهداشت از نظر کمی و کیفی ، اکنون بار سنگین بحران کرونا به دوش شرکت های خصوصی و تولید کننده است. حتی اگر از شعار خوشم نمی آید شعارها ، موثر ساختن. تولیدکنندگان شبانه روز سخت کار می کنند تا نقایص و مشکلات را در خدمت مردم جبران کنند.

روحی تأکید می کند: هنگام بحث در مورد مطالبات و معوقات تولیدکنندگان ، اغلب معوقات در تجارت ذکر می شود. مطمئناً هر خریدار برنامه و خط بودجه خاص خود را دارد. در بخش دولتی ، که بیشتر خریداران ما دولت و نهاد نظارتی هستند ، و مهم نیست دولت چقدر خوب است ، این بخش نیز خوب است. اما بر اساس برنامه ریزی نشده ، مشکل ادعاها از سال 1997 در طرح تحول سلامت ادامه دارد. می سازیم ، می فروشیم و عرضه می کنیم ، اما رایگان نیست. البته مجموع مطالبات تقریباً 3000 میلیارد تومان برآورد شده است که این رقم را یک سوم می کند و بالغ بر هزار میلیارد تومان است ، در حالی که شرکت ها به سرمایه در گردش نیاز دارند.

وی خاطرنشان کرد: اگر پول خود را در زمان مناسب از دولت خارج کنیم ، ممکن است دیگر شرکت ها مجبور به دریافت وام از بانک ها نباشند ؛ در نتیجه تورم ، ارزش پول نیز به شدت کاهش می یابد ، این بدان معناست که نه تنها آیا ما قادر به ارائه محدودیت نخواهیم بود ، اما مقدار پول ما کاهش می یابد و مشکلات دیگری در نتیجه آن بوجود می آید.

روحی گفت: در بحث عرضه مایع ، از دولت می خواهیم ردیف بودجه مشخصی را برای بخش تجهیزات پزشکی در نظر بگیرد. حتی با برداشت 500 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی ، این پول به دست تولید کننده نمی رسد. بنابراین ، هنگامی که بودجه ها گرفته می شود ، آنها باید درست در خط خود اختصاص داده شوند.

وی افزود: خوشبختانه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی اقلام مورد نیاز در بازار را با بالاترین استانداردهای بین المللی تولید می کنند که کیفیت آنها تضمین شده است و 70 درصد از نیازهای کشور تامین می شود. در تولید داخلی و گاهی اوقات تولید بیش از حد وجود دارد. به دلیل تحریم ها ، موضوع تحویل به مدت طولانی به تاخیر افتاده است. طی سه سال گذشته ، علیرغم بحث پول انتخابی ، بخش تولید بحث های بسیار کمی راجع به پول دریافت کرده است.

بعد از جلسه، جلیل سعیدلو_ نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکیوی گفت: “کشور ما یکی از موفق ترین کشورها در زمینه تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز در بحث کرونا است.” اما ما در مورد حمایت از تولید صحبت نمی کنیم. دولت باید موضوع تجهیزات پزشکی را که به طور مستقیم با سلامت مردم ارتباط دارد ، در اولویت قرار دهد.

وی ادامه می دهد: مفهوم حذف پول 4200 تومانی این است که تولیدکننده برای ادامه فعالیت باید 6 برابر سرمایه داشته باشد ، اما اگر نتواند مطالبات خود را از دولت دریافت کند ، باعث بحران مالی می شود. و کمبود نقدینگی که منجر به کاهش تولید و افزایش قیمت تعیین شده. بیشتر تصمیمات توسط وزارت بهداشت گرفته می شود.

در ادامه مطلب جواد نوایی_مسئول بخش مواد مصرفی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ، وی گفت: “اکنون ، در رابطه با مطالبات ، همه شرکای ما از سال 1998 معوقه دارند که پرداخت نشده است.” متأسفانه ما بسیاری از سرمایه و نیروی انسانی خود را به دلیل عدم پرداخت مطالبات از دست دادیم. اگر دولت استفاده زیادی در این زمینه داشته باشد ، دست تهیه کننده کاملاً بسته است. متأسفانه ، تولیدکننده به دلیل مطالبات ضرر کرد ، اوراق قرضه باید از بخش خصوصی حذف شود و مطالبات مربوط به محصولات توزیع شده توسط بخش خصوصی باید ظرف سه ماه پرداخت شود.

در ادامه مطلب مجید عرب _ نگهبان انجمنوی گفت: “اگر اقلام فروخته شده باید بعد از 2 سال توسط تهیه کننده پرداخت شود ، نمی توان انتظار داشت که تولید کننده زنده بماند.” اوراق قرضه به نفع سازنده نیست. قدرت بخشنده کاهش می یابد و در نتیجه تولید آنها متوقف می شود. با اراده وزارت بهداشت همه مشکلات حل می شود. اگر مطالبات این حوزه قضایی پرداخت نشود ، بودجه وزارت بهداشت هر دو یا سه سال یکبار اختصاص می یابد؟ عدم پرداخت دریافت کنندگان به دلیل مدیریت ضعیف نیست ، اما بدون توجه به اینکه چرا هزینه محصولات تأمین کننده پرداخت نمی شود ، هیچ نظارتی وجود ندارد.

وی گفت: اکنون تهیه کننده به این نتیجه رسیده است که چرا باید تمام چالش های فعلی را انجام دهد؟ با این حال ، اگر کسی در وزارت بهداشت به این موضوع پاسخ دهد ، حل این مشکل بسیار ساده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا