فرهنگ و هنر

درخواست های یک هنرمند از دولت سیزدهم

یک هنرمند گلدوزی شده وضعیت فعلی این رشته را توصیف کرده و انتظارات مورد انتظار از دولت سیزدهم را بیان کرده است.

مژگان خوشبخت درباره وضعیت فعلی حوزه کاری خود به نازک نارنجی گفت: “من تقریباً 22 سال است که در این زمینه کار می کنم ، اما شاید به جرات بتوانم بگویم که بیشتر اوقات که می روم ، مطمئن نیستم.” در دولت دوازدهم اتفاق افتاد که حتی کسانی مثل من که بیمه شده بودند به پایان رسیدند. ”
وی با اشاره به تفاوت های سازمان تامین اجتماعی و صنایع دستی که بیمه طولانی مدت آنها معلق مانده است ، گفت: “در حال حاضر ، ما بلاتکلیف هستیم و مشخص نیست بیمه شده ایم یا نه ، و این چیز بدی است.” به این همچنین نوعی ناامیدی ایجاد کرد. »
خوشبخت موافق است: “قبل از شیوع ویروس کرونا ، هر زمان که به نمایشگاهی نیاز بود ، با هنرمندان تماس گرفته می شد تا مشکلات خود را مورد بحث قرار دهند ، اما این تلاش ها بی نتیجه بود ؛ زیرا آنها آنجا نبودند. پاسخی دریافت کنید.

این هنرمند یکی از رایج ترین مشکلات در این زمینه را مربوط به موضوع بیمه می داند و می افزاید: “به عنوان مثال ، در گذشته ، اکنون نمی دانم بیمه هستم یا نه و سازمان تامین اجتماعی هیچ پشتیبانی.. “

خوشبخت با اشاره به اینکه در ابتدا کاملاً با آموزش مجازی و آنلاین مخالف بود ، افزود: من همیشه با خودم فکر می کردم که دانش آموزی که روبرویم نشسته و به صورت حضوری تحصیل می کند هنوز تمرکز کامل ندارد ، بنابراین “اگر آموزش مجازی شود ، حتی بدتر ”
این هنرمند ادامه داد: “آوریل 1998 ، اما تقاضا افزایش یافت و من با شهرهای مختلف تماس گرفتم و با خوشحالی استقبال کردم و متوجه شدم که آموزش مجازی نیز چیز خوبی است.” افرادی که نمی توانند به دلیل آتش سوزی شهر حضور پیدا کنند آورده شده. ”

خوشبخت در پاسخ به سوالی درباره نگاه روزافزون تحقیرآمیز به برخی از جنبه های صنایع دستی ، پاسخ داد: “به دلیل برخی از تعصبات مردم در مورد کار خود ، آنها هنر شهید هستند.” اگر در کار خود تعصب داشته باشیم ، هر کاری ، از جمله صنایع دستی ، درست انجام نمی شود. ”
او توضیح می دهد: “کار من سرمه دوزی است.” “اگر من تعصبی داشتم و به من می گفتند باید همان سرمه دوزی شده قبلی را ادامه دهم ، در حالی که نیاز زیادی به آن وجود نداشت ، من این کار را به شهادت رساندم.”

به گفته این هنرمند ، اگر بتوانیم هنر خود را ابداع کنیم و از برخی تعصبات که کار را خراب می کند خلاص شویم ، تداوم کار بسیار قوی تر خواهد بود و هنر گذشته حفظ می شود.

خوشبخت در مورد خواسته های دولت سیزدهم در زمینه صنایع دستی توضیح داد: امنیت و تامین مواد اولیه مهمترین الزاماتی است که دولت سیزدهم می تواند در زمینه صنایع دستی برآورده کند.
به گفته این هنرمند ، قیمت مواد اولیه در زمینه سرمه دوزی در نوسان است و این بی ثباتی قیمت فشار زیادی را به هنرمندان این رشته وارد می کند و عدم تعادل بین دستمزد دوخت و قیمت مواد اولیه حتی بر این فشار می افزاید. بیشتر
خوشبخت ادامه می دهد: “مواد اولیه ما توسط مسافران وارد می شود و حتی این استرس احتمالاً برای ما مواد اولیه ای ایجاد نمی کند که بتواند فشار زیادی ایجاد کند.” به عنوان مثال ، در دوران کرونا ، اگر از پروازها استفاده نکنیم ، این برای ما یک مشکل بزرگ . ”
این هنرمند که بر تهیه مواد اولیه تأکید می کند ، می گوید: “ما سفارشاتی از کشورهای مختلف داریم که به دلیل کمبود مواد اولیه آنها را رد می کنیم و این مشکل بزرگی برای ما است.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا