اجتماعی

هزینه ۵۰۰۰ میلیاردی بیمه سلامت در حوزه کرونا/ عدم پرداخت غیرالکترونیک از اول دی

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد: از اول ژانویه هیچگونه پرداخت غیر الکترونیکی توسط شرکت های بیمه انجام نمی شود.

به گزارش نازک نارنجی ، محمدمهدی ناصحی امروز در یک نشست خبری گفت: در 18 ماه گذشته فعالیتهای مناسبی در زمینه نسخه الکترونیکی انجام شده است و در برخی استانها بیش از 90 درصد نسخه الکترونیکی آن ایجاد شده است ، اما در برخی از شهرها مانند تهران و کرج هزینه کمی دارند. »در حال حاضر ، خدمات یک سطح نیز به پوشش نسخه الکترونیکی متصل است.

وی با بیان اینکه این برنامه نیاز به همکاری پزشکان و مردم دارد ، افزود: تمام مراحل تجویز الکترونیکی تا 60 درصد اجرا می شود که مقدار خوبی است.

وی گفت: “ما نیز آن را تماشا کردیم و سال گذشته خدمات توانبخشی اوتیسم در دستور کار قرار گرفت و تحت پوشش قرار گرفت.” در مورد بیماری هایی مانند سرطان ، گام هایی برداشته می شود و بیمه درمانی آماده است تا 100 درصد هزینه ها را تأمین کند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: “ما کشوری را نمی شناسیم که نسخه الکترونیکی آن را در کمتر از هشت سال پیاده کرده باشد و مهلتی که ما برای اجرای این برنامه تعیین کرده ایم تا ابتدای ژانویه 1400 است. در نتیجه ما از 1 ژانویه به صورت رایگان به مراکز اطلاع دادیم. “مراکز غیر الکترونیکی تحت پوشش بیمه نیستند.

ناصحی تأکید می کند: یکی از وظایف بیمه ، ارائه بسته مناسب برای کاهش پرداخت ها از جیب مردم و شکل دهی شیوه صحیح ارائه خدمات اجتماعی است. اقدامات بیمه درمانی در این راستا با حمایت از سیستم ارجاع خانواده و دارو در دستور کار قرار گرفته است ، به طوری که در طول اجرای آن ، پرداخت های جیبی تا حد زیادی کاهش می یابد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد حذف پول دولت گفت: ما طرفدار حذف پول دولت و سازماندهی و حذف قاچاق هستیم. دغدغه ما تأمین منابع در زمان مناسب است ، زیرا اگر منابع به موقع تأمین نشوند ، قیمت دارو افزایش می یابد. با الکترونیکی شدن خدمات ، بیمه سلامت مایل است این موضوع را در صورت آزاد شدن قیمت پول ، با توجه به تأمین منابع ، پیاده کند. بنابراین ، دسترسی به موقع منابع بسیار مهم است. نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان باید حداقل برای دارو پرداخت شود که باید به آن توجه کنیم تا به موقع توسط بیمه گران پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه این اولین بار است که سازمان بیمه سلامت موضوع توانبخشی را آغاز کرده است ، ادامه داد: مطابق با یافته ها ، ما این موضوع را تأیید کرده و شورای عالی بیمه سلامت را برای اجرای توانبخشی پنج دانشگاه در یک دانشگاه تأیید کردیم. به صورت آزمایشی … ”هنوز هیچ منبع برای آن پرداخت نشده است و در سال 1401 ما موضوع توانبخشی بیماریهای مزمن را اجرا می کنیم.

ناصحی در مورد پوشش بیمه معاینات تشخیصی کرونا گفت: پس از تکمیل نقش مدیر عامل سازمان های بیمه گر کسر معاینه کرونا نیز توسط بیمه گذاران پرداخت می شود. اگر پزشک مراکز روی آزمایش کرونا تمرکز کند ، 100٪ هزینه توسط بیمه گران پرداخت می شود. اگر برای آزمایش کرونا به آزمایشگاه های خصوصی مراجعه کنید ، 100٪ هزینه با توجه به تعرفه دولتی محاسبه می شود. در مجموع 440،000 آزمایش کرونا در بخش سرپایی به مبلغ 78 میلیارد تومان در پایان تیرماه پرداخت شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در خصوص آخرین پرداخت بیمه درمانی اظهار داشت: در سال های گذشته فاصله بین پرداخت بیمه های درمانی در مراکز طرف قرارداد حدود 6 ماه بود. در حال حاضر ، مطالبات بخش خصوصی در ماه اوت پرداخت شده است. امروز هر ماه 470 میلیارد تومان فقط برای نسخه الکترونیکی آن پرداخت می کنیم. در مورد بیمارستان های دولتی ، مطالبات تا ماه جولای و حتی در برخی دانشگاه ها تا یک ماه دیگر پرداخت می شود. در بحرانی ترین وضعیت اقتصاد ، ما سعی کرده ایم پرداخت ها را به روز نگه داریم. اگرچه تا 7 اکتبر 1400 خسارت های مختلفی پرداخت شد. در سطح یک روستا ، مطالبات ماهانه پرداخت می شد و در پایان ماه سپتامبر ، 80 درصد به حساب واریز می شد.

ناصحی ادامه می دهد: در مورد کرونا ، ما بیش از 5000 میلیارد تومان هزینه می کنیم که 90 درصد آن در بخش بیمارستان است.

وی تاکید کرد: به موضوع پیری در کشور ما توجه چندانی نمی شود و ساختار بهداشتی ما مناسب نیست. در مجلس فراکسیونی با این نام تشکیل شد که ما در آن عضو شدیم. اینها چیزهای گران قیمت هستند و می خواهند بیمه درمانی این مکان ها را دریافت کند. هزینه سرماخوردگی قابل مدیریت است ، اما هزینه سرطان و بیماران مزمن بسیار زیاد است و تأمین آن وظیفه دولت و دولت است. ما درخواست می کنیم که این مسئله به طور قانونی در یک دوره سه ساله حل شود.

وی در مورد میزان پرداخت های خارج از جیب گفت: طبق قانون بیمه گذاران دولتی مجاز به پرداخت 90 درصد هزینه بستری و 70 درصد هزینه های سرپایی با نرخ دولتی هستند. افزایش بار ارجاع ، پرداخت از جیب را افزایش می دهد. بیماریهای مزمن هزینه متوقف شدن را دارد و مراقبت از بیماران وظیفه مراقبت است. صحبت از پوشش همگانی ، پرداخت های بخش خصوصی را تأیید کرده ایم و امسال پیشنهاداتی برای کاهش هزینه پرداخت از جیب داریم.

وی ادامه می دهد: سهم خروجی و پرداخت از جیب مردم از 36 درصد به بیش از 50 درصد افزایش یافته است. با این حال ، سازمان آمار هنوز آمار دقیقی را منتشر نکرده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا