حوادث

کمبود جدی نیرو در آتش­‌نشانی تهران/ آتش‌سوزی ساختمانی؛ ۲۵ درصد حریق‌های پایتخت

یکی از اعضای شورای شهر تهران گفت: آتش نشانی تهران در زمینه منابع انسانی دارای کاستی های جدی است.

به گزارش نازک نارنجی ، احمد صادقی در چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی در تهران در سخنرانی پیش از دستور خود در آستانه روز آتش سوزی اظهار داشت: حوادثی مانند آتش سوزی ساختمان پلاسکو ثابت می کند که آتش نشانان ما در تلاش برای ارتقای ایمنی و کاهش خطر حوادث نیستند. آنها نیستند. سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بدون شک بزرگترین آتش نشانی در کشور و منطقه است و با شرایط سرمایه و خطرات نوظهور شهری مانند مناطق زیرزمینی ، تونل در ترافیک ، خطوط برق ، مواد شیمیایی و خطرات صنعت شهر همخوانی دارد. به سازماندهی شده ، دارای ظرفیت و قابلیت فنی خاص خود است.

وی افزود: با این حال ، در طول مطالعات مشخص شد که سازمان آتش نشانی شهرداری تهران دارای کمبودهای جدی در زمینه منابع انسانی است و تعداد افرادی که در این سازمان کار می کنند بسیار کمتر از ظرفیت انسانی در ساختار سازمانی آن است. توسعه سازمان آتش نشانی و احداث و افتتاح ایستگاه های آتش نشانی جدید که نیازمند مطالعات فنی در زمینه های مختلف از جمله جغرافیای شهری و سایر ملاحظات و مطالعات مربوطه است نیز باید در زمینه سرمایه انسانی مورد توجه قرار گیرد. مشکل کمبود نیروهای متخصص در سازمان آتش نشانی موضوعی است که باید در کوتاه مدت برطرف شود و این مسئله باید به حد نصاب استاندارد بازگردد.

صادقی ادامه داد: با توجه به شرایط سخت اقتصادی ، افزایش انگیزه برای همکاری با آتش نشانان تهران به عنوان ستون اصلی دارایی های این سازمان نیازمند توجه جدی است. تعاونی مسکونی ویژه آتش نشانان شهرداری تهران و همچنین ارائه بسته های ویژه خدمات رفاهی از جمله موضوعات به عنوان اولویت به

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: طبق ماده 6 قانون نظام پرداخت هماهنگ ، که بر شهرداری ها حاکم است ، آژانس ها مجاز به انجام اقدامات اضافی برای بهبود و اعمال حقوق متخصصان خود هستند. و انتظار می رود با توجه به تخصص فعالیت ها و مأموریت سازمان آتش نشانی تهران ، موضوع شورای اداری اشتغال شهرداری پایتخت مطرح شود و قطعنامه ای برای بررسی و افزایش سختی پرسنل آتش نشانی دریافت شود.

وی افزود: وضعیت دشوار آتش نشانان باعث سوختن افراد شد و بدون تردید مراقبت از رفاه ، معیشت و سرپناه این افراد در کند شدن روند آتش سوزی م effectiveثر است ، همچنین اداره آتش سوزی در سایر مناطق به حمایت جدی نیاز دارد. ” از مدیریت پیچیده شهری پشتیبانی مستمر دارد و بهبود وام و ظرفیت های بودجه ای این اتحادیه بسیار م effectiveثر و کارآمد است. نباید فراموش کرد که کلانشهر تهران در شرایطی قرار دارد که بلایا و تهدیدهای طبیعی و دست ساز بشر و پایتخت این شهر را بیش از هر زمان دیگری تهدید می کند.

صادقی تاکید کرد: باید بهترین و پایدارترین سرمایه گذاری از جمله تأمین و افزایش بودجه لازم برای اطمینان از بهبود خدمات این سازمان در دستور کار و حمایت سازمان آتش نشانی وجود داشته باشد. تصمیم جدی شورای اسلامی شهر تهران و شهرک شهرداری موضوعاتی از قبیل تهیه تجهیزات جدید ، تسریع برخی فرآیندهای حساس در زمینه اطفاء حریق ، سرمایه گذاری در ارتقاء زیرساخت های اطفاء حریق ، از جمله ارتقاء ، بازسازی و بهسازی ایستگاه های آتش نشانی ، پایداری در روند تعمیر و تکمیل مرکز آموزش آتش نشانی با توجه جدی به نیاز بهبود کیفیت بدن در این مرکز آموزشی ، سرمایه گذاری مناسب برای ایجاد شرایط لازم برای تقویت بخش مهندسی فنی سازمان و همچنین جایگزینی تجهیزات و تجهیزات خسته اتحادیه با موضوع مهمی که باید فوراً مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات مهمی که انتظار می رود این سازمان دنبال کند ، نیاز به ادامه دوره های آموزشی و بکارگیری دانش جهانی در سطح جهانی بر اساس استانداردهای بین المللی است که باید در جای خود قرار گیرد. جهت درست و استفاده از قابلیت های علمی. پیاده سازی در کشور و همچنین استفاده از تجربیات سایر کشورها. مسأله بسیار مهم دیگری که نیازمند توجه جدی سازمان آتش نشانی و حمایت کامل شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری های تهران برای تامین ایمنی ساختمان ها و ساختمان های شهر تهران است.

صادقی افزود: رویکرد این سازمان باید اقدامات پیشگیرانه باشد.

وی ادامه می دهد: ضعف بند 14 ماده 55 قانون شهرداری ها و عدم توانایی تکمیل این قانون در شرایط و پیچیدگی کلانشهر تهران ، باعث بی توجهی مالکان و استفاده کنندگان از ساختمان به دستورالعمل ها و هشدارهای صادره از سوی آتش نشانی برای به حداقل رساندن خطر آتش سوزی است. در شرایط کنونی ، بسیاری از مالکان و بهره برداران از ورود بازرسان به ساختمان ها جلوگیری می کنند و عواقب چنین موضوعی منجر به تصادفات جدی و جراحت شهروندان شده است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آمارها ، به طور متوسط ​​تقریباً هشت درصد از افزایش سالانه میزان آتش سوزی ساختمان ها در تهران مشاهده می شود و حدود 25 درصد از کل آتش سوزی های پایتخت ، آتش سوزی های ساختمانی (سرپوشیده) است. ” تا کنون بیش از 33000 ساختمان در تهران توسط سازمان آتش نشانی بازرسی شده اند که از این تعداد حدود 3500 ساختمان با ریسک بالا و 129 ساختمان با ریسک بالا شناسایی شده اند. چالش تامین امنیت بازار تهران یکی از مسائلی است که نیازمند تلاش جدی شهرداری و حتی دولت و ایجاد بسترهای قانونی و تعهدات معامله گران بازار برای حفظ این پیچیدگی مهم تاریخی ، ایجاد سیستم نظارت هوشمند بازار و بهبود آتش سوزی است. ظرفیت های ایمنی در زمینه پیشگیری و در زمینه مقابله با حوادث ، این گامی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

صادقی افزود: رسیدگی به چالش تغییر کاربری اراضی به ویژه در بناهای قدیمی و بناهای تاریخی مستلزم عزم جدی در مجموعه مدیریت شهری است ؛ از آنجا که بناهای تاریخی هویت این شهر را شکل می دهند و نیاز به حفاظت و حفظ آن یک کار کلیدی است که باید با علم و مهارت در اختیار شهرداری تهران ارائه شود. چالش هایی مانند صدور مجوز بهره برداری از ساختمانها قبل از دریافت گواهینامه ایمنی ، عدم رعایت استانداردهای ایمنی در ساختمانها و تأسیسات دولتی ، هزینه ارسال پیامهای ایمنی از طریق رسانه ملی و تأخیر در بررسی و تصویب لایحه مدیریت ایمنی یکپارچه باید توجه ویژه ای به حوزه پیشگیری از آتش سوزی و کاهش خطر تصادفات شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا