ورزشی

طلای تاریخی علی اکبر یوسفی در سنگین وزن قهرمانی جهان

به گزارش شفاف ، در ادامه رقابتهای وزن 3 دوم مسابقات قهرمانی کشتی جهان 2021 که در اسلو پایتخت نروژ برگزار شد ، علی اکبر یوسفی نماینده وزن 130 کیلوگرم ایران و دارنده مدال طلا برای جوانان و زیر 23 سال جهان و طلای آسیا در دیدار فینال مقابل زورابی گادخاری دارنده مدال اروپایی از روسیه به روی تشک رفت و در نهایت با نتیجه 5 بر یک برنده شد و اولین مدال طلای تاریخ مبارزه ایران در مسابقات قهرمانی سنگین وزن جهان را کسب کرد. کشتی گیر روس در نیمه دوم مبارزه ای نکرد و یوسفی با شرایط بدنی خوبی که داشت چندین بار حریف را از روی تشک برد و امتیاز گرفت.

کشتی سنگین وزن ایران هنوز به فینال مسابقات جهانی نرسیده است و یوسفی اولین وزنه بردار تاریخ کشتی ایران است که به فینال مسابقات جهانی راه یافته است. پیش از این ، تنها بشیر باباجان زاده در مسابقات جهانی 2011 استانبول در وزن سنگین مدال برنز جهان را کسب کرده بود.

یوسفی پیش از این در دور اول دور مقدماتی که دیروز (جمعه) برگزار شد ، استراحت کرد و سپس با نتیجه 6-1 مقابل آواساپیان از ارمنستان به برتری رسید. وی در مبارزه دوم و در مرحله یک چهارم نهایی اسکار مارویک از نروژ را با نتیجه 2 بر 1 شکست داد و به نیمه نهایی رسید و به فینال رسید.

مشاهیر جهان و المپیک مانند لوپز کوبایی و رضا کیالپ ترکیه ای در این مسابقه حضور نداشتند.

پیش از این محمد هادی سروی در وزن 97 کیلوگرم مدال طلا را کسب کرده بود و مهرداد مردانی دیگر نماینده ایران در وزن 3 وزن دوم نیز از دور رقابت ها حذف شد.

همچنین پیش و در پایان 4 وزن نخست مسابقات ، محمد علیگرایی در وزن 77 کیلوگرم و پژمان پشتام در وزن 82 کیلوگرم به مدال برنز رسیدند اما سجاد عباسپور در وزن 55 کیلوگرم شکست خورد و محمدرضا مختاری که در 72 کیلوگرم بود نیز پنجم شد.
بدین ترتیب تیم ملی کشتی فرنگی در پایان رقابتهای 7 وزن 2 مدال طلا توسط محمد هادی سراوی در سال 1997 و علی اکبر یوسفی در وزن 130 کیلوگرم و محمدعلی گرایی در 77 کیلوگرم و پژمان پشتم کسب کرد. در وزن 82 کیلوگرم نیز 2 مدال طلا کسب کرد. آنها مدال برنز گرفتند.

ایران همچنین در 3 وزن آخر دو فینالیست دارد ، میثم دلخانی در 63 کیلوگرم و محمدرضا گرایی در 67 کیلوگرم. آنها فردا شب (یکشنبه) برای کسب مدال طلا راهی فینال می شوند اما رامین طاهری در وزن 87 کیلوگرم حذف می شود. شد.

در مسابقات کشتی آزاد که قبل از مبارزه برگزار شد ، امیرحسین زارع پس از دارنده مدال طلای 32 ساله علیرضا سلیمانی مدال طلای سنگین وزن جهان را از آن خود کرد.

دکمه بازگشت به بالا