حوادث

هشدار نسبت به وضعیت فرونشست زمین در کشور/اقدامات کنترلی در اولویت برنامه هفتم توسعه قرار گیرد

زمین لغزش ها ، که به عنوان “زلزله های خاموش” نیز شناخته می شوند ، تقریباً همه دشت های کشور را با آب های زیرزمینی تازه به شدت به خطر می اندازند. مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و مدیریت آبخوان سازمان جنگل ها ضمن هشدار نسبت به میزان زیاد و خطر رانش زمین در کشور ، تاکید کرد: رانش زمین باید در برنامه هفتم توسعه در دستور کار سازمان مدیریت بحران قرار گیرد.

به گزارش نازک نارنجی ، رانش زمین یک رویداد بسیار خطرناک است که 29 استان کشور را درگیر کرده است و به عنوان آخرین مرحله و برگشت ناپذیر روند بیابان شناخته می شود. این پدیده با فروپاشی یا فرونشست سطح زمین همراه است ، که بیشتر تحت تأثیر فعالیتهای انسانی و استخراج غیرقابل کنترل منابع آب زیرزمینی و کاهش منابع آب رخ می دهد. بر اساس اعلام سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری ، با لغزش زمین در مناطق جلگه ای کشور از جنوب به شمال و از غرب به شرق ، میزان رانش زمین در برخی مناطق کشور بین 10 تا 30 سانتی متر در سال است. از سوی دیگر ، توسعه رانش زمین از دشت استانهایی مانند اصفهان به شهرها ، علاوه بر تخریب منابع آب و زمین ، زیرساخت ها ، سازه ها و حتی املاک تاریخی ساختمان ها ، به طور جدی در خطر است.

ابوالقاسم حسین پور – مدیرکل دفتر کنترل سیل و مدیریت آبخوان سازمان جنگل ها – در گفت وگو با نازک نارنجی وی با اشاره به بلایای طبیعی کشور از جمله سیل ، زلزله ، خشکسالی و رانش زمین که هر ساله خسارت زیادی به زیرساخت های کشور وارد می کند ، گفت: کشور به جای تمرکز بر مدیریت بحران ، منابع مالی زیادی را برای بازسازی آسیب ها هزینه می کند.

وی ادامه داد: بدیهی است اگر این منابع در زمینه پیشگیری و اجرای اقدامات پیشگیرانه تخصیص داده نشود ، شاهد حوادث مکرر مانند سیل در کشور خواهیم بود که حتی در شرایط خشکسالی نیز از آسیب آن در امان نیستیم.

به گفته این استاد مهندسی منابع طبیعی ، در حالی که ، خطر بی صدا فرونشست زمین که به دلیل برداشت بیش از حد و سرریز سفره های زیرزمینی کشور را به کندی و خطرناک درگیر می کند ، علی رغم هشدارها هنوز به طور جدی مورد توجه قرار نگرفته است. سرعت احیای زمین بیش از 30 سانتی متر در ایران نشان دهنده وضعیت خطرناک تری در این پدیده طبیعی برگشت ناپذیر و برگشت ناپذیر است که منجر به مرگ سفره های زیرزمینی می شود.

زلزله در آستانه رسیدن به اوج خطرات جدی کشور است

حسین پور در ادامه تاکید کرد: بدیهی است ادامه این وضعیت کشور را در خط مقدم خطرات جدی کشور در دهه اول قرن جدید قرار خواهد داد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و مدیریت آبخوان سازمان جنگلها در خصوص اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارات غیر مخرب دفن زباله توضیح داد: سازمان مدیریت بحران باید از آسیب های ناخواسته ناشی از دفن زباله که بر زندگی اجتماعی ، اقتصادی و بیولوژیکی کشور تأثیر می گذارد جلوگیری کند. اولویت برنامه خود قرار گرفته است. وزارت نیرو باید به طور جدی مدیریت بیش از حد منابع آب زیرزمینی را برای اجرای برنامه هایی برای ایجاد تعادل بین سفره آب زیرزمینی و سازگاری با کم آبی و تشدید نظارت موثر و کارآمد محدود کند.

حسین پور ضمن اشاره به اینکه مجلس و دولت برنامه هفتم توسعه را برای رسیدگی خاص به موضوع فرونشست زمین تصویب کرده اند ، تصریح کرد: عزم ملی کرده و برنامه های جامعی برای جلوگیری از فاجعه قرن برای آخرین بار ایجاد کنیم. هفتمین برنامه توسعه برای صرفه جویی در آب کشور و حفظ زمین بسیار مهم و اجتناب ناپذیر است. نادیده گرفتن این مساله مهم برای کشور بسیار مضر است. پیچیدگی و دامنه اقدامات برای جلوگیری از این رویداد خطرناک ، با توجه به موانع و ملاحظات اجتماعی و اقتصادی وضعیت کنونی ، مستلزم یک برنامه مناسب با انسجام دستگاه دولتی و پیوستن م effectiveثر افراد و ذینفعان است. زمان زیادی برای تنظیم این طرح وجود نداشت و در بحبوحه همه گیری کووید 19 و وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی در کشور ، ما زمین لغزش را به عنوان یکی از بدترین بحران ها در کشور نمی دانستیم. ارسال -خروج

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا